ترفند های عطر زدن خانم های خوشبو

گذشته از انتخاب صحیح عطر یکسری استراتژی های ویژه در رابطه با زمان و فضا به کارگیری عطر قرار دارد که روی تاثیر بوی عطر و ماندگاری آن تاثیر بسزایی دارد و این ها همان مواردی هستند که این بانو ها هنگام به کارگیری عطر رعایت می کنند.

راز ماندگاری عطر بعضی از خانمها چیست؟

آیا کسی را می شناسید که دائم و در هر زمانی بوی خوش بدهد؟ درست است بانو هایی هستند که دائم بوی خوب می دهند. گذشته از گزینش صحیح عطر یکسری راهبرد های خاص درباره زمان و محیط‌ استفاده عطر وجود دارد که روی اثر بخشی بوی عطر و ماندگاری آن تاثیر بسزایی دارد و این ها همان مواردی هستند که این خانم ها هنگام استفاده از عطر رعایت می کنند.

عطرهای قوی را منتخب می کنند

هیچ کدام از عطرها بوی یکسانی ندارند. عطرهای مرکبات خیلی زود از بین می رود ولی عطرهای تند و چوبی همانند چوب صندل ماندگاری بیشتری دارند. بنابراین اگر ماندگای عطر برایتان اهمیت زیادی دارد کوشش کنید عطرهای این خانواده را خریداری کنید.

از چند لایه عطر استفاده می کنند

بیشتر عطرهای مورد علاقه شما از ژل شستشو گرفته تا لوسیون بدن و روغن تن رایحه متفاوتی دارند. وقتی چند عدد از این محصولات را با هم استفاده کنید بدن تان عطرهای مختلفی به خودش می گیرد و در تمام روز همراهتان می ماند.

می دانند عطر را روی کدام قسمت از بدن زده شود

هنگام استفاده از عطر فراتر از مچ دست بروید و روی قسمت های گرم تن مثل شکم، سینه، پشت زانو و پشت گوش ها افشانه کنید. حرارت این قسمت های بدن باعث می شود بوی عطر بیشتر شود و نت میان و نت پایه آن کاملا بیرون بزند.

عطر را روی پوست نمی مالند

بیشتر ما طبق عادت بعد از این که عطر را روی مچ دست می زنیم، مچ هر دو دست را به هم می مالیم. این حرکت باعث می شود بوی عطر کم شده و ماندگاری آن هم از بین برود.

آن ها می دانند که چه زمانی از عطر استفاده کنند

بهترین تایم برای به کارگیری عطر پس از حمام زمانی که تن مرطوب است می باشد. رطوبت، بوی عطر را روی پوست حفظ می کند. این حرکت مانع لکه دار شدن لباس یا تیره شدن جواهرات تان می شود.

پوست را مرطوب نگه می دارند

قبل از استفاده از عطر پوست را با کرم مرطوب کننده نمدار کنید. پوست خشک عطر را به خود جذب می کند و سبب سریع تر از بین رفتن عطر می شود. پوست نمور سبب می شود عطر ماندگاری بیشتری داشته باشد.

از عطر به خوبی نگهداری می کنند

مولکول های عطر اگر در معرض رطوبت و حرارت باشند زود از بین می روند. پس کوشش کنید عطرها را از گرما حفاظت کنید و همیشه در مناطق خشک و خنک نگهداری کنید. به عنوان نمونه بالای کمد یا روی میز آرایش.

در طول روز از عطر استفاده می کنند

راز : البته نکاتی که در بالا اشاره کردم بسیار تاثیر گذار هستند. هر وقت قرار بود زمان زیادی خارج از خانه باشید تلاش کنید که از عطرهای مورد علاقه تان را همراه خود درون کیف داشته باشید تا بتوانید از آن در ساعات روز استفاده کنید.

روش‌های مرتب شدن داماد

همه ما می‌دانیم که وقت، پول و انرژی قراردادن عروس برای بهتربن شدن در روز عروسی یک امر عادی است. در باره دامادها چطور؟ اخبارهای قبل نشانه میدهد که دامادها حتی اغلب از عروس‌ها برای بهترین بودن در این روز وقت می‌گذارند! در اینجا ایده ای  برای مرتب بودن داماد‌ها فهرست شده است.

سفید کردن دندان‌ها

دندان‌های سفید و مرواریدی یکی از مهمترین جزییات در عکس‌های عروسی است. به علاوه، دندان‌های سفید شما را خیلی جوانتر نشان می‌دهد. خدمات سفید کردن دندان‌ها به صورت گسترده در دندانپزشکی‌ها، سالن‌های زیبایی و حتی به وسیله خودتان با مواد ویژه امکان‌پذیر است. برای نتیجه بهتر، خوب است که با یک دکتر دندانپزشک صحبت کنید.

صورت

دیگر ماسک‌های صورت تنها مخصوص خانم ها نیست و چیزی است که مردا هم باید استفاده کنند. بنابر یک آمار، مراکز پوست و زیبایی این روزها شلوغتر شده و ۳۰ درصد افزایش مشتری و ۷٫۵ درصد هم افزایش رزرو داشته‌اند. برای دامادها که خودشان را برای روز عروسی آماده می‌کنند هم هست.هیچ کس منکر این نیست که داشتن پوستی شاداب جزء ملزومات روز عروسی است.

یک مدل جدید

اگر بودجه‌تان اجازه می‌دهد، کاشت مو برای کسانی که کمی تاس هستند اعتماد بنفس فوق‌العاده‌ای به همراه می‌آورد و می تواند تفاوتی را در صورت و احساس داماد در روز عروسی‌اش به وجود آورد.

مرتب کردن ریش‌ها

این روزها، ریش مجددا مد شده است، ولی ریش‌های به هم ریخته ونامرتب سن را بالا می‌برد. دید یک آرایشگر و مرتب کردن و اصلاح ریش‌ها می‌تواند تغییر زیادی در فرد ایجاد کند. می‌توانید موهای بینی و گوش‌تان را هم اصلاح کنید. باید کمی دل به دریا بزنید.

مانیکور

این قضیه که دستان عروس و داماد در عکس‌ها هست و از آنها، با آن حلقه‌های زیبا عکس گرفته می‌شود، امری اجتناب‌ناپذیر است. دستان داماد مثل عروس ظریف نیست و از دستان‌شان مشابه زن‌ها مراقبت نمی‌کنند. خوب است که به یک سالن بروید و دستان‌تان را با کمی مراقبت و مانیکور قشنگ کنید تا دستان جفت‌تان در روز عروسی به زیباترین حالت ممکن برسد و حس شرمساری نکنید.

برنزه کردن

برنزه کردن در میانی عروس‌ها معمول‌تر است و سبب می‌شود که در عکس‌ها، داماد‌ها در کنار عروس‌شان رنگ پریده به نظر برسند. یک اسپری برنزه کننده،۲-۳ روز قبل از عروسی یا استفاده از کرم‌های برنزه‌کننده تدریجی به طور روزانه، از یک هفته قبل پوست‌تان را طلایی براق می‌کند. اگر این کار برای‌تان شدنی نیست به عکاس‌تان بگویید که رنگ پوست‌تان را با کمی ادیت تغییر بدهد.

 

اضطراب روز عروسی خود را چگونه کنترل کنید؟!

اضطراب روز عروسی: اجازه ندهید که اضطراب روز عروسی از کل احساسات خوبتان جلو بزند! این توصیه‌ای است که بیشتر عروس‌های جوان پیش از فرا رسیدن روز بزرگ زندگی‌شان با آن روبرو می‌شوند، اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

فشار اینکه همه چیز مرتب و منظم انجام شود، شدنی است که شما را عصبی کند، در اینجا پیشنهادهایی را ارایه می‌دهیم که به شما کمک می کند اضطراب روز عروسی را کم و کارهایتان را در کمال خونسردی انجام دهید.

 

  • خودتان انجام دهید

شاید بهترین چیز برای برگزاری مراسم این باشد که شما هزاران نفر را داشته باشید که به شما در انجام دادن کارها کمک کنند. ولی آیا تا حالا این اصطلاح را شنیده‌اید که «اگر می‌خواهید کاری به خوبی انجام شود، خودتان آن را انجام دهید؟» خوب این درست است!

برای چیزهای کوچک، مثلاً اینکه آیا همه وسایلی که باید گل و ربان زده می‌شده، حاضر است یا خیر، اجازه دهید که مادرتان آنها را چک نماید. ولی برای مسائل مهم، مثل چک کردن اینکه آیا حلقه‌های زناشویی از جواهر فروشی تحویل گرفته شده است، و یا اینکه آیا لباس های شما بخار خورده و حاضر است، خودتان آنها را انجام دهید. برای تسکین ذهن خودتان این کار را انجام دهید، ما ضمانت می‌کنیم که این پیشنهاد سودمند، کمک می‌کند که در روز عروسی آرام تر خواهید بود.

  • مثبت بیاندیشید

به جای اینکه به عکس العمل ها و نظرهای دیگران در ارتباط با برنامه ریزی ازدواج گوش دهید، سعی کنید فکرتان را مثبت کنید. مثبت بیاندیشید و به خودتان انرژی  مثبت دهید. همه سعی دارند که شما مراسم عروسی زیبایی داشته باشید، بعد به یاد داشته باشید که همه شما برای یک منظور مشترک سعی می کنید. اینکار باعث می شود که استرس و اضطراب کمتر شود. در ضمن تایم بیشتری برای شما و افرادیکه در حال کمک کردن به شما هستند فراهم می کند تا کارها را به بهترین نحو تمام شود. فراموش نکنید که شعار «من می توانم» و اندیشه مثبت رمز موفقیت در انجام دادن تمام کارها و برنامه ریزی های این روز است.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

اضطراب روز عروسی
اضطراب روز عروسی

  • برنامه‌ی زمانی تدارک ببینید

می‌خواهید موثرترین مسیر برای حفظ آرامش در روز عروسی را بدانید؟ منظم و سازمان‌دهی شده باشید! اگر یک برنامه‌ی زمانبندی داشته باشید، دچار استرس و حالت عصبی نخواهید شد. شما می‌دانید که شماره تلفن‌های شما کجاست، هر شخصی در حال حاضر کجاست و حدوداً چه زمانی در مراسم آماده خواهد بود و بسیاری مسائل دیگر. پس چند روز پیش از مراسم عروسی، یک برنامه زمانبندی برای خودتان ایجاد کنید و مطمئن شوید که آن را بازبینی و تکمیل نموده‎‌ و تمام موارد و مسائل لازم برای جشن عروسی را در آن قید کرده اید.

  • خودتان باشید

به یاد داشته باشید که عروسی، حول شما و همسرتان می گردد. اگر شما از اینکه در مرکز توجه قرار بگیرید احساس نگرانی می کنید، کوشش کنید به آن روز به عنوان مراسمی صمیمی و راحت فکر کنید. هر چه نباشد شما در میان رفقا و اقوامتان هستید! سعی کنید موقع صحبت با دوستان در چشمشان نگاه کنید. به این روش با دوستانتان ارتباطی که ایجاد کرده اید، خودتان هستید و از هر لحظه از این روز لذت می برید.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

اضطراب روز عروسی
اضطراب روز عروسی

  • درددل و مشورت کنید

بگذارید سایرین از پریشانی و نگرانی شما برای این روز مطلع شوند. هرچند که احتمالا رفقا و آشنایانتان از این حال شما با خبرند ولی همیشه نمی توانند ذهن شما را بخوانند و متوجه شوند که دقیقا چه چیزی شما را آزار می دهد. با حرف زدن راجب احساساتتان میتوانند شما را به درستی کمک و حمایت کنند. شما مشغول تدارکات برگزاری یک روز مهم هستید اما اجازه ندهید که این اضطرابها خیلی جدی شوند، مهمترین مسئله این است که از این لحظات لذت ببرید و خوش بگذرانید.

  •  به خودتان هم توجه کنید

شما نمی توانید تخته گاز به سمت برنامه ریزی مراسم ازدواجتان بروید و به چیز دیگری فکر نکنید. برای دیدار با دوستانتان وقت بگذارید، به آرایشگاه بروید و به خودتان برسید. ورزش کردن نیز جزء از بهترین راهها برای تمرکز و آسوده شدن است. البته در کنار دوستان بودن خیلی لذت بیشتری دارد. پیش از اینکه به «آقا و بانو ایکس» تبدیل شوید با دوستانتان به کافی شاپ محبوبتان بروید یا برای فیلم دیدن با آنها در سینما قرار بگذارید. اینکار کمک میکند که برای انجام کارهای عروسیتان هم انرژی بیشتری داشته باشید.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

اضطراب روز عروسی
اضطراب روز عروسی

  • خیلی نگران نباشید

سعی کنید خیلی نگران جزئیات مراسم روز عروسیتان نباشید. با همه این تلاشها و کارهایی که انجام داده اید مطمئن باشید که این روز به بهترین نحو برگزار خواهد شد. حتی برخی مواقع اوقات سورپرایزهای کوچک می تواند جالب هم باشد. بگذارید که حس جشن و شادی در شما هم رخنه کند و از این روز لذت ببرید. پس خودتان را برای مسائل غیرمنتظره حاضر کنید. در این صورت اگر اتفاقی رخ دهد، شما کاملاً غافلگیر نخواهید شد! و به خاطر داشته باشید هر مشکلی هم که پیش بیاید، نمیتواند روز شما را خراب کند. بعد آرام باشید و از این روز قشنگ لذت ببرید. در نهایت مطمئن باشید شما قطعاً بعد از مراسم به اتفاقات بدی که احتمالاً پیش آمده است خواهید خندید![/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نمونه ی عکس های مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی: در پست های قبل درباره چگونگی عکس های مینیمال براتون صحبت کردیم، برای درک بهتر این موضوع چند نمونه از عکس های مینیمال با موضوع عروسی را در اینجا به نمایش میگذاریم.

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

minimalist-modern-wedding-4

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

uniqueweddingideas39

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

عکس مینیمال عروسی

 

چگونه میتوانید خوش عکس باشیم؟

همه ما از اینکه در برخی تصاویر بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به موارد زیر قادر خواهید بود از این به بعد در تمام عکس هایتان خوش عکس باشید.

_به سمت راست خودتان نگاه کنید.
بر طبق مطالعات تازه محققان دانشگاه ویک فورست آمریکا، نیمرخ چپ صورت نسبت به نیمرخ راست جذابیت اکثریت دارد. این سوژه به این علت است که این بخش از چهره احساسات شخص را بهتر بروز می دهد. برای اینکه عکس پروفایلتان عالی باشد، چهره خویش را کمی به سمت راست بچرخانید. این ترفند باعث می شود افرادی با چهره های گرد، لاغرتر به نظر برسند.

_مهمترین ویژگی ظاهری خود را برجسته کنید
برای اینکه خوش عکس باشید، تلاش کنید مهمترین خاصیت ظاهری خویش را برجسته کنید تا زیباتر به نظر برسید.

_به لنز دوربین نگاه نکنید
هیچکس نمی خواهد در عکسی که همه در آن خوب افتاده اند، با چشمانی قرمز دیده شود. برای این که چنین اتفاقی نیفتد، مستقیم به لنز دوربین نگاه نکنید. کمی بالاتر یا پایین تر از لنز را نگاه کنید. نگاه مستقیم به لنز سبب می شود که نور بعد از تصادف با شبکیه چشم منعکس شود و در نتیجه چشم در عکس به رنگ قرمز درمی آید. اگر فاصله خود را با دوربین حفظ کنید، از خطر چشمک زدن هم دور خواهید شد.

_جلوگیری از قرمزی چشم در عکس
دلیل اینکه چشمان شما در عکس قرمز می شود، بازتاب روشنایی خیلی کمی از پشت پلک شما به لنز دوربین است. افرادی که چشمان درشتی دارند بیشتر از سایرین از این قضیه غمگین هستند. اگر با نگاه نکردن به لنز دوربین نتوانستید این کار را حل کنید، ما ترفند دیگری را به شما پیشنهاد می کنیم. برای جلوگیری از داشتن چشمانی قرمز در عکس، مطمئن شوید که محیط عکاسی از روشنایی کافی برخوردار است. یا اینکه می توانید فقط چند لحظه پیش از اینکه عکاس عکس بگیرد، به یک منبع روشنایی که روشنایی کمی دارد، نگاه کنید تا مردمک های چشم تان کوچیک تر دیده شوند.

_غبغب را حذف کنید
هیچ چیز بدتر از این نیست که در عکسی غبغب شما کاملا مشخص باشد. ولی بدبختانه این مسئله برای همه ما پیش آمده است. برای اینکه این مشکل در عکس هایتان به وجود نیاید، مطمئن شوید که دوربین کمی بالاتر یا هم سطح چشمان تان قرار داشته باشد. در ضمن سعی کنید سرتان را کمی به سمت بالا نگه دارید و فک تان را کمی به سمت خارج بدهید. بهتر است ابتدا این شیوه را جلوی آینه تمرین کنید و ببینید که طبیعی به عقیده می رسد یا خیر.

_از روشنایی مستقیم دوری کنید
شاید دائم این امکان قرار نداشته باشد که عکاس شرایط نوری مناسبی را فراهم آورد. بهتر است به خاطر بسپارید که نور مستقیم از بالا می تواند روی صورت شما سایه بیندازد و سایه های پایین چشمان شما را برجسته تر میکند، در نتیجه سیاهی زیر چشمانتان در عکس اغلب می شود. محیط‌ هایی با نورهایی ملایم را برای عکاسی منتخب کنید.

_ژستی حرفه ای بگیرید
اگر می خواهید عکس تمام قد بیندازید، ژستی کلاسیک به خود بگیرید ، در حالی که یکی از شانه های خود را به دوربین نزدیک تر کرده اید و یکی از پاهایتان جلوی پای دیگرتان قرار می دهید ، سه چهارم از تن خود را به سمت دوربین بچرخانید. این ژست سبب می شود که در عکس لاغرتر به عقیده برسید. سعی کنید کمر خویش را راست نگه دارید و شکم تان را تو بدهید. (فقط سعی کنید خیلی در اینگونه ژست گرفتن افراط نکنید، قرار نیست کسی را گول بزنید.)

_قشنگ ترین لبخندتان را به نمایش بگذارید
بسیاری از ما زمانی که می خواهیم بخندیم، خیلی روی شکل دهان و لب هایمان تمرکز می کنیم. این در حالی است که محققان بر این باورند که خنده چشمان شما خیلی مهمتر از تمرکز بر روی خنده لبان شماست. برای اینکه لبخند طبیعی تری داشته باشید به چیزی که شما را دلشاد می کند، فکر کنید. احتمالاً با توجه به خاصیت های ظاهری که خاصِ خودتان است، بتوانید با لبخندتان کارایی بیشتری روی بیننده داشته باشید.

مثلا افرادی که دندان های زیبایی دارند، بهتر است طوری لبخند بزنند که دندان هایشان معلوم باشد و صورت خندان آنها بیننده را جذب کند. این در حالی است که لبخندی ملایم چشمان تان را درشت تر و لب هایتان را برجسته تر اثر می دهد.

_گرفتن ژست خاصی را برای عکاسی تمرین کنید
اگر واقعا علاقمند هستید که خوش عکس باشید، بهترین کاری که می توانید اتمام دهید این است که ژست های خویش را از قبل تمرین کنید. در زوایای مختلف از بدن، صورت و لبخندتان عکس بیندازید تا زمانی که متوجه شوید در کدام حالت خوش عکس تر هستید. می توانید از قبل روبرو آینه یا با دوربین خودتان انجام دهید. با رعایت این نکات مطمئن باشید در عکس هایتان عالی به نظر خواهید رسید.

 

عمر دوربین خود را چگونه افزایش دهیم

دوربین DSLR شما سالها بدون دشواری برای شما کار خواهد کرد، اگر با آن درست رفتار کنید و حواستان به آن باشد. در این آموزش قصد داریم به شما یاد بدهیم که با انجام یکسری کارها عمر دوربین خویش را طولانی تر کنید.

بعضی از این کار ها را ما معمولاً انجام می دهیم، اما برخی از این کارها خیلی رایج نبوده و چه بسا خیلی از عکاس ها آنها را رعایت نمی کنند. مخصوصاً اگر در عکاسی مبتدی هستید.

۱_دفترچه راهنمای دوربین خویش را بخوانید
دفترچه راهنمای دوربین شما پر است از اطلاعات ارزشمند و آگاهی های مهم و ضروری که با استفاده از آنها می توانید از آسیب دیدگی دوربین جلوگیری کنید و کاری کنید که دوربین روان تر کار کند، از وضعیت بالا بردن عمر باتری گرفته تا جلوگیری از داغ کردن دوربین در هنگام استفاده از Live View.

۲_دوربین را در حرارت بالا نگذارید
احتمالاً به این مسأله در دفترچه راهنمای دوربین تأکید زیادی شده است. حرارت بالا و دوربین دیجیتال اصلاً با هم سازگاری ندارند. اگر دوربین خود را در درون ماشین و در گرما بالا بگذارید ممکن است قطعات پلاستیکی آن ذوب شود و اجزاء تو آن را ویران کند.

۳_بند دوربین را حتما وصل کنید

اگر تا به حال دوربین از دستتان نیفتاده باشد، چه بسا اهمیت زیادی به محکم گرفتن آن نخواهید داد. ولی خیلی مهم است که دوربین را از افتادن و ضربه خوردن ایمن کنید، با افتادن دوربین مغز دوربین شما ممکن است فروریخته شود. درسته، وقتی می خواهید از سه پایه بهره ببرید بند دوربین مزاحم عکاسی شما خواهد بود، ولی آیا این بهتر از پرداخت خرج گزاف تعمیرات دوربین نیست؟

۴_مقاوم بودن دوربین خود در برابر آب (Water resistant) را با ضد آب (Waterproof) بودن اشتباه نگیرید
ممکن است دوربین شما از کل لحاظ در مساوی آب و هوا ثابت باشد، اما اگر برای بهره‌گیری در داخل آب ساخته نشده باشد «ضد آب» نخواهد بود.

معمولاً چند قطره باران دردسر ساز برای دوربین شما نمیشود، ولی کوشش کنید از خیس شدن دوربین ممانعت کنید. اگر دوربینتان خیس شد کوشش کنید سریعاً دوربین را با به کارگیری پارچه های مناسب خشک کنید، و تا زمانی که لنز و اطراف قسمت اتصالی آن بر روی دوربین کاملاً خشک نشده است لنز دوربین را عوض نکنید.

۵_سعی کنید از Battery Grip و کیت اتصال سه پایه به دوربین (و در صورت لزوم لنز) بهره‌ ببرید.

استفاده از این اجزاء بر روی دوربین می تواند بدنه اضافه ای برای جلوگیری از ضربه خوردن به دوربین شما باشد، و جایگزین کردن این اجزاء به شدت آسان تر از تعویض کردن بدنه دوربین است.

 

۶_دوربین را بدون پوشش از مکانی با حرارت پایین به مکانی با حرارت بالا منتقل نکنید
اگر در فضای باز با حرارت کم عکاسی می کنید، بعد از ورود به فضای بسته دوگانگی دمایی که دوربین متحمل می شود می تواند به اجزاء خارجی و داخلی آن آسیب برساند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی دوربین، پیش از وارد شدن به محیطی گرم دوربین را در درون پلاستیک عایق قرار دهید. از عایق بودن پلاستیک مطمئن شوید. پس از اینکه دوربین به آهستگی به حرارت محیط عادت کرد می توانید آن را از تو پلاستیک بیرون بیاورید.

۷_ترجیحاً بر روی لنز دوربین خود یک فیلتر UV بگذارید

به دلیل های مختلفی به کارگیری یک فیلتر بر روی لنز می تواند از لنز دوربین شما محافظت کند. اگر فیلتری بر روی لنز شما نصب نباشد با ضربه خوردن و یا دلایل دیگری ممکن است شیار های موجود بر روی لنز که برای گذاشتن فیلتر روی آن قرار گرفته خراب شوند.

استفاده از هود لنز (Lens hood) می تواند در ضربه هایی که به جلوی دوربین وارد می شود از آسیب دیدن لنز بازداری کند. یک فیلتر تمیز برای عکاسی در باران هم می تواند به شما کمک کند، و همانطور در هنگام عکاسی در تقرب آب های آزاد می تواند از سوختگی شیشه لنز پیشگیری کند.

۸_وقتی از حالت Live View دوربین استفاده می کنید به مدت طولانی دوربین را رو به خورشید نگیرید

با اینکه به کارگیری نمای زنده (Live View) زمانی که می خواهید رو به خورشید عکاسی کنید برای سلامت چشمان شما بهتر است (به علت برخورد مستقیم روشنایی خورشید به لنز استفاده از Visor می تواند برای سلامت چشم مضر باشد)، اما این روش می تواند برای مدت طولانی به دوربین شما ضرر برساند. همان قدر که روشنایی مستقیم خورشید می تواند برای چشم مضر باشد برای دوربین هم می تواند مضر باشد.

در دوربین های DSLR، آینه ای در روبرو سنسور دوربین وجود دارد که تصویر را به سمت نمایاب یا Visor هدایت می کند و از برخورد نور مستقیم به سنسور تا لحظه ای که می خواهید عکس بگیرید جلوگیری می کند.

اما وقتی از حالت Live View بهره میگیرید، آینه جلوی سنسور بالا رفته و پرده ای هم که در مقابل سنسور است کنار می رود که نور مستقیماً به سنسور برخورد کند و برای شما در داخل LCD نمایش داده شود.

این روشنایی اگر در کسری از ثانیه به سنسور دوربین برخورد کند مشکلی بوجود نمیاید، اما هرچه سنسور دوربین به مدت طولانی تری در معرض روشنایی مستقیم خورشید قرار گیرد احتمال آفت رویت آن بیشتر خواهد بود. حتی ممکن است پرده های مقابل سنسور (در صورتی که آینه مقابل آن بالا رفته است) بر نشانه تابش مستقیم روشنایی خورشید بسوزد، بنابراین تا جایی که می توانید سریع عکس را بگیرید.

هر چه لنز بزرگتر باشد، خورشید هم در تو کادر بزرگتر خواهد بود، و تأثیر گرما آن هم به همین مقدار بالاتر خواهد رفت و احتمال خرابی دوربین هم افزتیش میابد.

۹_قبل از جابه جا کردن لنز دوربین را خاموش کنید

بعضی از عکاسان با دوربین روشن لنز را تعویض می کنند، اما ما پیشنهاد می کنیم قبل از جایگزینی لنز، دوربین را خاموش کنید. این حرکت ساده ایست که دفترچه راهنما های دوربین ها هم آن را نوشته است، وقتی دوربین روشن باشد سنسور حاضر عکاسی است و اگر لنز را باز کنید به احتمال اکثریت امکان این  وجود دارد که بر روی لنز گرد و غبار بنشیند.

علاوه بر این وقتی دوربین را خاموش کرده اید، بعد از باز کردن دوربین عملیات تمیز کردن سنسور که تمام شد (مگر اینکه خودتان این عملیات را غیر فعال کرده باشید) که به منزه کردن یگانه و غبار از روی سنسور کمک می کند. وقتی می خواهید لنز دوربین را عوض کنید ترجیحاً دهنه دوربین را پایین نگه دارید، با این کار نشستن گرد و غبار بر روی سنسور کمتر می شود.

۱۰_ اگر برای مدتی طولانی نمی خواهید با دوربین خود کار کنید باتری را داخل دوربین بیرون بیارید

حتی اگر دوربین خاموش باشد مقدار کمی برق از باتری به دوربین منتقل می شود. که وقتی از باتری برای مدتی طولانی استفاده نشود شدنی است این عمل سبب کمتر شدن عمر باتری شود. باتری ای که کاملاً شارژ شده را هم کنار نگذارید، این کار هم از عمر باتری کم می کند.

۱۱_از وسایل عکاسی خویش در درون کیف دوربین محافظت کنید
اختیاری است، اما ضروری. کوشش کنید در داخل منزل هم وسائل عکاسی خود را در تو یک کیف ایمن و محکم نگهداری کنید. وقتی در حرکت هستید، به کارگیری یک کیف کوله پشتی می تواند آسان تر باشد، اگر می خواهید با هواپیما سفر کنید بهتر است به اندازه کیف دوربین خویش توجه کنید.

۱۲_وقتی با هواپیما سفر می کنید کیف دوربین خود را به انبار وسایل ها هواپیما نسپارید

هیچوقت دوربین یا لنز خویش را در داخل ساکی نگذارید که می خواهید به دست هواپیما بسپارید، مگر اینکه می خواهید در مقصد، ساکی پر از شیشه شکستنی تحویل بگیرید. وسایل غیر شکستنی (مانند سه پایه، شاتر بیسیم، کابل فلاش، شارژ و…) اگر لا بهلای لباسهایتان قرار دهید مشکلی پیش نمی آید، اما همیشه دوربین، لنز، پالایه ها و فلاش های خود را در درون کیفی که به داخل هواپیما با خود حمل می کنید بگذارید.

۱۳_همیشه دوربین خود را تمیز کنید

اگر عکاس چیره دست یا نیم حرفه ای نیستید که از دوربین خود به شدت کار می کشند، باید به دوربین خود برسید و هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید. اگر دوربین خود را به صورت مکرر تمیز کنید عمر آن را بیشتر کرده اید.

با استفاده از دستگاه های پمپ دستی اطراف دکمه ها و Visor دوربین خویش را تمیز کنید. استفاده از پارچه ماکروفیبر برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از روی LCD مناسب است، اگر چه لباس نخی هم برای این کار پسندیده است. قطعاً برای تمیز کردن لنز توصیه می نماییم که از پارچه ماکروفیبر استفاده کنید، اما بهتر است قبل از استفاده از دستگاه های پمپ دستی استفاده کنید و گرد و خاک را از روی لنز پاک کنید و بعد از پارچه ماکروفیبر بهره‌ بگیرید

یادتان نرود که محل اتصالات الکتریکی روی دوربین و لنز را هم تمیز کنید که از مشکلات احتمالی ارتباطی بین دوربین و لنز ممانعت کنید: باتری دوربین را در بیاورید و با استفاده از پارچه پاک کننده لنز قسمت های طلایی رنگ پایین باتری در دوربین که واسط ارتباطی باتری با دوربین هستند را تمیز کنید. و در نهایت، با دقت بالا و با به کارگیری وسائل مخصوص می توانید سنسور دوربین خود را تمیز کنید.

۱۴_یادتان نرود کیف دوربین را هم تمیز کنید

بهتر است دوربین و لنز را تمیز نگه دارید، ولی اگر گرد و غبار و کثیفی در کیفتان باشد کار شما را ویران می کند. لازم نیست پس از هر بار عکاسی کیف دوربین را تمیز کنید اما هر ماه یک بار خوب است که توی کیف را تمیز کنید.

با دانستن این مسئله، اگر دوربین را به کنار ساحل می برید، پیشنهاد می کنیم هر شب کیف دوربین خود را تمیز کنید، و ترجیحاً از لایه های ضد آب کیف دوربین استفاده کنید تا موجب نفوذ آب و ماسه از بین زیپ کیف به درون آن شوید. صدای شن هایی که لایه حلقه فوکوس لنز رفته اند مانند ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه است.

۱۵_نرم افزار دوربین (Firmware) خود را به روز کنید

معمولاً شرکت های سازنده دوربین های DSLR هر چند وقت یک بار نرم افزارهای دوربین را تحت عنوان Firmware به روز می کنند، معمولاً در ماهی که دوربین جدیدی از هر شرکت وارد بازار می شود برای دوربین های قدیمی تر نسخه جدیدی فرآوری می شود. با به روز کردن نرم افزارها دوربین می توانید از معایب احتمالی دوربین بازدارندگی کنید و یا حتی قابلیت های جدیدی به دوربین خویش اضافه کنید، مثلا دقت و سرعت بالاتر در فوکوس کردن.

به وب سایت شرکت سازنده دوربین خویش سر بزنید و در مورد واپسین نسخه نرم افزار دوربین خویش جستجو کنید، و آخرین نسخه آن را با نسخه ای که در دوربین شما نصب شده است سنجش کنید. اگر لازم دیدید با کمک دریافت از دفترچه راهنمای دوربین، نرم افزار دوربین خویش را به روز کنید.

اگر به روز شدن دوربین را خیلی حیاتی و بحرانی ندیدید، پیشنهاد می کنیم چند روز از آمدن Firmware جدید برای دوربین خود صبر کنید و بعد آن را دانلود و بر روی دوربین خود نصب کنید، تا اگر مشکل احتمالی ای در Firmware وجود داشت در این چند روز برطرف شود.

 

 

لنز دوربین را چگونه عوض کنیم بهتر است؟

یکی از بزرگترین برتری های دوربین های DSLR این است که می توانید با توجه به موقعیتی که دارید و عکسی که می خواهید بگیرید لنز دوربین خویش را تغییر دهید، اما برای اینکه بتوانید بدون لطمه زدن به لنز و یا اجزاء داخلی دوربین لنز را جایگزینی کنید باید به نکاتی توجه کنید که هر عکاسی باید این نکات را بداند. در اینجا نحوه صحیح تعویض لنز را به شما آموزش خواهیم داد.

گام اول

how-to-change-camera-lens

در محیط‌ های خاکی این کار را هرگز انجام ندهید. ترجیحاً در محیط‌ های بسته و یا در چادر یا هر پناهگاه دیگری این کار را انجام دهید، که باد خاک و کثیفی را وارد دوربین نکند و به سنسور دوربین آسیبی وارد نشود.

گام دوم

how-to-change-camera-lens2

دوربین خویش را به پشت بر روی سطحی نرم بگذارید، همانند پالتو یا کیف دوربین ،برای اینکه از LCD دوربین محافظت کنید و با هر دو دست می توانید لنز دوربین را تعویض کنید.

گام سوم

how-to-change-camera-lens4

لنزی که می خواهید تعویض کنید را نزدیک به دوربین بگذارید تا از تایم باز بودن دریچه لنز دوربین کم کنید و فکر وارد شدن خاک به تو دوربین را از بین ببرید.

گام چهارم

camera1

با به کارگیری دست چپ خود دکمه خلاص کردن لنز را فشار دهید، و با به کارگیری دست راست لنز را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و لنز را بردارید.

گام پنجم

how-to-change-camera-lens5

لنز را کنار بگذارید. دریچه محافظ موجود بر روی لنز دیگر را بردارید و بر روی لنزی که برداشته اید ببندید.

گام ششم

how-to-change-camera-lens6

برای وصل لنز های Canon EF و لنز های شرکت های متفرقه، نقطه قرمز رنگ روی لنز را بر روی نقطه قرمز رنگ موجود روی بدنه دوربین قرار دهید. برای نصب لنز های EF-S، باید مستطیل های سفید رنگ موجود روی لنز و دوربین را بر روی هم منطبق کنید. همین کار را برای تعویض لنز دوربین های سایر هم باید انجام دهید.

گام هفتم

how-to-change-camera-lens7

لنز را جا بیاندازید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، که زمانی که صدای کلیک آن را بشنوید. درپوش روی لنز را بردارید و دوربین آماده عکاسی است!

چند دلایلی که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید

باید بدنه دوربینم را ارتقا دهم یا به جای آن یک لنز بهتر خریداری کنم؟ این یک سوال کلاسیک است که عکاسان از خود می پرسند یا در مجلس های عکاسی مطرح می کنند. در اینجا توضیح میدهیم که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید. این مطلب شامل نکاتی در باره دوربین و لنز هاست، که حتی اگر منظور ارتقای دوربین یا لنزتان را نیز ندارید، مطالعه آن را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

در روزگار دوربین های نگاتیوی پذیرش این سوال، واضح تر بود: یک لنز جدید به جای دوربین جدید بکار ببرید. به راستی بدنه دوربین جعبه ای بود که برای نگهداری حلقه فیلم طراحی شده بود.

با تغییر لنز و فیلم دوربین قادر بودید کیفیت عکس خویش را به اندازه قابل توجهی افزایش دهید.

در دنیای دوربین های دیجیتال، برگزیدن بین ارتقای دوربین یا لنز انتخاب ساده ای نیست. پیشرفت ها در طراحی حسگر دوربین ها ، جدای از گزینش اندازه حسگر، و تاثیر بالای ISO، در کنار امکانات خلاقانه تعبیه شده دوربین، امکانات فیلمبرداری و … انتخاب دوربین را به یک انتخاب اساسی تبدیل کرده است.

اما این مسئله همواره صحیح است: شما بدست یک لنز پیشرفته سوار بر یک بدنه ارزان نسبت به لنز ارزان سوار بر دوربین حرفه ای، عکس های بهتری خواهید گرفت.

camera-lens01

۱_شما توسط لنز موجود در جعبه دوربین عکاسی میکنید
لنزهای کیت ۱۸-۵۵ میلیمتری امروزه بهتر از مشابه های کهنه خود هستند و انگیزه ها زیادی وجود دارد که لنز ارزان موجود در جعبه دوربین (لنز کیت – Kit lens )، بهترین لنز است.

اما این نکته باید بیان شود که استفاده از این گونه لنز، شدنی است در برگزیدن فاصله کانونی محدودیت ایجاد کند. اگر عکسی عریض تر میخواهید، یا از فاصله دور از یک موضوع عکاسی می کنید، در این صورت محدودیت فاصله کانونی این گونه لنزها برای شما مناسب نخواهد بود.

این نوع لنزهای ارزان معمولا حداکثر دیافراگم خیلی بازی ندارند. هنگامی که در نور ناچیز یا با سرعت شاتر بالا عکاسی می کنید، برای جبران این باره باید ISO را بالا ببرید.

واضح است که کارایی عدد ایزوی بالا در نسل های گوناگون دوربین ها در حال رشد است، ولی ارتقای لنز جهت داشتن دیافراگم بازتر، شما را توانا می سازد از عدد ایزوی کم برای کیفیت بالاتر استفاده کنید و در ضمن سرعت شاتر بالاتری داشته باشید.

این نوع لنزها شما را قادر می سازند عکس هایی با عمق میدان ناچیز بگیرید که مایه جدا شدن موضوع از پس زمینه می شود و همچنین دقت فوکوس اتوماتیک بالایی را به وجود می آورند.

camera-lens2

۲_تصاویر شما به اندازه کافی شارپ نیستند
دلایل زیادی برای عدم روشن و شارپ بودن عکس های شما می تواند قرار داشته باشد. علت اول از عدم آشنایی با تکنیک های عکاسی است و دلیل دوم عدم شارپ بودن ذاتی لنز است.

ممکن است ارتقای دوربین تغییر اندکی در شارپ شدن عکس ها شما ایجاد کند، اما به این علت که لنز مهمترین عضو از دلیل شارپ شدن است، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتی اگر لنز شارپی داشته باشید، اگر به درستی از آن استفاده نکنید تصاویر نرمی تولید خواهد کرد و شارپ بودن تمامی لنزها بدست انکسار (شکست روشنایی – diffraction) در کوچکترین دیافراگم های موجود، محدود می شود.

camera-lens3

۳_شما باید یک پهنه ویژه عکاسی را دنبال کنید
اگر قصد دارید عکاسی ماکرو را به عنوان پیشه اصلی دنبال کنید، باید خرید یک لنز ماکرو را در دستور خرید خویش بگذارید که به شما عکس هایی با اندازه درستیه ۱:۱ از سوژه دهد.

همین اتفاق برای عکاسی چشم انداز می افتد. درست است که با هر لنزی می توانید از چشم انداز ها عکاسی کنید، اما اگر قصد دارید بطور حرفه ای عکاسی منظره را تعقیب کنید، با خرید یک لنز ultra-wide (لنز خیلی عریض) تغییر را درک خواهید کرد.

این مساله در عکاسی پرتره و یا عکاسی حیات وحش نیز صادق است. لنزهای ویژه کمک می کنند تا چیزی که در ذهنتان است را به راحتی پیاده سازی کنید.

لازم است بدانید برای بهره برداری بیشتر از لنزهای خاص، لازم است پیش از عکاسی برنامه ریزی کنید. اگر لنزهای زیادی در کیف عکاسی خویش داشته باشید در لحظات مختلفی که اتفاق می افتد می توانید به خوبی عکاسی کنید.

همچنین از عقیده بعضی حرفه ای ها، نوع بدنه دوربین نیز در انواع نوع های عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر عکاسی شب انجام می دهید، باید از دوربینی بهره‌گیری کنید که از نویز پایینی برخوردار است. اگر عکاسی ورزشی انجام می دهید، سرعت عکاسی پیاپی و دقت فوکوس اتوماتیک از مهمترین ملزومات هستند.

در این نوع عکاسی ها حداکثر سایز دیافراگم (maximum aperture)، سرعت فوکوس خودکار و تثبیت کننده تصویر (image stabilisation) نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

camera-lens

۴_ارتقای لنز می تواند عمر سودمند دوربین کنونی تان را افزایش دهد
لنز جدید باعث نمی شود دوربین شما اغلب عمر کند، برعکس هنگامی که لنز جدید خریداری می کنید، بهدلیل اینکه تایم بیشتری صرف عکاسی می کنید، استهلاک دوربین و به ویژه شاتر افزایش می یابد. ولی لنز جدید باعث می شود ارزش بیشتری از دوربین خویش استخراج کنید.

لازم نیست برای گرفتن عکس با افکت مورد نظر به بخت خود اکتقا کنید. تعداد زیادی ارتقا لنز مقرون به صرفه وجود دارد که امکانات آن ها نسبت به قیمتشان خیلی بیشتر است.

خرید دوربین جدید نیز می تواند توان نوآوری شما را افزایش دهد، ولی گزینش لنز جدید باعث می شود تفاوت را کاملا حس کنید. از زاویه رویت آن تا شیوه تصویر کردن صحنه ها، یک لنز جدید به تعریف سبک عکاسی شما کمک می کند.

camera-lens-04

۵_لنز یک عمر برای شما کار می کند!

خرید لنز یک نوع سرمایه گذاری است و یک لنز خوب پس از گذشت سالها همچنان در بازار دست دوم ارزشمند است.

ارتقای دوربین ها توسط شرکت های سازنده در فواصل زمانی کوتاه تری صورت می گیرد و این باعث افت قیمت بیشتر در دوربین ها می شود.

با اینکه ممکن است وقتی در بازار قصد خرید لنز را دارید، خرید لنزی که دو، پنج و یا حتی ده سال پیش تولید شده است از ذهن شما عبور نکند. اما وقتی به تعویض لنز خود با لنزی دیگر یا با دوربین دیگر فکر کنید، این انتخاب دور از ذهن نیست.

۶_امکانات جدید دوربین ها ممکن است بی استفاده بماند
ارتقای دوربین می تواند امکانات بهتری همچون تعداد عکس در ثانیه بالاتر، فوکوس اتوماتیک بهتر، کیفیت بالاتر و ویژگی های مترقی اکثریت را به ارمغان بیاورد.

جالب به نظر می رسد؟ اما آیا سطح عکاسی شما در حدی است که نیاز به این امکانات داشته باشید؟ اگر در استفاده از دوربین های حرفه ای، مبتدی هستید، بسیاری از این امکانات بی استفاده خواهند ماند.

در این حالت، ارتقای لنزتان به یک لنز شارپ تر، لنزی که سوژه ها نزدیک تر را فوکوس می کند، پیشینه قطر دیافراگم بالاتری دارد و یا میدان وسیع تری دارد، منطقی تر است.

 

اشتباهاتی در ژست دادن های کلاسیک پرتره

عکاسی پرتره سرشار از قوانین مختلف بود، اما خیلی از این قوانین این روز ها از بین رفته اند، اما در این مطلب می خواهیم چند شماره از این قوانین را با شما در میانی بگذاریم که شما را از گرفتن عکس های نه چندان جالب منع می کند.

مسئول آزمایشات ما Angela Nicholson، در پیوستگی شغل خود به بررسی مشکلات عکاسی پرتره و ژست های اشتباه پرداخته، در این مطلب به این مشکلات و مسیر کار هایی برای جلوگیری از آنها اشاره خواهیم کرد.

 ۱_راحت نبودن مدل
اگر مدل شما راحت نباشد است این امر در عکس مشخص شود و در این صورت عکس جلوه جالبی نخواهد داشت.

قبل از عکاسی با مدل گفتگو کنید و راجع به عکس هایی که دوست دارید ( یا دوست دارند ) بگیرید گفتگو کنید.

یک سری از عکس هایی که دوست دارید را به او نشانه دهید و به آنها نشان دهید که این عکس ها چطور گرفته شده اند. اگر چند عکس نه چندان خوب هم نشان دهید و به آنها انگیزه خوب نشدن این تصاویر را توضیح دهید هم می تواند از به وجود آمدن دشواری ها احتمالی پیشگیری کنید.

بهتر است کمی مدل خود را بشناسید تا بتوانید در بین عکس ها با او صحبت کنید و او را در شرایط بد قرار ندهید.

برای آنها شرح دهید که می خواهید چطور بایستند یا چطور بنشینند و از آنها بخواهید که خودشان با این شرایط ژست بگیرند.

اگر مدل شما به یک شکل خاص در عکس خوب افتاده است، او را مطلع کنید، و ولی اگر به یک شکلی در عکس خوب نمی افتد بگویید: «خیلی خوبه، اما بیاید اینطور امتحان کنیم که… ».

ژست عکس

 

۲_دستان معذب
مدل های کم تجربه یا اغلب بی تجربه با شیوه قرار دادن دستان خود مشکل دارند.

قرار دادن دستان به شکلی صاف در کنار تن معمولاً زیبا نخواهد شد، ولی اگر همین دستان را کمی سمت درون تن و در جلوی شلوار پیمان گیرد خیلی می تواند بهتر باشد.

قرار دادن دستان به صورت ضربدری هم می تواند خوب باشد، فقط باید مواظب باشد دستان جلوی دید بیننده را نگیرند.

اگر نمی خواهید خشونت یا اضطراب را نشان دهید دستان را آسان بگذارید و نگذارید مدل دستانش را مشت کند. می توانید از مدل خویش بخواهید چیزی را در دست بگیرد یا از او بخواهید دستان خود را به آرامی به پهلوی خویش بگیرد.

اگر مدل شما در پشت سر فرد دیگری ایستاده می توانید از او بخواهید دستانش را بر روی پشتی صندلی یا بر روی شانه فرد نشسته قرار دهد.

 

 ۳_عکاسی از خانمی که شانه هایش به شکل مربع دیده می شود
شانه های ما عریض ترین قسمت بدنمان هستند، و اگر زمانی که از یک بانو عکس می گیرید شانه هایشان به شکل مربع دیده میشود ممکن است بدن او در عکس بزرگتر از آنچه که می خواهد دیده شود.

اگر کمی از مدل خود بخواهید که شانه های خود را بچرخاند می توانید این مشکل را برطرف کنید.

 

۴_چین خوردن گردن
اگر سوژه شما رویش به سمت دیگری باشد و سرش را به سمت دوربین بچرخاند، چین خوردگی ای بر روی گردن او پیدا می شود. این رویداد ممکن است در شرایط مختلفی پیش بیاید.

می توان این چین خوردگی را به وسیله یقه کت یا پیراهن پوشاند، یا شالی را به صورتی روی گردن وی انداخت که این چین خوردگی دیده نشود.

در نهایت، می توانید با چرخیدن خودتان یا مدلتان کمی از چرخش گردن او کم کنید و این چین خوردگی را از بین ببرید.

ژست عکس

۵_دیده شدن رد پوشاک بر روی پوست
رد بند لباس و یا خود لباس بر روی بدن مدل یکی از اشتباهات رایجی است که قبل از عکاسی باید به آن دقت کرد.

اگر مدل شما می خواهد لباسی بپوشد که بند ندارد باید قبل از عکاسی از او بخواهید که متناسب با آن لباس، لباس های دیگرش را عوض کند.

رد جوراب بر روی پا ها یکی از مشکلات رایج دیگر است، اگر می خواهید از مدل خود با پای برهنه عکس بگیرید، از او بخواهید که کفش و جوراب خویش را خیلی قبل از تر عکاسی در بیاورد.

به خاطر داشته باشید که مدل های مسن تر، برای از بین رفتن ردجوراب ها زمان بیشتری لازم دارند.

یک دوش آب گرم می تواند به از بین رفتن این رد ها کمک کند، ولی باز هم به زمان برای از بین رفتن این رد ها احتیاج دارید، در صورت دوش گرفتن موضوع از او بخواهید با آب خیلی گرم دوش نگیرد چون در این صورت بعد از استحمام شدنی است پوست او قرمز شود.

 

۶_نگاه به سمت غلط
شما همش می خواهید مدل شما به فضای باز رو به روی خود نگاه کند، نه زاویه کادر. نباید مدل شما اسیر شده در درون کادر دیده شود.

مشکل اصلی این نوع در ترکیب بندی است، اما اگر موضوع شما در بین عکس ها بسیار تحرک دارد و ژست ها مختلفی می گیرد، حد حواستان به کادربندی باشد، مخصوصاً اگر از سه پایه برای عکاسی استفاده می کنید.

 

۷_هم ارتفاع بودن سر ها
عکاسی از یک گروه کوچک از انسان های کنار هم ایستاده با قرار دادن سر آنها در یک سطح مانند عکس های شناسایی پلیس است!

سعی کنید کمی این خط را بشکنید، می توانید از یک فرد بخواهید بنشیند، یک نفر بر روی صندلی بنشیند و نفر سوم روی زمین بنشیند و یا پشت صندلی بایستد.

اگر بتوانید صورت های افراد تو کادر را روی زاویه های یک مثلث قرار دهید، عکس جلوه بیشتری پیدا خواهد کرد و چشم بیننده در هنگام دیدن عکس در کادر خواهد چرخید.

 

۸_قرار گرفتن ناخواسته چیزی در بالای سر
همان قدر که ژست دادن به مدل می تواند جذاب باشد، می تواند باعث حواس پرتی شود، همیشه حواستان به بک گراند عکس باشد.

چه در فضای بسته عکس می گیرید و چه در فضای باز، حواستان به چراغ ها، صندوق های پست، میله ها، گیاهان و درختان پشت سر موضوع باشد، شما اصلاً نمی خواهید جسمی در عکس طوری دیده شود که گویی از سر مدل خارج شده است.

 

۹_عکاسی از پایین رو به بینی
باید حواستان باشد از زیر رو به بینی مدل عکس نگیرید، چرا که اصلاً جلوه زیبایی ندارد.

برای برطرف کردن این مشکل می توانید از مدل بخواهید که به پایین نگاه کند، ولی اگر با این روند چین و چروک های زیادی روی گردن وی ایجاد شود باز هم عکس جلوه زیبایی نخواهد داشت.

تنها با کمی بالا بردن دوربین می توانید تغییر بسیار زیادی در عکس به وجود آورد.

 

۱۰_از کودک خود بخواهید ژست بگیرد
اگر خوش شانس باشید ممکن است قبل از غذا خوردن کودک چند عکس با ژست خوب از او بگیرید، ولی معمولاً بهتر است چیزی به او بدهید تا با آن حواس کودک پرت شود، با این ترفند می توانید ژست های بهتری از او انتظار داشته باشید.

می توانید حواس او را با نقاشی کردن پرت کنید، و یا یک دوربین قدیمی به او بدهید و از او بخواهید از شما عکس بگیرد.

برای عکاسی از کودکان این شما هستید که باید به دور او بچرخید و گوشه خوب را برای عکاسی پیدا کنید، و نمی توانید از او بخواهید سرش را برای شما بچرخاند و یا به سمت دیگری نگاه کند.

اگر بتواند در زمان عکاسی حواس کودک را پرت کنید در نهایت عکس هایی طبیعی با ژست های گوناگون و قشنگ خواهید داشت.

ژست عکس

 

 

چند نمونه از حرکات دوربین در فیلمبرداری

حرکات دوربین به دو تقسیم تقسیم می‌شوند:

۱. حرکات دوربین در راستای یک محور
۲. چرخش دوربین حول یک محور

______________________________________________________

حرکات دوربین در راستای یک محور:

۱. Dolly: دالی حرکتی است که در راستای دوربین انجام می‌شود. در این حرکت دوربین در مسیری سر راست رو به جلو و یا رو به عقب حرکت می‌کند. تفاوت این حرکت با زوم در ثابت‌بودن زاویه دیدن دوربین است. زاویه دیدن به محدوده‌ای گفته می‌شود که در کادر دوربین قرار می‌گیرد. در تصویر زوم‌شده به خاطر تغییر زاویه دید، نسبت سوژهها به هم تغییر می‌کند. هدف از زوم، زوم اپتیکال بدست عدسی است نه زوم دیجیتال.

dolly1

۲. Track: تِرَک حرکتی در راستای افقی و عمود بر جهت دوربین است. در این حرکت دوربین از کناره در یک مسیر موازی افق جابجا می‌شود. راه حرکت الزاما مسیری مستقیم نبوده و می‌تواند منحنی نیز باشد. به این حرکت crab نیز گفته می‌شود.

track2

حرکات دوربین حول یک محور:

۱. Tilt: تیلت دوران حول محور افقی دوربین است. در این جنبش دوربین حول محور افقی دوران کرده و زاویه دوربین نسبت به افق تغییر می‌کند.

tilt

۲. Pan: پَن دوران حول محور عمودی است. در این جنبش دوربین در حالی که زاویه خویش را نسبت به محور افقی حفظ کرده است، حول محور عمودی می‌چرخد.

pan

می‌توان از ترکیب این حرکات برای رسیدن به حرکت مناسب برای صحنه بهره‌گیری کرد.

هر پایه با توجه به ساختار آن برای حرکات خاصی مورد استفاده است. در جدول ذیل برای هر پایه موارد زیر مشخص شده است:

۱. حرکتی که ویژه این پایه است.
۲. حرکتی که توانایی آن را دارد، اما معمولا از این پایه برای انجام آن به کار گرفته نمی‌شود.
۳. حرکاتی که این پایه توانایی انجام آن را ندارد.

حرکات مطرح شده در اینجا معمولاً برای پایه‌های ثابت به کار می‌روند. اما در مورد پایه‌های ویژه تصویربرداری روی دست نیز می‌توان با دقت و تسلط کافی، به حرکاتی مشابه رسید. این نکته در باره تصویربرداری بر روی دست نیز صدق می‌کند.

* این جدول برای اکثر مدل پایه‌های گفته شده صدق می‌کند، ولی ممکن است مدل‌های استثنایی نیز پیدا شود.

table1