تازه‌ترین عضو خانواده‌ی دوربین‌های آلفا سونی، عملکردی بالا را همراه با هزینه مقرو‌به‌صرفه در دست مصرف کنندگان قرار می‌دهد.

بالاخره بعد از اخبار غیر موثق فراوان، بروزترین عضو سری a 6000  میان‌رده‌ی دوربین‌های بدون‌‌آینه‌ی سونی معرفی شد. در حالی‌که بسیاری از معرفی دوربینی با سنسور APS-C و توانایی‌های رده‌بالا و حرفه‌ای با اسم  a7000 برای رقابت با بزرگان این بخش (سنسور‌های کراپ) خبر می‌دادند، سونی از کالایی شبیه به با دیگر عضو های میان‌رده‌ی خود و با این وجود هزینه ای اقتصادی‌تر پرده گشود. 

دوربین‌های سری  a 6000 سونی به توجه به خصوصیات بسیار خوب در قسمت فیلمبرداری و عکاسی، به دلیل هزینه بالا، فرم‌فکتور کامپکت و نبود قابلیت ها اعمال تنظیمات دستی گسترده، چندان مورد استقبال مصرف کنندگان حرفه‌ای قرار نمی‌گیرند. حال سونی برای گسترش بیشتر نظر خریداران، کالا تازه خود را با هزینه ای کمتر درمقایسه با نسل‌های پیشین آن به مارکت معرفی خواهد نمود.

سونی در دوربین عکاسی a 6400 از سنسور ۲۴.۲ مگاپیکسلی Exmor CMOS با ابعاد APS-C استفاده کرده است که توانایی بسیار خوبی در ثبت عکس ها با جزئیات و شفافیت بالا دارد. پردازشگر BIONZ X نسل پیشین سونی نیز وظیفه‌ی پردازش سیگنال‌های دریافت‌شده به وسیله سنسور را برعهده خواهد داشت. سنسور ذکر شده در بازه‌ی ایزو ۱۰۰ تا ۳۲۰۰۰ توانایی ثبت عکس ها و کلیپ‌های تصویری را دارد و با این وجود امکان گسترش ایزو تا ۱۰۲٬۴۰۰ نیز در معرض است. 

پردازشگر سریع به‌کاررفته در a6400 ، به آن امکان ثبت عکس ها پیاپی با نرخ ۱۱ فریم بر ثانیه و فوکوس اتوماتیک می‌دهد. حافظه‌ی بافر دوربین نیز امکان ثبت ۱۱۶ تصویر JPEG یا ۴۶ تصویر خام RAW را تحت این شرایط می‌دهد.

دوربین‌های سونی پیوسته به سیستم‌های فوکوس اتوماتیک پیشرفته‌ای تجهیز بوده‌اند که a 6400  نیز از این سنت مستثنی نیست. ۴۲۵ نقطه‌ی تشخیص فاز و کنتراست با پوشش بیش از ۸۴ درصد سنسور، خبر از سیستم فوکوس اتوماتیک توانمندی در این دوربین می‌دهد. به ادعای سونی، عضو تازه خانواده‌ی آلفا این تولیدکننده تنها در ۰.۰۲ ثانیه بر سوژه فوکوس خواهد نمود تا بدین ترتیب سیستم فوکوس اتوماتیک خود را به نوعی سریع‌ترین نمونه‌ی موجود در جهان دوربین‌های عکاسی معرفی کند. این دوربین از طرف دیگر برای بار نخست به تکنولوژی‌های فوکوس روی چشم و تعقیب سوژه به روش آنی (Real-Time) تجهیز شده است. این تکنولوژی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر سوژه و تعقیب آن کمک می‌گیرد.سونی در خصوص تکنولوژی فوکوس اتوماتیک پیشرفته‌ی a 6400 گفت:

در تمام حالت‌های فوکوس اتوماتیک، دوربین به‌صورت اتوماتیک چشم سوژه را تشخیص می‌دهد و پیشتر بعد از فشردن نیمه‌ی کلید شاتر به وسیله استفاده کننده، حالت Eye AF را اکتیو کرده و سوژه را در فوکوس قرار می‌دهد. لحظه قرار گرفتن دوربین در حالت AF-C یا AF-A، استفاده کننده می‌تواند انتخاب اتوماتیک چشم، چشم چپ یا راست سوژه را برای تعقیب انتخاب کند. 

سونی از طرف دیگر در حال پیشرفت‌ی تکنولوژی تشخیص چشم خود برای شناسایی چشم حیوانات است تا مصرف کنندگان ژانر عکاسی حیات‌وحش نیز از توانایی‌های فوکوس اتوماتیک توانمند سونی نهایت سود را ببرند. این توانایی در تابستان سال ۲۰۱۹ از روش آپدیت فریم‌ور در دست عکاسان قرار خواهد گرفت. سونی در خصوص این توانایی اطلاع داد:

تکنولوژی Real-time Tracking، نسل تازه ای از الگوریتم فوکوس اتوماتیک سونی است که توانایی تعقیب انواع متفاوتی از سوژه‌های متحرک را دارد. امکان تعقیب هر سوژه‌ای بعد از فشردن نیمه‌ی کلید شاتر، به عکاس آزادی رفتار بیشتری در انتخاب و تمرکز بر قاب خود خواهد داد. الگوریتم هوش مصنوعی نیز برای درک و تعقیب موثرتر چشم و صورت سوژه‌ها اکنون در معرض است.

سونی a6400 در قسمت پشتی خود از صفحه نمایش ۳ اینچی با رزولوشن ۹۲۱.۶ هزار نقطه سود می‌برد که امکان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای حول محور افقی خود را دارد تا مصرف کنندگان قادر به ثبت عکس ها سلفی یا ضبط ویدیو‌های وی‌لاگ با این دوربین باشند. منظر‌یاب الکترونیکی OLED با رزولوشن ۲.۳۶ میلیون نقطه نیز در معرض است.

در قسمت فیلمبرداری نیز دوربین تازه سونی توانایی‌های متعددی را بهمراه دارد؛ ضبط کلیپ‌های ۴K با بهره برداری از تمام سنسور با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه همراه با کلیپ‌های Full HD با نرخ حداکثر ۱۲۰ فریم بر ثانیه و بیت‌ریت ۱۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه بخشی از خصوصیات a6400 است. بهره برداری از تمام مساحت سنسور به معنای دریافت ۲.۴ برابر داده‌ی بیشتر از حد نیاز برای کلیپ‌های ۴K است که سونی از تمام آن‌ها برای افزایش کیفیت نهایی این محتوا سود خواهد برد.


توانایی‌های بیشتر اعم از لاگ‌های تصویربرداری S-Log۲ ،S-Log۳ و HLG، ضبط تایم‌لپس، ابزارهای کمکی مانند خطوط راه‌راه، نمایش گاما و سطح دریافت صدا، دیگر قابلیت ها موجود در سونی a6400 برای فیلمبرداران حرفه‌ای است.

از توانایی‌های a6400 می‌توان به فلش جهنده، وای‌فای، NFC، هشت کلید با قابلیت سفارشی‌سازی، رابط کاربری تازه، بدنه‌ای منیزیمی و عمر شاتر ۲۰۰٬۰۰۰ سیکل، اشاره نمود. سونی دوربین a۶۴۰۰ را از ماه آتی و با هزینه ۹۰۰ دلار برای بدنه، ۱۰۰۰ دلار برای باندل با لنز ۵۰-۱۶ میلی‌متری f/۳.۵-۵.۶ یا ۱۳۰۰ دلار به‌همراه لنز ۱۳۵-۱۸ میلی‌متری f/۳.۵-۵.۶ به مارکت معرفی خواهد نمود.

نمونه عکس ها ثبت‌شده با آلفا ۶۴۰۰ سونی