آشنایی با عکاسی پرتره و نورپردازی و انواع آن

همه ما خیلی زیاد درباره عکاسی پرتره شنیدیم اما این عکاسی پرتره که همه عکاسان آن را بخشی از کار خودشان میدونند چیست؟

گاهی به ما گفتنند بنشین تا ازت عکس پرتره بگیریم و با تعجب به عکاس نگاه کردیم که پرتره چیست! دیگه نگران این نباشید که اصلاحات عکاسی و در مقابل شما استفاده کنند و شما جوابی نداشته باشید.

آشنایی با عکاسی پرتره و انواع آن

 

پرتره چیست ؟

عکاسی پرتره شاخه ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان به صورت بسته عکاسی میشود. این تعریف ساده ای از عکاسی پرتره است که میتوانیم به شما آن را بگوییم.عکاسی پرتره با استفاده از تکنیک های خاص و همینطور بسیار ساده انجام می شود.

در بین دوستان و خانوده و همینطور کار عکاسان مدلینگ گرفتن عکس پرتره بسیار رواج دارد.عکاسی پرتره انواع نورپردازی های مختلف دارد و خود عکاسی پرتره شامل انواع مختلف میشود.

روش های نورپردازی پرتره

. نور طبیعی

. نورپردازی رامبراند

. نور پردازی پروانه ای

نور پردازی رامبراند چیست ؟

از سبک نورهای نقاشی‌های رامبراند (نقاش هلندی قرن ۱۷) بر گرفته شده است، و در اصل، امضای نقاشی‌های پرترهٔ وی است.

این نوع نورپردازی، با جابجا کردن نور Loop Lighting به نحوی که سایهٔ بینی به سایهٔ گونه، اندکی متصل شده و منطقه‌ای مثلث مانند، زیر چشم تولید شود، بوجود میاید.

با استفاده از یک Light Modifier (که اندازهٔ منبع نوری را بزرگ و آن را نرم کند؛ مثل چتر یا سافت باکس) و نزدیک کردن آن به چهرهٔ سوژه، سایه‌ها بسیار غنی شده و نتیجه به شاهکارهای رامبراند، نزدیک تر می‌شود.

 

انواع عکاسی پرتره

با توجه به تعریف عکاسی پرتره در اول بخش ما نسبت به عکاسی پرتره اشاره ای بر انواع آن داشتیم که شامل :

. پرتره تمام قد

. پرتره پرسنلی

. پرتره هنری

. پرتره سیاسی

. پرتره تبلیغاتی

. پرتره خانوادگی

 

لنز و فاصله کانونی مناسب برای عکاسی پرتره

معمولاً فاصله‌های کانونی لنزهای مورد استفاده برای عکاسی پرتره بخاطر بار روانی لنزهای واید و نرمال (بسیاری از افراد در هنگام قرار گرفتن در مقابل دوربین‌های عکاسی یا فیلمبرداری دچار انقباض در عضلات صورت خود می‌شوند به گونه‌ای که نوعی اضطراب در چهره آنها نمایان می‌شود، بنابراین با استفاده از لنزهای تله و فاصله گرفتن از سوژه این مشکل تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد)، از دو برابر نرمال به بالا و بخاطر کاهش شدید عمق میدان وضوح در لنزهای تله بلند، کمتر از چهار برابر لنز نرمال است. بهتر است عکس‌های پرتره را با عمق میدان کم (یعنی با دیافراگم باز) تهیه کرد تا پس زمینه محو شود و سوژه با تأکید بیش تری دیده شود.

 

عکاسان معروف پرتره

. یوسف کارش

. فخرالدین فخرالدینی

. هادی شفائیه

سایر سبک های عکاسی

عکاسی تنها به عکاسی پرتره ختم نمیشود و شاخه ها و گروه های مختلف تقسیم میشود.عکاسی  را میشود به اقیانوسی و یا درختی پر از شاخه و برگ تشبیه کرد.به قدری دنیای عکاسی وسیع می باشد که با خواندن کتاب های عکاسی میتوانید به راز این جهان دست پیدا کنید.

. عکاسی اجسام بی‌جان

. عکاسی طبیعت

. عکاسی منظره

. عکاسی ورزشی

. عکاسی معماری

. عکاسی ماکرو

. عکاسی زیرآب

. عکاسی خبری

. عکاسی مد

. عکاسی حیات وحش

. عکاسی انتزاعی

. عکاسی مادون قرمز

. عکاسی نجومی

 

پرتره معروف

یکی از معروف ترین پرتره های جهان که حتما شما این عکس رو دیدید برای دختر افغانی هست که این عکس درجهان به شدت بازدید داشت و مورد توجه قرار گرفت. استیومک کاری ” با چاپ این عکس در سال ۱۹۸۵ توانست در مجله ی نشنال جغرافی به شهرتی جهانی رسید. تصویری که پس از ۱۵ سال از سوی عکاس به نام ” شربت گل ” این دختر جوان افغان معرفی شد و چنان در انبوه مخاطب پوسترها و بروشورها و روزشمار‌های این عکس موثر افتاد که کمک‌های جوامع بین‌المللی را به سوی کشور افغانستان سرازیر کرد.

عکس ” شربت گل ” توانست مدال طلای مسابقه عکاسی خبری رابرت کاپا را که به عکاسان گزارشگر، شجاع و جسور در جنگ ها می رسد، به خاطر بهترین گزارش تصویری برای عکاس به ارمغان آورد.

” استیومک کاری ” در گفتگو با یکی از خبرنگاران بین المللی پیرامون سطح انتظاری که از بیننده عکس و آثار خود دارد اظهار داشت: “چیزی که می‌خواهم در عکس های من دیده شود ارتباطی انسانی است که بین همه ما وجود دارد. چه در کشور هند زندگی کنیم و چه در خاک آفریقا یا در جغرافیای آمریکای لاتین باشیم! ما همه در اصالت شبیه به هم هستیم، جدا از هر مذهب و زبان یا نژادی که داریم.”

 

آشنایی با عکاسی پرتره و انواع آن

 

 

بیستر بخوانید : آشنایی با low key یا پرتره کم نور