در انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی تان به این نکات توجه کنید

انتخاب باغ عروسی

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین بخش های برنامه ریزی مراسم عروسی ،انتخاب باغ محل برگزاری مراسم است.

حداقل شش ماه قبل از برگزاری مراسم عروسی خود باید به انتخاب تالار عروسی اقدام کنید. در انتخاب تالار یا باغ مناسب عروسی تان نکات ریز و درشت و معیارهای زیادی را در نظر بگیرید.

در ادامه مطلب مهمترین معیارها برای انتخاب مناسب محل برگزاری مراسم عروسی تان ذکر خواهیم کرد.

موقعیت و دسترسی شهری

محل برگزاری مراسم عروسی شما می بایست از نظر دسترسی شهری و موقعیت جغرافیایی ، وضعیت مناسبی را داشته باشد.

شاید مهم ترین مسئله برای انتخاب محل برگزاری عروسی همین باشد زیرا میهمانان می بایست این مسیر را طی کنند و چنانچه محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مانند ،ترافیک و یا واقع در خارج شهر، مشکل باشد باعث خستگی و کلافه گی میهمانان خواهد شد.

اگر نزدیک بودن محل برگزاری در نزدیکی آرایشگاه و اتلیه عکاسی خود انتخاب کنید دیگر نگران به موقع نرسیدن به مراسم تان نخواهید بود

ظرفیت سالن پذیرایی عروسی:

وسعت باغ یا تالار برگزاری مراسم عروسی شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد .

اگر تعداد کمی را برای مراسم عروسی خود در نظر گرفته اید مکان بزرگ و وسیع مناسب مراسم شما نخواهد بود زیرا مهمانان در سالن پراکنده و عروسی شما سرد و خلوت به نظر می رسد. پس اگر  تعداد مهمانان شما کم هستند ، یک سالن کوچکتر را برای پذیرایی در نظر بگیرید.

در ضمن درهر صورت ، از مسئول باغ سوال کنید که در صورت لزوم آیا صندلی اضافه برای پذیرایی دارند یا خیر؟

سقف سالن پذیرایی:

سقف سالن از نکاتی است که حتما باید در هنگام انتخاب باغ محل برگزاری عروسی ، به آن دقت کنید.

سقف سالن پذیرایی باید بلند باشد. سالن های با سقف کوتاه دلگیر هستند و مهمانان احساس خفگی خواهند کرد.

پارکینگ اتومبیل ها:

پارکینگ هم یکی از مهم ترین امکاناتی است که باید به آن توجه کرد. محلی که مراسم عروسی خود را در آن برگزار می کنید باید مجهز به پارکینگ برای اتومبیل ها باشد .

قطعا بیشتر مهمانان شما با ماشین شخصی خود به مراسم عروسی شما خواهند آمد و قطعا علاقه ندارند که مدت طولانی را دنبال جای پارک بگردند و نگران امنیت اتومبیل خود باشند.خصوصا اگر مراسمتان در شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران است حتما به پارکینگ توجه کنید.

روکش صندلی ها و رومیزی ها:

در هنگام انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی حتما، به رنگ و جنس روکش ها و رومیزی ها توجه کنید.

در ضمن فراموش نکنید که به مدیر تالار یا باغ تاکیید کنید که تمام روکش ها و رو میزی ها می بایست تمیز باشند و حتی الامکان قبل از مراسم شسته شوند. رو این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند.در غیر این صورت ممکن است در روز مراسم عروسی مهمانان شاهده روکش ها و رو میزهای کثیف و لک شده باشند.

میز شام عروس و داماد:

اکثرا سالن های پذیرایی، یک میز جداگانه را برای صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و آن را با شمع ، گل و … تزئین می کنند. معمولا برخی از سالن هزینه این میز را جداگانه محاسبه می کنند و برخی نیز بعنوان هدیه آن را در نظر می گیرند.

بنابراین اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید، ایده قشنگی است و می تواند شکلی رمانتیک به مجلس شما بدهد.ضمن اینکه در عکس و فیلم عروسی شما نیز ماندگار خواهد شد.

سرویس های بهداشتی و سایر امکانات:

سرویس های بهداشتی را فراموش نکنید. خصوصا اگر عروسی شما در فصل های سرد سال برگزار می شود حتما بررسی کنید که سرویس های بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. علاوه بر این محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم است. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها، رختکن های زنانه و … نیز از نکاتی هستند که می بایست به آنها توجه کنید.

تست غذا و کیفیت پذیرایی

متداول است که بعد از انتخاب تالار و باغ محل عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می شود.امکان مشاهده نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد آنها با مهمانان ، نوع لباس آنها ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را راحت تر بگیرید.

معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و مشاهده نوع سرویس دهی را می کند.

هزینه های تالار

برای خود بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید.هزینه های یک تالار عروسی به طور معمول شامل موارد زیر می شود :
هزینه ورودی : یک رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان است.
هزینه غذا و پذیرایی : معمولا به ازای هر نفر محاسبه و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … دارد.
هزینه گروه موزیک و سرگرمی : در این مورد عرف این است که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد شد.
هزینه خدمات : معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شود.
هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض : که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست.
هزینه تزئینات : مثل بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت عدم تمایل شما ، حذف می شوند.
هزینه برنامه هایی مثل : آتش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستند در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می شوند
معمولا محاسبه هزینه ها به این صورت است که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می کنید. حدود یک هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها را پرداخت می کنید و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب است و مشکلی در ارایه خدمات نیست ، تسویه حساب نهایی را انجام می دهید.