وبسایت لنز رنتال چندی قبل فهرست پرطرفدار‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ را پخش کرده که درادامه‌، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

لنز رنتالز (Lens Rentals) مانند هرسال، امسال نیز فهرست پرطرفدار‌ترین تولیدات جهان عکاسی و تصویر برداری را معرفی کرده است. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است این وبسایت بزرگ و مشهور درزمینه‌ی اجاره‌ی انواع ابزارهای عکاسی شامل دوربین، لنز، پهپاد و… فعالیت می‌کند.

لنز رنتالز امسال حدودا تمامی تولیدات عرصه‌ی تصویربرداری را دسته‌بندی و پرطرفدار‌ترین آن‌ها را در خبرها منتشر کرده است. تولیداتی که درادامه می بینید، مصرف کنندگان این وبسایت بیشتر از هر کالا دیگری در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند.

بررسی فهرست منتشرشده‌ی لنز رنتال را با دوربین‌ها شروع می‌کنیم. امسال نیز از قبیل سال قبلی، کانن در صدر جدول جای گرفته و به‌دنبال آن کمپانی‌های سونی و نیکون به‌ترتیب رده‌های دوم و سوم را ازآنِ خود کرده‌اند.

کانن؛ پرطرفدار‌ترین برند تولید کننده‌ی دوربین و لنز در سال ۲۰۱۸

بااین‌حال، سهم کانن درمقایسه‌با سال قبلی با کاهشی حدودا ۳درصدی مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. این درحالی است که سهم دو کمپانی سونی و نیکون درمقایسه‌ با سال پیش با اضافه شدن مواجه شده است. با استناد به معلومات رسمی، سهم سونی در یک سال واپسین از ۲۴.۶۷درصد به ۲۶.۳۱درصد و سهم نیکون در همین بازه‌ی زمانی، از ۱۵.۰۶درصد به ۱۵.۲۸درصد رسیده است.

نکته‌ی حائز ارزش این است که محاسبه و ارقام حال حاضر، تا قبل از توزیع عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی تازه نیکون و کانن جمع‌آوری شده است. لنز رنتالز بیان می کند شهرت دوربین EOS R کانن حدودا دوبرابر بیشتر از دوربین‌های Z۶ و Z۷ نیکونبوده است.

پرطرفدار‌ترین برندهای دوربین سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
اسم برند سهم (به درصد)
کانن ۴۱.۵۷٪
سونی ۲۶.۳۱٪
نیکون ۱۵.۲۸٪
پاناسونیک ۹.۴۱٪
فوجی ۴.۲۷٪
لایکا ۱.۴۹٪
المپیوس ۰.۹۵٪
پنتاکس ۰.۴۹٪
هسل‌بلاد ۰.۲۲٪

 

با استناد به فهرست منتشرشده، Canon ۵D Mark IV و ۵D Mark III موفق به کسب رده‌های اول و دوم پرطرفدار‌ترین دوربین‌ها در سال ۲۰۱۸ شده‌اند. در رده‌ی سوم، دوربین Sony a۷s II جای گرفته و دو کالا Sony a۷ III و Panasonic GH۵ مقام‌های چهار و پنجم را ازآنِ خود کرده‌اند. این یعنی در بین پنج دوربین برتر، دو دوربین در دست به کانن و دو دوربین در دست به سونی و یک دوربین در دست به پاناسونیک هستند. ممکن است دوست داشته باشید که بدانید Sony a۷ III تنها دوربین تازه معرفی‌شده در سال ۲۰۱۸ به‌شمار می‌آید که توانسته در بین پنج مقام‌ی برتر قرار گیرد.

میزان بهره برداری از دوربین‌های کانن در یک سال واپسین، با نزول مواجه شده است

براساس داده‌های Lens Rentals، میزان بهره برداری از دوربین‌های کانن طی یک سال واپسین با نزول مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است نیکون نیز همه‌ساله روندی صعودی طی می‌کند. به ذهن خطور می کند میزان بهره برداری از دوربین‌های این تولیدکننده در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از ۱۵.۰۶ به ۱۵.۲۸درصد رسیده است. لنز رنتالز بیان می کند یقینا دلیل بروز این موضوع به توزیع دوربین D۸۵۰ در انتهای ۲۰۱۷ مرتبط می‌شود؛ اتفاقی که دلیل شد تا مقدار فروش این دوربین برای سال ۲۰۱۸ محاسبه شود. دیگر کمپانی‌ها نیز توانسته‌اند در یک سال واپسین با اضافه شدن مواجه شوند.

هم اکنون فهرست دوربین‌هایی را می بینید که مصرف کنندگان لنز رنتالز بیشتر از دیگر تولیدات در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند:

 

پرطرفدار‌ترین دوربین‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف اسم دوربین
۱ Canon ۵D Mark IV
۲ Canon ۵D Mark III
۳ Sony Alpha a۷S II
۴ Sony Alpha a۷ III
۵ Panasonic GH۵
۶ Sony Alpha a۷R III
۷ Nikon D۷۵۰
۸ Canon ۶D Mark II
۹ Nikon D۸۵۰
۱۰ Canon ۶D

 

درادامه، به فهرست پرطرفدار‌ترین لنزها می‌رسیم که درمقایسه‌با سال قبلی، تغییر محسوسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و بازهم کانن، سونی، سیگما و نیکون به‌ترتیب با سهم ۳۷.۱۷، ۱۴.۵۸،‌ ۱۲.۹۶ و ۹.۶۲درصد در رده‌های اول تا چهارم جای گرفته‌اند. بعد از این چهار کمپانی، ارقام با نزول محسوسی مواجه می‌شود که در جدول پایین می بینید:

 

پرطرفدار‌ترین برندهای لنز سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
اسم برند سهم (به درصد)
کانن ۳۷.۱۷٪
سونی ۱۴.۵۸٪
سیگما ۱۲.۹۶٪
نیکون ۹.۶۲٪
تامرون ۳.۸۵٪
فوجی ۳.۷۴٪
زایس ۳.۶۸٪
پاناسونیک ۳.۴۲٪
برندهای دیگر* ۱۰.۹۹٪

 

لنزهای نسل دومی ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/۲.۸ و ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری f/۲.۸ کانن از نو به پرطرفدار‌ترین لنزهای سال مبدل شده‌اند. درضمن، لنز ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/۲.۸ سونی در رده‌ی سوم جدول جای گرفته‌اند. مضاف بر اینکه، میزان کلی اجاره‌ی لنزهای سونی در یک سال واپسین با رشدی حدودا ۶۰درصدی مواجه شده است؛ اتفاقی که بُروز آن را می‌توان به توزیع لنزهای تازه نسبت داد. لنز رنتالز مدعی است لنزهای FE ۲۴-۱۰۵mm f/۴ OSS و FE ۱۶-۳۵mm f/۲.۸ GM و FE ۱۰۰-۴۰۰mm f/۴.۵-۵.۶ GM OSS بیشترین سهم را در افزایش ۶۰درصدی سونی داشته‌اند.

سهم پاناسونیک نیز طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با اضافه شدن درخورتوجهی روبه‌رو شده است. این تولیدکننده این موضوع را مدیون سه لنز ۱۲-۳۵mm f/۲.۸ X Power OIS II و ۳۵-۱۰۰mm f/۲.۸ X Power OIS II و ۸-۱۸mm f/۲.۸-۴ ASPH است. 

شهرت دو کمپانی سیگما و تامرون در یک سال واپسین با سرعتی کم، با اینحال ثابت گسترش یافته است. دلیل این موضوع بی‌شک به توزیع لنزهای بهبودیافته‌ی تازه این دو کمپانی برمی‌گردد. در جدول پایین، فهرست لنزهایی را می بینید که بیشتر از دیگر لنزها در سال ۲۰۱۸ مصرف کنندگان وبسایت لنز رنتالز اجاره کرده‌اند:

 

پرطرفدار‌ترین لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف اسم لنز
۱ Canon ۲۴-۷۰mm f/۲.۸L II
۲ Canon ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸L IS II
۳ Sony FE ۲۴-۷۰mm f/۲.۸ GM
۴ Canon ۳۵mm f/۱.۴L II
۵ Canon ۵۰mm f/۱.۲L
۶ Sony FE ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸ GM OSS
۷ Canon ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸L
۸ Canon ۱۰۰mm f/۲.۸L IS Macro
۹ Canon ۱۶-۳۵mm f/۲.۸L III
۱۰ Canon ۱۰۰-۴۰۰mm f/۴.۵-۵.۶L IS II

 

با نگاهی کلی به جداول بالا متوجه می‌شویم تغییر چندانی در خواست‌ی مصرف کنندگان درمقایسه‌ با سال پیش ایجاد نشده و مشابهت‌های فراوانی بین این فهرست با فهرست سال قبلی می باشد. مجدد تأکید می‌کنیم داده‌های این مقاله تا قبل از توزیع عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی کانن و نیکون ثبت شده‌اند. این یعنی محاسبه فروش این تولیدات برنامه ریزی شده است برای سال ۲۰۱۸ ثبت شوند. بی‌شک این موضوع می‌تواند نوید تفاوت جالبی را در فهرست سال آتی بدهد.