Low Key یا پرتره کم نور

کم نور (Low Key) به چه معناست؟

در دنیایی که عکس های شارپ، تمیز و با نور زیاد (High Key) غالب هستند، رویت کردن پرتره های کم نور (Low Key) عالی است. در مقایسه با عکس ها پر نور، که در آن اکثر تُن ها بالای (روشن تر از) ۵۰% خاکستری هستند، پرتره مختصر نور بدن هایی دارد که عمدتا پایین (تاریک تر از) ۵۰% هستند.

شما دارید یک دریافتن سبُک و با روح را با یک ظاهر دراماتیک و مبهم تر جایگزین می کنید. با نگاه کردن به هیستوگرام خود می بینید که اکثر اطلاعات در سمت چپ نمودار جمع شده است. اینطور نیست که بگوییم شما دارید سوژه را ناکافی نوردهی می کنید که به این نما برسید. شما هنوز هم باید نوردهی را بر روی چهره اصلاح کنید. بسیاری از فیلم های اکشن یا هیجان انگیز پوسترهایی با یک حس روشنایی ناچیز دارند. به درام فکر کنید، آن وقت متوجه خواهید شد یک پرتره کم نور چطور به نظر خواهد رسید.

ایجاد یک پرتره کم نور از ابتدا
برای نمونه های اینجا، من از یک Elinchrom BRX500 با یک بیوتی دیش سفید ۴۴ سانتیمتری و یک رفلکتور سفید بهره‌گیری کردم. همانطور که اشاره کردم، نیازی نیست دقیقا همین لوازم را داشته باشید تا بتوانید این تصاویر را بگیرید. ساز و برگ عکاسی تنها بخش کوچکی از معادله است، استفاده از آن ها است که مهم می باشد.

تاریک تر کردن بعد زمینه
در این عکس اول، شما مدل را در مقابل دیوار خواهید دید، که با یک چیدمان نورپردازی پروانهای از او عکس گرفته شده است. با وجود این که تن ها تیره هستند، خود تصویر برای یک پرتره نور کم بیش از حد روشن است.

نزدیک دیوار خاکستری

با دور کردن مدل و نور به طور برابر از دیوار، متوجه خواهید شد که روشنایی بر روی موضوع یکسان باقی می ماند، اما پس زمینه تاریک تر می شود.

نور را کدام طرف جابجا کنید

اگر نور را به کنار، به یک موقعیت نورپردازی کوتاه جابجا کنید، خواهید دید که پس زمینه بیشتر تاریک می شود، و درام عکس افزایش می یابد. هرچند، هنوز هم داریم به پس زمینه خود نور می تابانیم.

جابجا کردن نور به کنار به این معنی است که نور کمتری بر روی پس زمینه می تابد، و آن را حتی تاریک تر می کند.

یک گرید به نور اضافه کنید

با اضافه کردن یک زنبوری یا گرید (grid) به منبع نور، می توانید نور را به راحتی مهار کنید. گرید، نور را به هر چیزی که فقط در روبرو نور است کم می کند، و آن را به اطراف انعکاس نکرده و به کنار ها پخش نمی کند.

گرید (grid) یا صفحه مشبک، اضافه شده به منبع نور

به موها روشنایی اضافه کنید

ودر پایان که موها کم کم با پسزمینه ترکیب میشود. برخی مواقع اوقات این می تواند یک افکت عالی باشد، اما اگر می خواهید موها و از بک گراند از هم متمایز باشند، باید به نحوی به آن نور پُر کننده یا تکمیلی (fill light) اضافه کنید.

شما می توانید یک رفلکتور انتخاب کنید، ولی یک نور ثانویه مهار بیشتری به شما می دهد. من یک روشنایی مجهز به استریپ باکس به طرف دیگر سوژه در جهت مخالف با روشنایی اصلی اضافه کرده ام. مطمئن شوید که نور به لنز شما تصادف نکند تا از ایجاد روشنایی خیره کننده یا فلیر (flare) ممانعت کنید. در چهره لزوم از یک زنبوری یا صفحه سیاه (فلگ) برای مسدود کردن آن استفاده کنید.

موقعیت نور با نور اصلی (با یک زنبوری) و نور موها (آن هم با یک زنبوری) در جهت مخالف و پشت سوژه

 

ارتباط چشمی در عکاسی

در نکته سریع امروز می خواهیم سه نوع ارتباط چشمی را مطرح نماییم که هنگام عکاسی پرتره باید در نظر بگیرید، همراه با موقعیت های مختلفی که هر یک از این سه مدل ممکن است به طور ویژه در آن مناسب باشد. بستگی چشمی می تواند تفاوت بسیار زیادی در تاثیری که تصویر شما بر روی بیننده می گذارد برپایی کند، و ارزش توجه را دارد – چه برای یک پرتره رسمی باشد، و چه برای یک عکس لحظه ای کاندید (بی هوا)! پس این مطلب را به تعلیم کوتاهی ارتباطات چشمی در عکاسی اختصاص دادیم.

۱_ارتباط چشمی مستقیم
زمانی که سوژه به طور مستقیم به لنز دوربین شما نگاه می کند، شما یک ارتباط بین شخصی که از او عکس گرفته می شود، و شخصی که عکس را می بیند، ایجاد می کنید. این رابطه توسط حالت چهره سوژه تعریف می شود، که می تواند اغوا کننده، عصبانی، یا حتی هراس و ترس باشد.

به همین دلیل، این طریق برای قرار دادن بیننده در موقعیت یک شخص دیگر (دیدن از نگرش او) بی اندازه است. به عنوان مثال، این عکس را در نظر بگیرید: این عکس بیننده را به تعجب می اندازد که این کودک دارد به چه چیزی فکر می کند. آیا ترسیده، یا تنها خسته است و به استراحت احتیاج دارد؟ در هر صورت، ظاهر و ترکیب این عکس، دریافتن نیاز به گفتن جمله «نگران نباش!» را تداعی می کند.

تصویری از یک کودک نگران. عکس از huffingtonpost

با تماس چشمی مستقیم،قطعا که سوژه می دانسته دارند از او عکس می گیرند، و در نتیجه، معمولا نوعی «ژست» می گیرد (یا طبیعی یا رسمی).

خانمی که زیر باران ایستاده و مستقیما به دوربین نگاه می کند. عکس از Unsplash

یک تصویر کلوزآپ از مردی که مستقیما به دوربین نگاه می کند. عکس از Unsplash

۲_ارتباط چشمی بین جستار ها
برخلاف پیوستگی چشمی مستقیم، داشتن دو سوژه مختلف که به یکدیگر نگاه می کنند نیز راهی برای به تصویر کشیدن رابطه بین آنهاست. در اینجا نظاره گر به یک ناظر تبدیل می شود، و دیگر در عکس «درگیر» نیست.

این کار معمولا برای نشان دادن یک رابطه عاشقانه انجام می شود (تقریبا هر عکسی از مراسم عروسی)، اما برای اثر دادن نفرت، خشم، یا ترس نیز می تواند مورد بهره‌گیری قرار گیرد. اگر می خواهید نوعی حس و حال (جو) را در یک صحنه ثبت کنید، این روش می تواند راه بسیار خوبی برای اتمام این کار باشد.

لازم نیست این وابستگی بصری فقط بین دو نفر باشد. می تواند شامل هر چیزی باشد، از یک کودک که با سگ خویش سرگرم است گرفته، تا کسی که متفکرانه در حال مرتب کردن یک بخش گل است.

عکس از Elena Shumilova.

۳_بدون ارتباط چشمی
در آخر، به ایده یک شخص تنها که به جایی دور از دوربین نگاه می کند، می رسیم ،هر سوژه بدیهی و بارز دیگر. این روش نظاره گر را در «حالت مشاهده» قرار می دهد، و این دانستن را به او می دهد که دارد به افکار و لحظات خصوصی شخصی که به تصویر کشیده شده، نگاه می کند. هر دو نمونه ذیل در یک فضای متفکرانه و اندیشناک گرفته شده اند.

از آنجا که سوژه به جایی دور از دوربین نگاه می کند، یک عنصر ناشناخته را به عکس اضافه می کند. هیچ عازم برای فهمیدن این که دقیقا چه چیزی توجه این شخص را جلب کرده، وجود ندارد. این جنبه حل نشده ،چیزی مرموز،می تواند نوعی کشش فریبنده در عکس برپایی کند که به بیننده اجازه می دهد تا افکار و فرضیات خویش را در مورد آن موقعیت و شخص به تصویر کشیده شده، پیش بینی کند.

تنها استثنا در عکسی مثل این است، که در آن می توانید تصویر کامل را از راه یک بازتاب در عینک سوژه (یا برخی مواقع چشمان وی) ببینید.

تصویر دختری در یک مزرعه، که به دوربین نگاه نمی کند. عکس از Nguyen Nguyen

تصویر سیاه و سفید از مردی که به جایی دور از دوربین نگاه می کند. عکس از Pixabay

نکاتی برای کمک به عکاسان جهت جلوگیری از مشکلات کمر

عکاسان بی شک به شدت در معرض خطر کمر درد هستند، هم به خاطر حمل دوربین یا کیف های سنگین بر گردن یا شانه خویش و هم به خاطر صرف مدت طولانی پشت رایانه برای ویرایش تصاویر.

زمانی که نزدیک ۸۰% از جمعیت جهان به نوعی دشواری ها یا درد کمر را تجربه می کنند. این یا به علت دشواری ها عصبی و عضلانی، بیماری دژنراتیو دیسک، آرتریت یا نوعی تروماست. سن، آمادگی جسمانی ناتوان و داشتن اضافه وزن شدنی است برخی از دلایل کمر درد را شامل شود ، اما دلیل اصلی آن بی گمان شیوه ایستادن یا قرار گرفتن بد است.

بسیاری از شغل ها نیازمند تلاش های فیزیکی مثل بلند کردن، هل دادن، یا کشیدن در حین چرخاندن ستون فقرات هستند، اما تمام روز نشستن پشت یک میز نیز ممکن است به همان اندازه بد باشد، چون یک چگونگی ایستا و ثابت، فشار را در کمر افزایش می دهد.

عکاسان بی شک به شدت در معرض خطر کمر درد قرار دارند، هم به خاطر حمل دوربین یا کیف های سنگین بر گردن یا شانه خویش و هم به خاطر صرف مدت نشستن طولانی پشت رایانه برای ویرایش تصاویر. تمام عکاسانی که من می شناسم همش از این که بعد از یک جلسه عکاسی طولانی یا چندین ساعت ویرایش تصاویر چقدر بد کمر درد می گیرند، گلایه می کنند.

چند نکته برای رفع کمر درد برای عکاسان در زیر بیان میکنیم:

۱_کیف سر شانه خود را با یک کوله پشتی عوض کنید

کیف راز شانه یک سبک امضا برای اکثر عکاسان خبری است، و زمانی که شما احتیاج دارید در حین حرکت به وسایل خویش دسترسی داشته باشید، به راستی کاربردی است. اما دشمن بزرگ وضعیت ایستادن و قرار گرفتن شما نیز هست، چون تمام وزن را بر روی یکی از شانه های شما می اندازد و ستون فقرات شما را خمیده و نامتعادل می کند.

کوله پشتی وزن را به طور مساوی بر روی هر دو شانه پخش می کند، که راه حل بسیار بهتری برای حمل وسایل شماست. چرخ دستی های غلتان گزینه حتی بهتری هستند، اما اگر لازم باشد تند وتیزحرکت کنید و زمین صاف نباشد، چندان کاربردی نیستند.

۲_بند گردنی دوربین خود را با یک بند شانه ای عوض کنید

واضح است که آویزان بودن یک دوربین و لنز از گردنتان با یک بند ایده واقعا بدی است، که باعث وارد شدن فشار بسیار بر روی گردن شما شده، و به برپایی مشکلاتی هم در دیسک های ستون فقرات و هم در مفاصل گردن منجر می شود. آویزان کردن بند از شانه و در میان نیمه تنه (بند های شانه ای یا sling strap)، تاثیر وزن دوربین را به حداقل می رساند. این کار جابجا شدن و رسیدن به دوربین را برای شما راحت تر کرده، و تاثیر آن را بر روی گردن شما کاهش می دهد.

۳_یک صندلی خوب بگیرید

اگر مدت زمات طولانی را صرف کار با کامپیوتر می کنید، یک صندلی اداری خوب برخی مواقع اوقات چیزی است که شما باید بر روی آن سرمایه گذاری کنید. به راستی مهم است که صندلی شما قابل تنظیم باشد، و بتوان آن را با اندازه شما، و وضعیتتان درباره میز و کامپیوتری که بر روی آن کار می کنید، تنظیم کرد.

زاویه دلخواه بین پاها و پشت شما نزدیک ۱۲۵ درجه است

همچنین از خریدن صندلی هایی که چرخ های آنها قفل نمیشود خودداری کنید، چون آنها به جلو و عقب حرکت می کنند و شما را در چگونگی بدی در حالت نشسته قرار می دهند. همچنین، صندلی هایی که بخش برای بازو دارند نخرید، چون ممکن است مایه برپایی خفقان بر تاندون های آرنج شوند که به التهاب تاندون ها و آسیب عصب اولنار منجر می شود.

۴_موقعیت کامپیوتر را با بدن خود تطبیق دهید

تقریبا همه از کامپیوتر خویش در بدترین حالت استفاده می کنند، چون آنها بیشتر اوقات خیلی پایین قرار داده می شوند، به خصوص اگر لپ تاپ باشد.

قوز کردن و به پایین نگاه کردن برای مدت طولانی باعث ایجاد خفگی واقعا بدی بر ستون فقرات و عضلات گردن می شود. این امر می تواند به سفتی گردن، سردرد، و در دراز مدت به مشکلات ستون فقرات منجر شود. پیشه درستی که باید انجام دهید این است که مانیتور رایانه خود را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید آشکارا رو به جلو نگاه کنید، بدون این که ناچار شوید گردن خویش را خم کنید.

۵_از یک قلم و تبلت به جای ماوس استفاده کنید

ماوس یک تکه سخت افزاری بنیادین برای کارهای کامپیوتری اکثر افراد است، اما در عین حال، ابزاری با ارگونومی بد است. ماوس دست شما را در یک وضعیت بد و غیر طبیعی قرار می دهد، که در طویل مدت به مشکلات دست، مچ، شانه و بازو مشابه التهاب تاندون ها و ورم مفاصل منجر می شود.

استفاده از یک قلم و تبلت، علاوه بر این که مهار زیاد بهتری بر عملکرد طراحی در نرم افزارها ویرایش عکس به شما می دهد، یک چگونگی دست بسیار طبیعی تر را نیز میسر می سازد، که از دشواری ها سلامتی جلوگیری می کند.

و در نهایت

۶_به طور منظم استراحت کنید و بدن خود را بکشید

یک اشتباه رایج که همه ما مرتکب می شویم این است که برای مدت زمان طولانی در یک حالت ثابت باقی می مانیم، چه در هنگام عکاسی باشد، چه رانندگی، نشستن پشت میز، یا تنها استراحت بر روی نیمکت.

ضروری است که در کار و جنبش های یومیه خود استراحت و کشش های کوتاهی داشته باشید، که فرمان می دهد فیبر های عضلانی شما حرکت کنند و از گرفتگی و انقباض آنها جلوگیری می کند.

 

 

چگونه از مد ترین رنگ سال ۲۰۱۷ بهره ببریم؟

رنگی که به عنوان مد ترین رنگ سال ۲۰۱۷ در نظر گرفته را می توان رنگ قورباغه دانست و پرتو دهنده رابطه بین پول و طبیعت است. این رنگ زیباست، سبز گونه ها مختلفی دارد بعد خود را تنها به رنگی که به صورت رسمی معرفی شده محدود نکنید.

رنگ
انتخاب یکی از طیف های رنگ سبز به همین سادگی نیست و باید نکاتی را در انتخابتان رعایت کنید.

بر پایه ی، یک قاعده کلی کسانی که پوستی سفید و روشن دارند بهتر است از رنگ های تیره تر که با پوستشان تضاد دارد استفاده کنند مثل رنگ سبز بطری ( نامش از بطری های سبز گرفته شده! ). از بهره‌گیری رنگ های سبز روشن مثل سبز لیمویی خودداری کنید چون به هیچگونه با رنگ صورتتان سازگار نیست و ناپدیدتان می کند.
افرادی که رنگ پوست زیتونی یا متوسط دارند می توانند اغلب رنگ ها را استفاده کنند. این افراد نباید رنگ هایی استفاده کنند که به رنگ پوستشان نزدیک باشد. برای نمونه وقتی سبز زیتونی بهره‌گیری می کنند مثل این است که لباس های ویژه پرده کروماکی پوشیده اند یا اصلا هیچی نپوشیده اند.
در سرانجام افرادی که پوستی تیره دارند تقربیا می توانند از هر رنگی استفاده کنند. از این فرصت استفاده کنید که از رنگ های برجسته و درخشان بیشترین بهره‌ بگیرید. تنها از رنگ هایی که ته رنگ قهوه ای دارند یا شدنی است با پوست یکی شوند امتناع کنید.

لباس رسمی
سر تا پا یک رنگ را استفاده کردن خطرناک است ،مخصوصا اگر مشابه خاکستری یا آبی دریایی خنثی نباشد. با این حال اگر صحیح از رنگ سبز بهره‌ بگیرید میتوان فرصت هایی بوجود آورد.

برای نمونه می توانید از رنگ سبز برگی بهره‌گیری کنید چون بهتر از دیگر طیف های سبز با هم ترکیب می شوند. اما سبزهای روشن تر را می توان با قهوه ای و آبی ترکیب کرد یعنی بالا تنه سبز و پایین تنه قهوه ای یا آبی، برعکس هم ممکن است.

در ماه های سرد سال می توانید از رنگ های عمیق سبز در لباستان استفاده کنید. این نوع از سبز در کناره یک پیراهن سفید، قهوه ای یا مشکی می توانید بهره‌ ببرید کت های پشمی تیره  رنگ نیز خوب جواب می دهند.

لباس های معمولی
مطمئنا بسیاری از ما لباس هایی با رنگ سبز داریم که همین حال که در حال خاک خوردن هستند. زمان مناسبی برای بهره‌گیری مجدد از آنها فراهم شده مخصوصا اگر می خواهید به عنوان لباسی معمولی که هر روز قرار است بپوشید مورد استفاده قرار دهید. انواع طیف سبز با شلوارهای جین اسکینی خوب ترکیب می شوند. وقتی از سبز استفاده می کنید می توانید اغلب روی رنگ های تیره حساب کنید. فقط یک لطفی بکنید و تنها به رنگ سبز ارتشی تمرکز ندهید.

لباس بیرونی
نگران نباشید راه هایی وجود دارد که از رنگ سبز بهره‌گیری کنید شبیه یک نظامی نشوید. اورکت های پشمی با رنگ سبز خزه ای به نظر خیلی کلاسیک و جدید می آیند. کت های پفی و خلبانی وقتی با رنگ های مشکی و آبی دریایی ترکیب می شوند ظاهری رسمی به خویش می گیرد. استفاده از انواع کت برای آزمون رنگ سبز شیوه خوبی است.

 

 

گوپرو Hero 5 و Hero 5 Session

این روزها کمپانی گوپرو روزهای شلوغی را پشت سرمی‌گذارد. از طرفی نخستین کوادکوپتر خود موسوم به Karma را معرفی کرد و از سوی دیگر از دو مدل دوربین ورزشی جدید خویش یعنی Hero5 Black و Hero5 Session پرده برداشت. دوربین‌هایی که هر دو نسبت به قبلی ها  خویش پیشرفت‌هایی قابل‌ملاحظه دارند. پشتیبانی از دستورات صوتی و ضدآب بودن بدون قاب محافظ برخی از پیشرفت‌ها به شمار می‌رود. بگذارید با پرچم‌دار جدید این شرکت، یعنی Hero5 Black آغاز کنیم. صفحۀ نمایش ۲ اینچ لمسی، سیستم GPS و سنسوری که قابلیت عکس‌برداری باکیفیت ۱۲ مگاپیکسل را فراهم می‌آورد، تمامی از ویژگی‌های این پرچم‌دار جوان گوپرو هستند. هیرو ۵ نیز امثال هیرو ۴ از قابلیت فیلم‌برداری ۴k با سرعت ۳۰ فریم‌برثانیه برخوردار است، هرچند که چشمداشت می‌رفت در مدل جدید این میزان به ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه افزایش پیدا کند.

اما در نسخه Session خبری از صفحۀ نمایش، GPS، و پشتیبانی از فرمت RAW نخواهد بود. یعنی یک دوربین به‌مراتب کوچک‌تر و البته با بها پایین‌تری معادل ۲۹۹ دلار. قیمتی که در برابر برچسب بها ۳۵۰ دلاری Hero 5 Black به‌مراتب مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. ولی خبر خوب آنکه Session نیز از قابلیت کنترل صوتی برخوردار است و این یعنی اگر به دوربین بگویید «گوپرو! ضبط را آغاز کن» دوربین بلافاصله دستور شما را اجرا خواهد کرد. هردو نسخه فوق تا ۱۰ متر زیرآب بدون نیاز به هیچ محافظی مأموریت ضبط لحظات شما را به‌خوبی اتمام خواهند داد. علاوه بر این محل نصب پایه که در این دوربین‌ها تعبیه شده از همان نوعی است که در تمام دوربین‌های ورزشی نیز بهره‌گیری می‌شود، پس لازم نیست نگران هزینۀ اضافی برای خرید تبدیل باشید.

از سایر ویژگی‌های این دو مدل دوربین می‌توان به قابلیت ضبط با لرزش گیر دیجیتال اشاره کرد، که لحظات ماجراجویانۀ شمارا قطعاً با تکان‌های کم به تصویر خواهد کشید. اما برمی‌گردیم به خاصیت کنترل صوتی دوربین؛ در عرضۀ اولیۀ این دوربین‌های کوچک اما پرقدرت، می‌توان با ۷ زبان گوناگون ازجمله انگلیسی و اسپانیایی با آن گفتگو کرد اما به گفتۀ کمپانی GoPro، در آیندۀ کم و بیش زبان‌های دیگری نیز اضافه خواهند شد.

دیگر این‌که شما این قابلیت را خواهید داشت که عکس‌ها و فیلم‌های خود را بدست سرویس جدید GoPro به cloud منتقل کنید ولی این قابلیت برایتان ماهانه ۵ دلار آب خواهد خورد، البته ماه نخست به کارگیری آن رایگان است.

درمجموع، اگرچه دوربین‌های جدید GoPro از بسیاری از رقبای خود برتر هستند ولی هنوز ایده آل نیستند. برای نمونه در تستی که از خاصیت لرزش گیر Hero5 Session داشتیم با مقداری افت کیفیت و نوعی جلوۀ Fisheye (منحنی شدن ابعاد تصویر) برخورد کردیم . ولی با همۀ این‌ها هنوز نمی‌توان در مورد دوربین جدید GoPro قضاوت نهایی کرد. باید تا تاریخ عرضۀ آن و تست عمیق عملکرد آن بردبار بود.

 

ایده های خلاق برای مراسم عروسی

۱_بادکنک های مسحور کننده! به پایین بادکنک ها اکلیل طلایی بچسبانید. و آن ها را از پشت صندلی ها آویزان کنید. یا آن ها را با هلیوم پر کنید و بگذارید در سالن معلق بمانند.
۲_دکوری های زیبا! گلدان های استوانه ای شیشه ای کوچک را پر از آب کنید و گل ها را تو آن غوطه ور نمایید.
۳_عروسی! یک اسم منتخب کنید و روی تابلو بنویسید که مهمانان تان تصاویر را با آن هشتگ در شبکه های اجتماعی قرار دهند.
۴_یادگاری! سفارش دهید تا یک پیام صمیمی درباره عروسی تان را بر روی کیف های کیسه‌های پلاستیکی چاپ کنند و به جای قند های تزئین شده، به مهمانان‌تان هدیه دهید.
۵_لامپ های ریسه ای را مانند پرده آویزان کنید که سالن عروسی تان جادویی شود.
۶_به جای فقط یک کیک، کیک های کوچک و زیبا سفارش دهید و دستور دهید مهمانان‌تان از بین آنها انتخاب نمایند.
۷_یک کیک ساده منتخب کنید که با رنگ‌های سالن و دسته گل تان هماهنگ باشد.
۸_یک محیط‌ زیبا و ساده برای مراسم عروسی انتخاب کنید.
۹_خودتان را به پیراهن‌های معمول محدود نکنید، هر مدلی که دوست دارید لباس عروس‌تان را سفارش دهید. پیرو دامن و پیراهن هستید؟ دامن و پیراهن بپوشید!
۱۰_اگر موضوع مراسم عروسی‌تان سنتی است، تابلو های چوبی درست کنید که مهمانان تان را راهنمایی کنید. روی یک بیل یا آب پاش را با گل و روبان تزئین کنید و کناره تابلو بگذارید.

۱۱_حیوان خانگی دارید؟ آن ها را هم در عکس های عروسی راه بدهید!
۱۲_بچه ها هم بازی! ممکن است مراسم عروسی برای کوچکتر ها خسته کننده باشد، برای آن ها یک قسمت بازی و سرگرمی تدارک دهید.
۱۳_عکس های نامزدی تان را به شکل یک کتاب در بیاورید و از مهمانان بخواهید آن را امضا کنند.
۱۴_برای مهمانان تان پف فیل درست کنید که حین مراسم عقد بخورند.
۱۵_به جای کفش های ساده و معمولی، کفش رنگی بپوشید.
۱۶_اگر از رنگ های کلاسیک خوشتان نمی آید، در مراسم عروسی از رنگ های درخشان مورد علاقه تان کاربرد کنید.
۱۷_اگر تور و تاج علاقه ندارید، از تل و کلاه های قشنگ استفادهکنید.
۱۸_مجبور نیستید پیراهن و کت و شلوار رسمی بپوشید، می توانید هر لباسی که علاقه دارید را برگزینید. هر چه باشد، روز شماست!
۱۹_یک قسمت آب نبات و پاستیل با پاکت‌های کاغذی آماده کنید!
۲۰_اگر در پاییز مراسم می گیرید، حتما با برگ‌های پاییزی عکس بگیرید.
۲۱_اگر مراسم‌تان تابستانی است، یک دستگاه بستنی ساز کرایه کنید تا مهمانان‌تان خنک شوند!
۲۲_یک صندوق پست تدارک ببینید و از مهمانان بخواهید برای تان پیشنهاد های زندگی مشترک بنویسند.
۲۳_یک دوربین عکاسی فوری بگیرید و از مهمانان بخواهید از خودشان عکس بگیرند و پایین عکس‌های‌شان یادگاری بنویسند.
۲۴_هنگام دعوت، از مهمانان بپرسید چه آهنگی علاقه دارند تا روز عروسی اجرا کنید.
۲۵_شام رسمی یک قانون نیست! اگر عاشق پیتزا هستید، شام پیتزا بدهید.
۲۶_درون شیشه های سس شمع بگذارید و راهروی سالن را با آن‌ها تزئین کنید.
۲۷_به میهمانهایتان بالن آرزو بدهید که پس از مراسم آن ها را هوا کنند و چشم اندازی زیبا خلق کنند.
۲۸_از فیلم بردار بخواهید که از تک تک مهمانان فیلم بگیرد و از آنها بخواهد که یک جمله برای عروس و داماد بگویند.
۲۹_هر کدام یک نامه ی عاشقانه ی کوتاهی برای دیگری بنویسید و حین مراسم آن را برای یکدیگر بخوانید.

 

با توجه به رنگ پوستتان رنگ لباس انتخاب کنید.

گاهی از نزدیکان خود می‌شنویم که رنگشان آبی است، یا صورتی اصلاً به آن‌ها نمی‌آید. چه چیزی باعث این خوش نشستن رنگ‌ها بر پوست می‌شود؟ چطور تشخیص دهیم چه لباسی بهترین گزینش برای رنگ پوست ما است؟ اگر احساس می کنید با رنگ خاصی ظاهری بدی پیدا می‌کنید، به این معنی نیست که هرگز نباید لباسی به آن رنگ بپوشید. بهترین کار این است که از رنگ موردعلاقه خود، در قسمت‌های کمتری از پوشش (مانند اکسسوری‌ها) استفاده کنید. زیورآلات، کمربند، شال، کفش یا کیف‌هایی به آن رنگ را با لباس‌هایتان ست کنید

آماده تست شوید

برای تشخیص رنگ اصلی پوست خود، باید عمیق‌تر نگاه کنید. رنگ سطحی پوست همواره در حال تغییر است. اشعه خورشید، تأثیرات دارو و یا بیماری، در این تغییر رنگ نقش مهمی دارند. رنگ پوست شما را رنگ مایه آن مشخص می‌کند. این اتفاق برخی مواقع بعد از خریدن کرم پودر یا ضد آفتاب رخ می‌دهد که می‌بینیم رنگ کرم مناسب پوست ما نیست.

برای تست این رنگ، پوست باید کاملاً تمیز و بدون هیچ پوشش لوازم‌آرایشی و بهداشتی باشد. بهتر است پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از شستن چهره خود این کار را تست کنید، تا قرمزی احتمالی پوست برطرف شده باشد. همچنین، چون نورهای مصنوعی در تشخیص شما تأثیرگذارند، سعی کنید از نور طبیعی روز استفاده کنید.

رنگ پوست خود را تعیین کنید

ساده‌ترین شغل استفاده از یک تکه کاغذ سفید است. کاغذ را بغل صورت خودتان بگیرید و پوست خود را با سفیدی آن مقایسه کنید. اگر پوست جوش‌دار، ملتهب یا آفتاب‌سوخته دارید، از رنگ گوش خود کمک بگیرید. اگر پوستی متمایل به زرد، سبز یا قهوه‌ای روشن دارید، رنگ دانه پوستتان گرم است و اگر هم رنگ آن اغلب به صورتی، گلبهی یا آبی نزدیک است، رنگ دانه سرد دارید. میل به خاکستری نیز نشان‌دهنده رنگ دانه خنثی است.

در مرحله بعد،کف دست خود را برگردانید و به رنگ رگ‌های روی مچتان نگاه کنید. اگر رنگ رگ‌ها به نظر آبی یا بنفش می‌رسد، پوست سردی دارید. اگر هم رگ‌هایتان سبزند، پوستتان گرم است. ولی اگر تشخیص رنگ رگ مشکل باشد، رنگ دانه پوستتان خنثی است.

روش تشخیص سایر عکس‌العمل پوست به آفتاب است. افرادی که به‌راحتی برنزه می‌شوند، پوستی گرم دارند و کسانی که در روبرو آفتاب پوستی قرمز و سوخته پیدا می‌کنند، رنگ باعث سرد دارند.

رنگ‌های مناسب پوست گرم

بهترین رنگ برای شما، رنگ‌هایی از دل طبیعت هستند. از رنگین‌کمان چرخه رنگ‌ها، جامه صورتی، گلبهی، نارنجی، کهربایی، طلایی و زرد را منتخب کنید. در ضمن نسخه گرم‌تری از رنگ‌های سرد مشابه زیتونی، سدری، یاسی و ارغوانی، مناسب خواهند بود. خانواده رنگ‌های خنثی مانند قهوه‌ای مایل به خاکستری، نسکافه‌ای، کرم و استخوانی هم برازنده شما هستند.

از رنگ‌های سرد مشابه آبی یخی یا جواهراتی مشابه یاقوت کبود و آمیتیست خودداری کنید. این رنگ‌ها پوستتان را سرد و بی‌روح نشان می‌دهند.

رنگ های مناسب پوست سرد

رنگ‌های مناسب شما یادآور اعماق دریا و اوج زمستان هستند. جامه آبی روشن، زمردی یا بنفش تیره برایتان بهترین انتخاب‌ است. همین‌طور بنفش متمایل به آبی، آبی یخی و سرخابی مناسب خواهند بود. در مجموعه رنگ‌های گرم، از زرشکی، صورتی روشن و زرد متمایل به کرم استفاده کنید. از خانواده خنثی، سراغ رنگ‌های خاکستری روشن، سفید یا سرمه‌ای بروید.

نارنجی، قرمز گوجه‌ای و زرد تیره شما را رنگ‌پریده و بدحال جلوه می‌دهند.

رنگ های مناسب پوست خنثی

هر رنگی به شما می‌آید، ولی بهترین گزینه از چرخه رنگ‌ها پایه ملایم آن‌هاست. رنگ‌هایی مثل صورتی مات، یشمی روشن، زرد روشن یا آبی فیروزه‌ای منتخب کنید. از مجموعه‌های تیره خنثی، قهوه‌ای، خاکستری‌های متوسط و مشکی مناسب‌اند. بهتر است با پوستتان تضاد ایجاد کنید. رنگ‌های پررنگ و سیر مانند آبی کاربنی یا سرخابی بر رنگ پایه پوستتان غالب می‌شوند، ولی جذاب‌ترین رنگ برای شما قرمز پررنگ است.

رنگ هایی برای همه

لباس سفید خالص، برای همه مناسب است. اگر احساس می‌کنید در جامه سفید نمی‌درخشید، بی گمان رنگ سفیدتان متمایل به آبی یا زرد است. اگر می‌خواهید تیره بپوشید، بنفش بادنجانی را تست کنید. صورتی بسیار روشن و ملایم، درخشش زیبایی به‌صورت می‌دهد و ترکیب آن با آبی یا سبز هم، برازنده خواهد بود.

 

 

چگونه یک سبک شخصی برای عکاسی خود داشته باشیم؟

«من دقیقاً چه کار می‌کنم!؟» سؤالی که بارها و بارها موقع عکاسی از خود پرسیده‌ایم. تقریباً همه‌ی ما، تمام کسانی که علاقه‌مند به عکاسی، هستیم دوست داریم سبک ویژه خویش را در این هنر داشته باشیم و یا به قول معروف امضای‌مان پای عکس‌های‌مان باشد. فرقی نمی‌کند که با دوربین‌های حرفه‌یی عکاسی می‌کنیم و یا با دوربین با کیفیت یک گوشی هوشمند تبدیل به یک اینستاگرامر شده‌ایم.
سبک در عکاسی موضوعی نیست که بخواهیم آن را داشته باشیم، یا نداشته باشیم؛ «سبک» هویت عکاس است و هر عکاسی برای آنکه خالق سبک شخصی خودش باشد باید این سؤال را از خود بپرسد که چگونه باید درباره‌ی سبک شخصی خویش تصمیم‌گیری کند.

چگونه درباره‌ی سبک شخصی خود تصمیم‌گیری کنیم؟
مثل یک وظیفه‌ی مهم و اصلی به آن نگاه کنید. تصمیم شما در این مورد می‌تواند مهم‌ترین مقطع از زندگی عکاسانه‌ی شما باشد هرچند بسیاری نیز این سبک را ناخودآگاه بر بنیاد علائق و مهارت‌های خویش به دست می‌آورند. اگر سبک خود را درست انتخاب کرده باشید هیچ گاه برای ارائه ی شات‌های خودتان تردید نمیکنید و اعتماد به نفس تکیه کردن به تک تک فریم‌های صحیح و استادانه‌ خود را خواهید داشت.

قاعدتاً برای یافتن این سبک شخصی نمی‌توانید یک کاغذ و قلم بردارید و برای خودتان چهارچوب تعیین کنید پیشنهاد ما این است نکاتی که در این مقاله مطرح می‌کنیم را در یاد داشته باشید، بعد از یک یا دو هفته عکاسی به این نتیجه خواهید رسید که سمت و سوی عکس‌های شما چگونه است.

خودتان باشید
یک سبک واقعی، خودِ حقیقیِ شما را نشان میدهد؛ چیزی که واقعاً هستید و یا به آن علاقه‌مندید. این در واقع شیوه‌ی دیدگاه شما به عالم محیط است؛ دقیقاً چیزی که شما را «شما» می‌کند. باید این را بپذیریم که هر کدام از ما در نوع خودش ویژه است، ما مهارت‌های ویژه خودمان را داریم و شدنی است به یک موضوع مشترک میلیون‌ها نگاه متفاوت داشته باشیم. اگر این موضوع را قبول دارید، باید بپذیرید که هیچ کس نمی‌تواند همانند شما باشد، بنابراین خودِ واقعی‌تان را بشناسید و روی آن کار کنید. برای شروع این کار، عکس گرفتن از هر چیزی که در شما حسی پدید نمی‌آورد را کنار بزارید.

از آنچه علاقه دارید، عکس بگیرید
این نخستین دلیلی است که همه‌ی ما به خاطر آن دوربین به دست می‌گیریم؛ عکاسی از سوژه‌ای که دوستش داریم. اگر عکاس هستید از انبار کردن عکس‌هایی که دوست‌شان ندارید دست بکشید؛ در واقع باید از عکس گرفتن از سوژه‌هایی که علاقه ندارید، دست بکشید. قصد این نیست که به عنوان مثال چون کودکان دوست‌داشتنی هستند تمام وقت خویش را صرف عکاسی از آنها کنید، بلکه هدف شکار سوژه‌هایی است که در شما حسی را پدید می‌آورد.

از هر چیزی که خوشحال‌تان می‌کند، عکس بگیرید؛ اگر به گل‌ها علاقه دارید، عکاسی ماکرو از گل‌ها را انجام دهید و اگر از علاقمندان به مد و لباس هستید، به جزئیات آنها و یا ترکیب‌شان با پیرامون فکر کنید. شهرتان، خانواده‌تان، مراحل کارتان و خلاصه هر چیزی که برای شما الهام‌بخش است، سوژه‌ی پسندیده عکاسی شماست؛ مهم این است که در برگزیدن این سوژه‌ها تحت تأثیر اشخاص نباشید و استقلال نسبی خود را حفظ کنید.

دلسرد نشوید
خیلی مهم است که وقتی با یک عکاس حرفه‌یی و یا عکس‌های درجه یک روبه‌رو می‌شوید، خودتان را با آنها مقایسه نکنید. در چنین شرایطی باید چند نکته را به خاطر داشته باشید:

۱- ساز و برگ یک عکاس حرفه‌یی با شما متفاوت است؛

۲- او طی سال‌ها مهارت‌های زیادی را در نگاه کردن به پیرامون و نیز به کارگیری ابزار خویش به دست آورده است؛

۳- گاهی ممکن است عده‌ای شروعی طوفانی در عکاسی داشته باشند ولی پس از مدتی آتش علاقه‌شان خاموش شود؛

۴- به این فکر کنید که شما چه چیزهایی را از او یاد خواهید گرفت؛

۵- اینکه عده‌ای واقعاً در عکاسی هنرمند هستند را بپذیرید و علاقه و هنر خود را نیز دست کم نگیرید؛

۶- به عکس‌های خود در یک هفته فکر کنید و سیر ترقی خویش را در عکاسی ببینید.

از داوری دیگران نهراسید

شما ناچار نیستید تمام عکس‌های تان را در شبکه‌های اجتماعی در برابر رویت همه بگذارید؛ هیچ عکاسی تمام داشته‌های خود را با سایرین به اشتراک نمی‌گذارد. ولی اگر عکسی را با دیگران مشترک شدید از اظهارنظرها، ایرادها و تمسخر سایرین نهراسید. به هر روی هرکس نگاه خودش را به عکس، سوژه و ادیت شما دارد.

اگر خونسرد باشید می‎توانید از تمام اظهارنظرها چه انتقادهای سازنده و چه غُرهای بدون دلیل برای قوی‌تر کردن سبک خود در عکاسی استفاده کنید؛ فقط کافی ست کمی ذکاوت به خرج دهید.

ادیت خاص خود را بیابید

چگونگی ویرایش شما بر روی عکس می‌تواند شما را به سبک شخصی‌تان نزدیک‌تر کند. ادیت شما به موضوع‌هایی که به آنها علاقه‌مند هستید، ارتباط دارد. احتمالاً بخواهید عکس‌تان روشن باشد، قدیمی تر به نظر برسد، سیاه و سفید باشد، کانستراکشن بالاتر از حد معمول داشته باشد و صدها ادیت ساده یا حرفه‌یی دیگر که می‌تواند بیانگر سبک شخصی شما در عکاسی باشد. آنچه در برگزیدن گونه ویرایش مهم است باز هم الهام‌بخش بودن آن است. هیچ وقت فراموش نکنید که «سبک» خودِ شخصی شما را می‌نمایاند.

 

چگونه مناسبترین دسته گل عروس را انتخاب کنیم

عوامل زیادی روی انتخاب دسته گلی که شب عروسی تان می خواهید به دست بگیرید اثرگذارند؛ تا هم شما و هم همسرتان از نتیجه راضی باشید. صرف نظر از سلیقه هر فرد، برخی متغیرها در این انتخاب بسیار مهم به نظر می رسند. این چگونه در صدد است تا این انتخاب مهم را تا حد زیادی برایتان آسان کند.

– دسته گل گرد برای تمام مدل های لباس عروس
– دسته گل های آبشاری و دسته گل های ساقه کوتاه که حالت افشانه دارند برای لباس های پف دار و توپی شکل و دامن های فون
– دسته گل های مجلل برای لباس های راسته و خطی
– دسته گل هایی با گل های کوچک برای لباس هایی با حالت پری دریایی و دم ماهی

۲_حال و هوای عروسی شما
به یاد داشته باشید شما و همسرتان هستید که وضعیت مراسم و حال و هوایش را مشخص می کنید. رنگ پوشاک عروس و داماد و رنگ اتاق عقد و سالن عروسی اینکه عروسی شما در کدام فصل از سال برگزار می شود، منش زن و شوهر چگونه است و محفل شما سنتی است یا عاشقانه و به مدل فیلم های رمانتیک، پر زرق و برق و شهری یا روستایی.

۳_رنگ گل ها

شاید گل سرخ بهترین گزینش برای تقسیم گل عروس باشد ولی نگاه را خسته می کند و بیش از حد جسورانه به عقیده می آید؛ پس می توانید به کمک رنگ هایی مشابه زرد این نشان را خنثی کنید، در ضمن می توانید از سفید برای ملایم تر کردن سرخی گل ها و یا از رنگ های سبز باشکوه به تقلید از سبز های جنگل بهره‌گیری کنید.
صورتی هم رنگ محبوبی برای مراسم عروسی است. شما می توانید رنگ های زرد و نارنجی را به گل های صورتی اضافه کنید.با این حرکت حتی آن ها درخشان تر به نظر خواهند رسید. اما اگر انتخاب ملایم تری می خواهید رنگ های، مختصر رنگ تر یا سفید بژ را به دسته گلتان بی افزایید.
گل های سفید می توانند نگاه ها را به سمت خویش بکشانند که خود برخی مواقع اوقات شیرین و مطلوب است. افزودن رنگ هایی که بیشتر دیده می شوند، می تواند آن را براق تر کند. مثلا می توانید رنگ های صورتی و زرد را برای به دست آوردن ظاهری دلنازک و ظریف با گل های سفید در نظر بگیرید. اما اگر ترجیح می دهید اغلب به نظر میآیید از رنگ زیاد سرخ، سبز تیره و بنفش با گل های سفید استفاده کنید.

۴_به بودجه خود متعهد بمانید.

تصمیم بگیرید همان قدر که توافق کرده اید برای بخش گل عروس هزینه کنید.

۵_حمل دسته گل های گرد و کوچک راحت است اما نسبت لباس عروس را هم در نظر بگیرید.

۶_ باید تراز و تناسب بین یک لباس عروس بزرگ با یک دسته گل با خوشه های بزرگ و منسجم تر حفظ شود. خوب است شکل کلی را به خاطر داشته باشید و نمای کلی را در ذهن مجسم کنید.

۷_برخی افراد قد بلند نیاز به گل های آبشار مانند دارند اما اصلا این مدل دستهگل ها را به عروس بانو های کوتاه قد توصیه نمی کنیم.

۸_دسته گل های بلندی که به دور دست گره می خورند و یک وری روی ساعد می افتند در حالی که ساقه ی گل های آن دیده می شوند برای عروس خانم هایی که بازوهای درشت یا شانه های پهنی دارند اصلا مناسب نیست.

۹_بهترین انتخاب برای خانم هایی با جامه کوتاه، بخش گل های کوچک تر یا ظریف و حتی به دست گرفتن یک شاخه گل است.

۱۰_هر چند اشاره کردیم دستهگل تان باید منعکس کننده ی جو کلی عروسی تان باشد اما اگر لباستان ساده است نگران نشوید و با انتخاب رنگ و سبکی متفاوت برای تقسیم گل تان آن را خیلی بیشتر نمایان کنید.

۱۱_اگر ساق دوش دارید به یاد داشته باشید دسته گل شما باید از گل ساقدوش (یا ساقدوش ها) شما بزرگتر باشد. انتظار می رود شکل ظاهری دستهگل تان ویترین کاملی از رنگ و سلیقه انتخابی شما باشد.

۱۲_سعی نکنید رنگ و تم بخش گل تان را با تم و رنگ سالن عروسی و اتاق عقد و سالن عروسی مطابقت دهید.

فیلتر های مورد استفاده در عکاسی

فیلترهای لنز ، شیشه‌های شفاف یا نیمه شفاف و یا قطعه‌های ژلاتینی هستند که جلوی لنز نصب می‌شوند. فیلترها از لنز دوربین محافظت می کنند و متمایز از این خاصیت تغییراتی را در ویژگی‌های نور عبوری از خود تغییر داده و یا اثرات ویژه‌ را در عکس‌ها ایجاد میکنند.
فیلترها از نظر ساختاری به گونه ها پیچی ، کشوئی مربعی ، خاری و کشوئی گرد( اغلب در لنزهای تله با دهانه بزرگ کاربرد دارد ) تقسیم میشوند و از نظر عملکردی به گونه ها UV ، پولاریزه ، متعادل کننده رنگ ، فیلتر کاهنده نور ، سافت فوکوس و …. بخش میشوند.در این نوشتار به آشنایی فیلترهائی که استفاده عمده و عمومی‌تری نسبت به سایر فیلترها دارند را معرفی میکنیم.

فیلتر های پیچی

فیلترهای پیچی بصورت مستقیم بر روی لنز قرار می گیرند و روی سر لنز پیچیده می شوند. با توجه به متفاوت بودن دهانه لنز‌های گوناگون برای هر یک از لنز‌های خود نیاز به یک فیلتر متفاوت دارید. فیلترهای پیچی از نظر امنیت خود فیلتر و لنز بسیار ایده‌آل میباشند ، اما از یک طرف نیاز به فیلتر‌های متعدد برای لنزهای گوناگون و از سوی دیگر سختی بستن و باز کردن این نوع فیلتر در مقابل فیلترهای کشوئی و خاری این فیلتر را برای تعویض‌های مکرر کمی سخت استفاده کرده است.
البته مشکل تعدد دهانه ار با استفاده از تبدیل سایز دهانه برای فیلتر میتوان حل کرد. نحوه عملکرد این سیستم به این گونه میباشد که شما در ابتدا بزرگترین سایز دهانه موجود در لنز‌های خود را در نظر میگیرید و در نهایت برای لنز‌های دیگر خود که دارای دهانه کوچکتری میباشند از همان فیلتر با الحاق یک تبدیل دهانه استفاده میکنید.

فیلتر های کشویی

برای به کارگیری فیلترهای کشویی، یک نگه دارنده فیلتر بر روی لنز نصب می شود و فیلترها درون نگه دارنده گذاشته می شوند. نگه دارنده‌ها معمولا حلقه‌های قابل تعویض دارند و از این جهت برای بهره‌گیری بر روی لنزهای با قطر دهانه متنوع مناسب خواهند بود. نگه دارنده‌ها معمولاً سه یا چهار شیار دارند که شما بتوانید بیشتر از یک فیلتر را بروی روی آن ها بگذارید. بطور معمول کیفیت ساخت فیلترهای کشوئی در مقایسه با فیلترهای سایر زیاد بالاتر و بهتر میباشد و از مزیت‌های اصلی فیلترهای کشویی در مقابل فیلتر‌های پیچی راحتی و سرعت جایگزینی فیلترها در این سیستم میباشد. از معایب این ساختار فیلتر ها میتوان به نداشتن نقش محافظتی آن‌ها برای لنز اشاره نمود.

فیلتر UV

فیلترهای فرابنفش، فیلترهای شفافی هستند که عبور نور فرابنفش را سد می کنند تا حالت مه طور که در برخی عکاسی های طول روز اعمال می شود را کم میکند. فیلتر های UV بر روی نور مرئی عبوری تاثیری نخواهند داشت بعد بهترین محافظ لنز شما هستند و روی نوردهی (اکسپوژر) تاثیر نمی گذارند. بعضی فیلتر های UV نیرومند در از میان بردن حالت مه گونه جو و کم کردن حاشیه های بنفشی که در برخی تصاویر به وجود می آید بسیار موثر هستند. حاشیه ی بنفش (purple fringing) یک شبح بنفش رنگ است که گاهی روی لبه های سوژه که در فوکوس نیست خواهید دید.

فیلتر پولاریزه(Polarizing Filter)

فیلتر پولاریزه انعکاس‌های نور را که در جهات مختلف از روی سطوح و محیط پراکنده میشوند جذب نموده و فقط به نورهایی که در جهتی ویژه منعکس میشوند فرمان عبور میدهد. پولاریزاسیون نور تأثیر جالب توجه و چندگانه‌ای بر کیفیت تصویر دارد.
فیلترهای پولاریزه به دو نوع خطی ( LP )و گرد ( CPL )تقسیم میشوند. بکارگیری فیلترهای پولاریزه خطی بر روی دوربین‌هایی که سیستم فوکوس اتوماتیک دارند باعث خطای سیستم فوکوس‌یاب اتوماتیک این دوربین‌ها میشود و جدیداً از فیلترهای پولاریزه حلقوی استفاده میشود که این مشکل را برطرف نموده است. به جز این سوژه عملکرد کلی این دونوع فیلتر کاملاً یکسان بوده و بکارگیری آن‌ها در دوربین‌های کهن فاقد سیستم فوکوس‌یاب ، نتیجه‌ای یکسان دارد.وقتی فیلتر به درستی زاویه یا چرخانده شود، مانع بازتاب نور از یک پنجره شیشه‌ای یا آب خواهد شد. باید به این نکته توجه داشت که بطور کلی فیلتر پولاریزه باعث کاهش شدت نور ورودی میشود و کاهش نور، بسته به نوع و میزان پولاریزاسیون، بین یک لغایت دو استاپ میباشد.

فیلتر کاهنده نور (Neutral Density Filter)

فیلتر کاهنده نور (ND) میزان نور ورودی به تو لنز را به چهره یکنواختی کاهش می دهد. فیلتر ND در مواقعی که تضاد بین سایه‌ها و هایلایت‌ها آنقدر بسیار است که کیفیت عکس کاهش میابد، مورد استفاده است. همچنین این فیلتر شما را توانا می سازد که در مواقعی که به زمان طولانی برای نورگیری نیاز دارید و یا نیازمند ایجاد کشیدگی در عکس خود هستید و میزان نور محیط این امکان را به شما نمیدهد و در ضمن جزئیات بیشتری در محیط پر نور نیازمند ثبت شدن است به راحتی محدودیت‌های سر راه را از بین ببرید و این محدودیت چیزی نیست جز روشنایی زیاد. این بدین معنا میباشد که شما این امکان را دارید تا سرعت شاترهای کمتر یا دیافراگم بازتری را انتخاب کنید. این فیلترها دارای دو گونه معمولی و متغیر میباشند که در نوع متغیر ، میزان متغیری کم کردن نور ورودی را به چهره تدریجی از ۰ تا ۱۰۰ درصد در طول فیلتر تغییر می دهد. این فیلتر برای عکسبرداری از منظره‌ها و دریا پیشنهاد می شود چرا که می توانید روشنایی آسمان را در حالی که نور زمین یا دریا را تقریباً بدون تغییر نگه می‌دارید، کم کنید.