نیم نگاهی به نکات عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی یکی دیگر از شاخه های عکاسی می باشد. به علت محرک بودن سوژه ها در این نوع عکاسی تجهیزات و ابزارهای پیشرفته نقش مهمی دارند به طور مثال: لنزهای تله و زوم .

عکاسی ورزشی نیز همانند سایر شاخه ها فوت وفن های خاص خود را دارد ولی راهنمای صریحی برای افراد مبتدی در این رشته وجود ندارد.

اما برای بالا بردن اطلاعات عکاسی در این شاخه می توان به چند نکته اشاره کرد ، با ما همراه باشید.

در اولین قدم بهتر است راجب رشته ی ورزشی که می خواهید از آن عکاسی کنید کمی مطالعه کنید ،مطالعه قوانین بازی و دیدن کلیپ های مربوط می تواند برای شما مفید باشد.

این کار به عکاس کمک می کند تا نحوه ی عکاسی از صحنه های متفاوت را برنامه ریزی و پیشاپیش عکس های بالقوه را در ذهن خود تصویرسازی کند.  

لنز‌های زوم سریع

با توجه به این که فاصله‌ی بین سوژه‌ و عکاس به‌طور مداوم درحال‌تغییر است ، شرایط نوری محل‌ مسابقات هم معمولا چندان مناسب نیست .

درنتیجه برای قابلیت عکاسی در نور کم با سرعت شاتر مناسب و تطبیق‌پذیری محیط، همیشه استفاده از لنز زوم (سریع)یشنهاد می‌شود.

لنز سریع:لنز با گشودگی دیافراگم بالا یا به‌عبارتی، با عدد f کوچک “لنز سریع” گفته می‌شود.

با لنز سریع می‌توانید در شرایط نوری یکسان با سرعت شاتر سریع‌تری عکاسی کنید. برای شروع می‌توانید از لنز ۷۰ تا ۲۰۰میلی‌متری با f2.8 استفاده کنید.

این نوع لنزها ضمن سبک‌بودن و قیمت ارزان، در خط تولید بیشتر برندهای اصلی موجود است.اگر به زوم بیشتری هم نیاز داشته باشید، می‌توانید از مبدل تله 1.4x استفاده کرده یا با دوربینی با حسگر کوچک‌تر (حسگر کراپ) عکاسی کنید.

فوکوس خودکار و ردیابی سوژه

دوربین‌های مدرن امروزی حالت‌های ردیاب ویژه‌ایی دارند از جمله : ردیابی سه‌بعدی، شناسایی چهره و… که برای عکاسی ورزشی بسیار کاربردی و مفید هستند.  ردیابی موضوع و فوکوس خودکار عصای دست عکاسان ورزشی است .
دریابی سوژه در واقعه به دوربین این امکان را می دهد تا روی سوژه درستی باشد و فوکوس خودکار باعث می شود سوژه در فریم واضح باقی بماند.

در عکاسی ورزشی بهتر است فوکوس خودکار در حالت پیوسته “AF-C” تنظیم شود تا مطمئن شوید سوژه‌ای که برای عکاسی دنبال می‌کنید، همواره در فوکوس باقی می‌ماند.

ردیابی سه بعدی در دنبال کردن هدف های سریع مانند ماشین های مسابقه و دونده ها و… و شناسایی چهره در ورزش های رزمی بسیار کاربردی است.

سرعت شاتر 

تنظیم سرعت شاتر نکته ی مهمی برای وضوح عکس سوژه های محرک است.

اگر سرعت شاتر در عکاسی ورزشی که نیاز به فریز کردن عکس می باشد کم باشد هدف متحرک در عکس به صورت تار و محو ثبت خواهد شد.

به طور مثال برای ثبت وضوح حرکت انسان ،سرعت شاتر می تواند 1.400 ثانیه باشد و برای ثبت وضوح ورزش هایی با سرعت بالا مانند پرش از ارتفاع و … سرعت شاتر می تواند تا 1.1600 ثانیه افزایش یابد.

در چنین موقعیت‌هایی برای ثبت عکس سرعت شاتر در حدود یک ثانیه برای نشان‌‌دادن مسیر حرکت همراه‌با حفظ جزئیات مناسب است.

ثبت احساسات و کنش‌ها

برای عکاسی از رویدادهای ورزشی اگر برنامه ریزی می کنید توصیه می کنیم در لحظات گرم کردن قبل از بازی و مراسم جشن پیروزی بعد از مسابقه حضور داشته باشید.

در این لحظات در چهره مربیان ، بازیکن ها و تماشاگران فرصت بی نظیری دارید تا از حالت چهره ها عکاسی کنید ،با ثبت لحظات شاد و ناامیدی ها ، اتفاقات جاری آن ورزش را روایت می کنید.

به‌خاطر داشته باشید لازم نیست فقط روی بازیکنان تمرکز کنید مربیان و تماشاگران سوژه های خوبی برای نشان دادن احساسات هستند.

 

تمرین  عکاسی 

فرصت ها را دریابید و از آن ها برای عکاسی استفاده کنید.می توانید به باشگاه های محل زندگیتان بروید و حتی با دیگران به صحنه مسابقات رفته و تمرین کنید.

موفق باشید