از عکاسی پرتره چه می دانید؟

شاخه ی دیگری از عکاسی ،عکاسی پرتره است که در آن از چهره ی انسان عکسبرداری می شود.

در عکاسی پرتره باید تلاش کرد تا بهترین حالت مدل را به تصویر کشید و در نشان دادن سوژه اغراق کرد.

نکته ایی که باید به آن توجه کنید این است که دوربین را هم سطح یا کمی بالاتر از چشم سوژه قرار دهید در غیر این صورت عکس خوبی نخواهد شد.

در ترکیب بندی عکاس های پرتره ،کلوزآپ روی صورت و شانه مدل و یا کمر بالا.

در حین قاب بندی توجه کنید که اندام مدل را قطع نکنید .برای قطع کردن، قاب بندی را روی مفاصل انجام دهید.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

برای بهتر ثبت شدن تصاویر در عکاسی پرتره نیاز به نور مناسب دارید که به طور یکسان به سوژه بتابد.مکان هایی که سایه دارند جای مناسبی برای عکاسی هستند به طور مثال زیر درخت ها و …

 پرتره بیش از هر نوع عکاسی دیگر نیازمند ارتباط شما با سوژه است. اگر فقط بخواهید از چهره‌ی یک فرد عکس بگیرید و مدل با یک لبخند تصنعی به لنز خیره شود، یقینا تصویر خوبی ثبت نخواهد شد. توصیه می شود هنگام ثبت تصاویر پرتره با سوژه صحبت کنید، آن‌ها را بخندانید که بیش از هر زمان دیگری خود واقعی‌شان باشند.

برای ثبت یک عکس پرتره مناسب بیش از 50شات از لحظاتی که سوژه میخندد ،لبخند میزند،زبان درازی میکند و یا ادا درمی آورد عکاسی کنید که در این بین بهترین عکس پرتره یکی از تصاویر خواهد بود.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

نکاتی برای عکاسی پرتره

-لنز :نوع دوربین در عکاسی پرتره اهمیت کمتری دارد و مورد مهم‌تر نوع لنز است. اگر می‌خواهید عمق میدان کم و افکت بوکه‌ی مناسبی داشته باشید، لنز با دیافراگم مناسب است.

-ترکیب بندی :تمام موارد مانند خطوط راهنما و قانون یک سوم،نیز می توانند در عکاسی پرتره اعمال شوند. سوژه،تمرکز اصلی عکس است و می‌خواهیم توجه بیننده مستقیما به‌سمت سوژه برود.

-رفلکتور :زمانی‌که با نور طبیعی سروکار دارید، زیاد نمی‌توان نور را دستکاری کرد؛ در این شرایط رفلکتورها بسیار مفید خواهند بود. رفلکتورها تجهیزاتی هستند که نور را بازتاب می‌کنند و زمانی به‌کار می‌آیند که می‌خواهید سایه‌ها را حذف کنید و نورپردازی سوژه را یکدست‌تر کنید.

-محل،نور،پس زمینه:یکی از بهترین اوقات روز برای ثبت عکس پرتره، دقیقا پیش از غروب آفتاب است که تابش ملایمی را از خورشید دریافت می‌کنیم.

مکان در عکاسی منظره (Landscape Photography) اهمیت زیادی دارد، اما در پرتره به آن اندازه مهم نیست.

حتی اگر محیط چندان جذاب نباشد، باز هم می‌توان از آن برای ثبت تصاویر خوب بهره برد؛ می‌توانید با تار کردن پس‌زمینه و اعمال افکت بوکه، آن را به لکه‌های رنگی زیبایی تبدیل کنید.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

امیدواریم از مطالب بهره ببرید موفق باشید