درباره ی مراسم عروسی و ارکان مختلف آن خرافات بسیاری وجود دارد. بخشی از این خرافات جزو لاینفک مراسم های عروسی ایرانی شده اند. بخشی از آن ها ریشه در اعتقادات مردم باستان دارند و بخشی از آن ها از کشورها و فرهنگ های دیگر الهام گرفته شده اند.

_پرت کردن سیب یا انار بر سر عروس

در بسیاری از شهر ها و روستاهای ایران، این رسم هنوز هم به قوت خود پا برجاست. اینکه داماد در شب عروسی، قبل از اینکه عروس وارد منزل خود شود یک عدد سیب یا انار را به سمت او پرتاب می کند. این دو میوه ی بهشتی نماد خوشبختی و زایش در فرهنگ عامه هستند. این حرکت نوعی سمبل برای طلب خوشبختی در زندگی است.

_پرت کردن دسته گل عروس

رسم پرت کردن دسته گل عروس به سمت مهمانان، رسمی است که از کشور انگلستان به فرهنگ ایرانی وارد شده است. در فرهنگ کشور های دیگر به ویژه در اروپا ، رسم بر این قرار بوده که مهمانان بخشی از لباس عروس را به عنوان یادگاری و به این نیت که برایشان خوش یمن است؛ با خود به همراه می بردند.
خب مشخص است که هیچ عروسی دوست ندارد لباس نازنینش در شب عروسی توسط مهمانان شرحه شرحه شود! احتمالا رسم پرت کردن دسته گل برای مهمانان مجرد، برای همین ابداع شده تا جلوی این عمل را بگیرد.
اکنون در بسیاری از مناطق ایران نیز چنین رسمی وجود دارد. که عروس بعد از پایان مراسم، دسته گل خود را به سمت مهمانان مجرد پرت می کند،  اعتقاد بر این است که هر کس که بتواند این دسته گل را بگیرد، عروس آینده خواهد بود. در بسیاری از مراسم های عروسی، بر سر تصاحب این دسته گل ممکن است جنگ و دعوا راه بیوفتد.
هر چند که گرفتن این دسته گل هیچ تضمینی برای بخت گشایی ندارد؛ اما همچنان جزو رسم و رسوم پر طرفدار به شکل جدی دنبال می شود.

_حفظ و نگهداری از دسته گل

معمولا تک تک، عناصر موجود در جشن عروسی برای عروس خانم ها حکم خاطره را دارند. عروس خانم ها تلاش می کنند که آنها را برای خود حفظ کنند. دسته گل عروس هم جزو یکی از همین عناصر مهم است.
برای اینکه دسته گل تان را به شکل خود حفظ کنید؛ می توانید با اسپری ثابت کننده، یا تافت مو حالت گل ها را ثابت کرده و سپس آن را از به صورت سر و ته از یک جای تاریک و دور از دسترس آویزان کنید. بعد از چند روز، گل ها با حفظ حالت طبیعی  شان خشک می شوند و می توانید در یک گلدان از آن نگهداری کنید.

روش دیگری هم وجود دارد و آن هم این است که گل های مراسم های مختلف، اعم از خواستگاری، بله برون، نامزدی و عقد و عروسی را یک جا به یک گلفروش تحویل دهید، تا با یک طراحی زیبا به شکل یک سبد گل برایتان تزئین کنند. چنین ایده ای حتما عملی خواهد بود به شرطی که شما از گل های مراسم تان  به خوبی نگهداری کرده باشید.

_ست کردن دسته گل با ساقدوش ها

اگر می خواهید در مراسم تان ساقدوش داشته باشید، می توانید در طراحی لباس و همچنین دسته گل عروس با آن ها هماهنگ شوید. دسته گل عروسی تان را انتخاب کنید و در کنار آن دسته گل شبیه برای ساقدوش ها هم سفارش دهید. در حال حاضر دسته گل هایی با فرم گل های وحشی بسیار در بین عروس ها و ساقدوشان باب شده است.

همچنین می توانید به جای دسته گل، از دستبندهای زیبا استفاده کنید. چنین دستبندهایی که با گلهای طبیعی و روبان و مروارید تزیین شده اند؛ می تواند جلوه ی زیبایی به شما در لباس عروس ببخشند.