• پاناسونیک اخیرا اطلاع داد که در حال تولید اولین دوربینتصویر برداری ۸K دنیا تجهیز به سنسور ارگانیک با هم کاری کمپانیفوجی‌ فیلم است. این دوربین تصویر برداری ۸K با اسم اولین دوربین تجهیز به سنسور ارگانیک تا انتهای سال ۲۰۱۹ ساخته و وارد بازارهای جهانی خواهد شد.

ممکن است این خبر برای آن گروه از افرادی کهدوربین‌های MFTیا Micro Four Thirds system (سیستم مایکرو چهار سوم) دارند خبر خوبی باشد و قادر باشند امید داشته باشند که روزی از این تکنولوژی در دوربین خود بهره ببرند.

سنسور ارگانیک تازه در حقیقت همان حسگری است که  پاناسونیک در ماه فوریه قبلی (بهمن ماه) معرفی کرد. اعلام تولید این سنسور بعد از گذشت ۵ سال از شروع هم کاری با فوجی‌فیلم و هفت سال بعد از ثبت این پتنت (حق امتیاز) رخ داده است. دوربین تصویر برداری AK-SHB۸۱۰ پاناسونیک از این تکنولوژی برای ضبط فیلم‌های ۸K با وضوح ۶۰ پیکسل و گلوبال شاتر سود خواهد برد.

دوربین تازه پاناسونیک یک بخش اصلی خواهد داشت که از روش کابل فیبر نوری به بخش پردازش خارجی (آف‌بورد) وصل می‌شود. با معرفی این کالا در انتهای سال آتی، می‌توان انتظار داشت که سال ۲۰۲۰ لحظه اوج تصویر برداری با کیفیت ۸K باشد؛ یعنی درست وقتی که توکیوی ژاپن میزبان بازی‌های المپیک است. غیر از این، پاناسونیک در خبرها منتشر کرده است که این دوربین با پایه استاندارد PL mount توزیع خواهد شد.

در یک دوربین معمولی با سنسور CMOS، سیلیکون با اسم یک واسطه حساس به نور رفتار کرده و وظیفه ذخیره بار و بازخوانی یا تخلیه مدار را بر عهده دارد. بدین صورت که به پیکسل فرمان می‌دهد که نورگیری یا اکسپوژر را متوقف کند. از این جهت، رفتار شاتر به وسیله این نرخ بازخوانی تعیین می‌شود. در فیلم ارگانیک یا پردازشگر CMOS هر دو پردازشگر مستقل از یکدیگر رفتار می‌کنند. از همین رو، نوردهی می‌تواند برای تمام سنسور متوقف شود تا گلوبال شاتر همراه با بازخوانی در پس‌عرصه صورت گیرد. با این وجود، گلوبال شاتر تنها زمانی رفتار می‌کند که سرعت شاتر بالاتر از ۱/۱۲۰ باشد.

برای اطلاع بیشتر، خوب است این نکته را یادآور شویم که عمدتاً برای ثبت معلومات پیکسل‌ها روی سنسور در دوربین‌ها دو شیوه می باشد: گلوبال شاتر (Global Shutter) و رولینگ شاتر (Rolling Shutter). بهره برداری از گلوبال شاتر نه تنها افکت‌های نامتوازن رولینگ شاتر را ندارد، حتی معلومات پردازش‌ شده هر پیکسل در یک لحظه روی سنسور ثبت می‌شود، با اینحال در رولینگ شاتر معلومات تک‌تک پیکسل‌ها از بالا به پایین به روش جداگانه ثبت خواهد شد.   

به همین دلیل، رولینگ شاتر برای عکاسی از رخدادهای ورزشی یا سوژه‌هایی که سریع حرکت می‌کنند خوب نیست؛ مگر اینکه لحظه نوردهی بیشتر باشد که در عکس برداری معنا ندارد و تبعات دوردستی‌ناپذیری خواهد داشت. بدین جهت، در چنین مواقعی بهره برداری از گلوبال شاتر ترجیح داده می‌شود.

دیزاین سنسور در دوربین ۸K پاناسونیک به گونه‌ای است که حساسیت متنوعی برای ثبت تصویر ایجاد می‌کند تا به طرز مداوم افکت مجازی  ND Filter  یا فیلتر کاهنده نور را به شیوه‌های گوناگون ایجاد کند. پاناسونیک بدون ذکر نکات و اعداد و ارقام ویژه، اعلام کرده که این دوربین از داینامیک رنج وسیعی خدمات رسانی می‌کند حال آنکه جزئیاتی در این خصوص معرفی نشده است. در شکل پایین، افکت ND filter در سنسور پاناسونیک را می بینید که به روش الکترونیکی کنترل‌ می‌شود.

 

همه این قابلیت ها از جنبه‌های بنیادی سنسور تازه Panasonic ریشه می‌گیرد: جدایی عملکرد نورگیری سنسور از روش بازخوانی و مدار آن.

در ضمن، این دوربین سبک‌وزن و جمع‌ و جور پاناسونیک می‌تواند با کیفیت ۸K، ۴K و HD تصویر برداری کند. به دلیل تنوع در کارایی فیلم‌های ۸K و دیزاین سبک بدنه می‌توان برای مصارف گوناگون تولید فیلم از آن سود برد.

قابلیت های دوربین :

۱_داینامیک رنج بالا در رزولوشن ۸K با قابلیت تشخیص شرایط کم نور و پرنور

سنسور تازه ارگانیک ساختار نورانی را با بهره برداری از یک فیلم نازک ارگانیک برای بخش مبدل فوتوالکتریکی تشخیص می‌دهد. بخش شارژ بار الکتریکی در لایه پایینی بنا شده است که از وجود یک لایه‌ی فیلم نازک برای مبدل فوتوالکتریک سود می‌برد. هر یک از این بخش‌ها به روش بطور کلیً مستقل رفتار می‌کنند و مبدل فوتوالکتریک و انباشت بار به شیوه‌ای مؤثر با یکدیگر سازگاری دارند. ابتدا، در قسمت مبدل فوتوالکتریک محیط بخش دریافت نور بزرگ می‌شود تا واکنش مناسبی را به اختلاف کنتراست موجود نشان دهد. مثلاً، وقتی در استادیوم هستید، تصویر برداری با وضوح ۸K حتی برای صحنه‌هایی مانند نور شدید زمین بازی و سایه مکان تماشاچیان که اختلاف فراوانی در روشنایی  دارند نیز ممکن خواهد بود.

 

۲_جلوگیری از اعوجاج تصویر و نوردهی تمام پیکسل‌ها با گلوبال شاتر

با گسترش انباشت بار و بازدهی بازخوانی، امکان بهره برداری از گلوبال شاتر برای نوردهی همزمان به تمامی پیکسل‌ها میسر می‌شود. از این جهت، تصویر برداری دقیق و بدون هیچ اعوجاجی به سادگی انجام می‌شود (پدیده‌ای که در لحظه تصویربرداری از سوژه‌های متحرک با سرعت بالا در رولینگ شاتر رخ می‌دهد). به علاوه از طرف دیگر، از نوارهای فلش  نیز خبری نیست. (این پدیده در رولینگ شاتر وقتی رخ می‌دهد که بین نور و سایه در قسمت‌های بالا و پایین صفحه به دلیل شیوه نوردهی فلش اختلاف ایجاد می‌شود)

۳_آزادی رفتار بیشتر در عکاسی با فیلتر کاهنده نور

حسگرهای ارگانیک قادر اند با کنترل ولتاژی که به فیلم نازک ارگانیک وارد می‌شود، حساسیت را تحت کنترل درآورند. فیلتر الکترونیک کاهنده نور یا ND filter می‌تواند تنظیمات حساسیت را گام به گام دنبال کرده و آزادی رفتار و راحتی در عکاسی را بیشتر کند.

سال قبل، پاناسونیک تولیدات ۸K دیگری مانند دوربین تصویر برداری ۸K Super Hi-Vision نمونه AJ – ZS ۰۵۸۰ را تولید کرده است و در سال ۲۰۲۰ نیز بنا دارد خط تولید سیستم‌های ۴K و ۸K خود را ادامه دهد تا تصویر برداری با کیفیت بالاتر را در دست خریداران قرار دهد.