برسی شیوه های امروزی خواستگاری 

شیوه خواستگاری و آشنایی با آن :امروزه سوالات زیادی برای جوانها مخصوصا پسرها پیش میاد که چجوری خواستگاری کنم و این موضوع رو با فرد مقابل و خانواده در یان بذارم.خب خیلی ساده است شما با مطالعه این مطلب با شیوه های نوین خواستگاری کردن آشنا میشوید.

 

خواستگاری چیست؟

شیوه خواستگاری: درخواست مرد از زن را برای ازدواج خواستگاری می گویند.معمولا ودر بیشتر نقاط جهان خواستگاری از طرف پسر صورت می پذیرد و این امر معمولا بیشتر به فطرت و طبیعت انسانی باز می گردد.

خواستگاری در ایران قبل از مراسم عقد و نکاح صورت می پذیرد و در صورتی که مورد پذیرش واقع شد، فاصله زمانی بین خواستگاری و اجرای مراسم عقد شرعی را نامزدی می نامند.

در مناطق متنوع با آداب و رسوم خاصی روبرو می شویم که امکان دارد با مناطق دیگر فرق داشته باشد.اولین قدم برای ازدوا مجلس خواستگاری می باشد.زمانی که از خواستگاری حرف می زنیم اولین چیزی که به ذهنمان می رسد ازدواج و تقاضای تشکیل خانواده از جانب خانواده ی پسر است.در ادامه شادیتو شما عزیزان را راهنمایی می کند.

خواستگاری با آشنایی قبلی

این شیوه خواستگاری خود به دو بخش تقسیم می شود.

دسته ی اول) آشنایی دختر وپسر

دسته ی دوم) آشنایی دو خانواده

خواستگاری توسط معرفی شخصی دیگر یا خواستگاری بدون آشنایی قبلی

شیوه خواستگاری: زمانی که از خواستگاری صحبت می کنیم منظورمان این است که خواستگاری با رعایت آداب و رسوم انجام شده و خانواده ی پسر از دختر خواستگاری می کنند.از نام این دو نوع ازدواج می توانیم بفهمیم که هریک چه نوع ازدواجی است.ازدواج اول کاملا با رعایت آداب و رسوم انجام می شود و ازدواج دوم با توجه به شرایط امروزی جامعه انجام می گیرد. در ادامه به این نوع آشنایی ها اشاره کرده ایم.

خواستگاری کردن از همکار و همکلاسی و…

در حال حاضر با بیشتر شدن فعالیات اجتماعی و تحصیلی دخترا در جامعه حضورشان در جامعه به طرز چشمگیری افزایش یافته است.همین حضور چشمگیر هم سبب افزایش ارتباطات میان دختران و پسران و زمینه های آشنایی بیشتر برای آنان گشته است.البته لازم به ذکر است که این آشنایی ها به هیچ وجه بد نیست و موجب شناخت بیشتر جوانان از هم می شود. اما عده ای از اشخاص در این زمینه آداب و رسوم را به فراموشی سپرده اند.همین فراموش کردن آداب و رسوم آسیب ها و مشکلاتی را برای جوانان ایجاد کرده است.بعضی از این موارد را در ادامه بیان می کنیم:

نادیده گرفته شدن شان و شخصیت و لطمه دیدن

عده ای از افراد از یاد می برند که دانشگاه محلی برای آشنایی و شناخت بیشتر دو طرف است و همین مورد سبب می شود که دو طرف خواستگاری کردن را با دوستی های بدون معیار اشتباه بگیرند و مدتهای طولانی را با هم دوست بمانند. آنگاه همین روابط طولانی مدت منجر به ایجاد تردید و بدگمانی می گردد. عده ای با ذهنیت آشنایی بیشتر وارد روابط طولانی مدت بدون اطلاع والدین می شوند که اگر با توجه به هر دلیل ممکنی پیوندی بینشان صورت نگیرد، هیچ دستاوردی به جز از دست رفتن شانس های ازدواج خصوصا برای دختر ندارد.

لازم به ذکر است عده ی زیادی نیز هستند که از طریق همین روابط همسر مناسب خودشان را پیدا کرده اند و زندگی موفقی را دارند.در این بین عده ای هم هستند که به بهانه خواستگاری اقدامات سواستفاده گرایانه دارند.

خواستگاری دختر از پسر

دیگر شیوه خواستگاری ،خواستگاری دختر از پسر است.امروزه برای عده ی زیادی سوال پیش آمده است که خواستگاری دختر از پسر خوب است یا بد، جنبه های منفی دارد یا خیر؟ در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

گفته می شود که زن مظهر حیا و پذیرایی عشق است و مرد به همین دلیل به زن گرایش پیدا می کند.زن اهل ناز است و مرد اهل نیاز است. خاستگاری مرد از زن امری طبیعی است و طبق خواسته ذاتی انسان است.دختر خانومی که قصد خواستگاری را از آقا پسری دارد باید به این نکات توجه داشته باشد:

اگر جواب پسر منفی باشد احتمال شکست و سرخوردگی برای دختر وجود دارد.دحالی که اگر پسر جواب منفی بشنود تحمل آن برایش راحت تر است.

از طرف پسر احتمال آزار و اذیت و مورد تمسخر واقع شدن دختر وجود دارد.

حتی اگر با هم ازدواج کنند هم مکن است در کشمکش های زندگی شان این موضوع پتکی برای تحقیر دختر باشد که بسیار برای دختر زجرآور است.

خواستگاری های اینترنتی

این شیوه خواستگاری و این آشنایی توسط چت روم انجام می شود. در صورتی که اطلاعاتی جزیی از اینترنت بدانید یقینا چت روم را هم می شناسید.اشخاص چت کردن را ابزار ارتباط با اشخاص گوناگون درملل گوناگون می دانند. حتی می توانند با مردم ملل گوناگون هم در ارتباط باشند.متاسفانه امروزه آشنایی از این طریق بسیار رواج پیدا کرده است و اشخاص هیچشناختی از هم ندارند و به دلیل عدم رو در رو بودنشان با هم تنها استناد به صداقت دو طرف تکیه به گفتارشان است.به علت اینکه اکثر این موارد در نوجوانان و جوانان عاطفی واحساسی صورت می گیرد، هیچ تجهی به حرف های غیر واقعی همدیگر ندارند.همین موارد سبب شکل گیری رابطه مجازی می شود و دوستی بدون اطلاع والدین  شکل می گیرد. حتی اگر ازدواج هم صورت بگیرد ازدواجی کورکورانه و نسنجیده خواهد بود.

در آخر

به دلیل اینکه ازدواج و تشکیل خانواده در استحکام و تداوم خانواده بسیار اهمیت دارد و منجر به داشتن زندگی سالم همراه با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت دو طرف می گردد، باید جوانان تمام دقتشان را برای ازدواج به خرج دهند.این گونه با اطمینان وآرامش قدم در راه پر پیچ و خم ازدواج می گذارند.

 

 

در نوربین بیشتر بخوانید:  روز عروسی این نکات را فراموش نکنید