نحوه گرفتن عکس های خوب با تلفن همراه(قسمت اول):

1. از خط مشبک برای تعادل گرفتن عکس استفاده کنید.

یکی از ساده ترین راه های بهبود عکس های تلفن همراه روشن کردن خطوط شبکه دوربین است. این راه یک سری خطوط افقی و عمودی را روی صفحه نمایش دوربین گوشی هوشمند شما قرار می دهد و تصویر به 9 قسمت تقسیم میشود ،بنابراین اگر نقاط دلخواه خود را در این تقاطعها یا در امتداد خطوط قرار دهید ، عکس شما متعادل تر خواهد بود و به بینندگان امکان می دهد تا به طور طبیعی با آن ارتباط برقرار کنند.

2فوکوس دوربین خود را تنظیم کنید.

برای تنظیم سوژه ای که می خواهید عکاسی کنید لنز دوربین شما متمرکز می شود .برنامه دوربین خود را باز کرده و روی صفحه نمایش ضربه بزنید سپس یک نماد مربع یا دایره ای روی صفحه دوربین شما ظاهر می شود و وضوح عکس شما را تغییر می دهد.

‎3. روی یک موضوع تمرکز کنید.

بسیاری از بهترین عکسها فقط شامل یک موضوع جالب هستند و همچنین نظر عکاسان حرفه ای این است که سوژه نباید کل قاب را پر کند و دو سوم عکس باید فضای منفی باشد تا به بیان موضوع کمک کند.نکته حرفه ای پس از گرفتن عکس به این صورت است که می توانید از فیلترها و برنامه ها برای واضح تر ساختن موضوع استفاده کنید یا آن را برش دهید تا موضوع را به درستی قاب کنید. میزان روشنایی ، کنتراست و اشباع عکس را نیز می توان مطابق با سوژه تنظیم کرد.

‎4- فضای منفی را در آغوش بگیرید.

“فضای منفی” به سادگی به مناطق اطراف و بین سوژه های یک تصویر اشاره دارد.‎هنگامی که فضای خالی زیادی را در یک عکس قرار می دهید سوژه شما بیشتر به چشم می خورد و عکس العمل قوی تری از بیننده را مشاهده می فرمایید. فضای منفی اغلب موارد گسترده مانند آسمان باز ، آب ، یک میدان خالی یا یک دیوار بزرگ می باشد.

 

‎‎5- دیدگاههای مختلفی پیدا کنید.

گرفتن عکس از یک زاویه منحصر به فرد و غیر منتظره می تواند آن را به یاد ماندنی تر کند و توهماتی از عمق یا ارتفاع را با سوژه ها ایجاد کند. این همچنین باعث می شود که این عکس از دیگر عکسها متمایز باشد،زیرا بیشتر عکس های تلفن همراه مستقیم گرفته می شوند. مانند عکس زیر سعی کنید مستقیماً به سمت بالا عکس بگیرید و به عنوان فضای منفی با آسمان بازی کنید. یا می توانید آن را با زاویه کمی نزولی امتحان کنید.اگر عکسی می گیرید و می بینید که کمی سؤال آور یا کج است ، از برنامه ویرایش عکس SKRWT استفاده کنید تا خطوط تمیز و مربع به نظر برسند.

‎6. بازی با بازتاب.

‎سطحی که روی آن انعکاس وجود دارد پیدا کنید مانندآسمان منعکس شده در یک گودال آب که سوژه ای بسیار بکر است یا تصاویر منعکس شده در آینه ها ، عینک آفتابی ، لیوان های آشامیدنی ، و سطوح فلزی و… بنابراین به دنبال فرصت هایی برای بازی با آنها در عکس ها باشید.

‎7. از خطوط پیشرو استفاده کنید.

در بعضی از عکسها خطی وجود دارد که چشم بیننده را به سمت قسمت خاصی از قاب جلب می کند که خطوط پیشرو خوانده می شوند. آنها می توانند مستقیم یا دایره ای باشند.به راه پله ها ، نمای ساختمان ، مسیر قطار ، جاده ها یا حتی مسیری از جنگل فکر کنید. خطوط پیشرو برای ایجاد حس عمق در یک تصویر عالی هستند.

‎8- به دنبال تقارن باشید.

تقارن را می توان به عنوان یک احساس مبهم از نسبت و توازن هماهنگ و زیبا تعریف کرد و تصاویری که دارای تقارن هستند می توانند برای چشم بسیار لذت بخش باشند، همچنین یکی از ساده ترین و قانع کننده ترین روش های تهیه یک عکس است. در عکاسی ، تقارن معمولاً به معنای ایجاد تصویری است که می تواند به دو قسمت مساوی تقسیم شود که تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند.

‎9. مراقب الگوهای تکراری باشید.

‎الگوهای تکراری برای چشم بسیار خوشایند هستند. زمانی که عناصر گرافیکی قوی بارها و بارها تکرار می شوند خطوط ، اشکال هندسی ، فرم ها و رنگ ها ظاهر می شوند. این الگوها می توانند تأثیر بصری خوبی ببخشند.

 

‎10. با مسدود کردن رنگ بازی کنید.

 آیا وقتی یک عکس کامل سیاه و سفید است ، به جز یک موضوع واحد خنک نیست؟ معلوم است که بله ، در واقع ، برنامه هایی برای آن وجود دارد. یکی از موارد مورد علاقه ما Touch Color است برنامه ای که به طور خودکار یک تصویر را به مقیاس خاکستری تبدیل می کند و به شما امکان می دهد قسمت های مورد نظر خود را رنگ کنید که با مسدود کردن رنگ ، سایر عناصر عکس برای یک تصویر منسجم دست نخورده باقی می مانند.