چند رسم عجیب عروسی در آسیا

رسوم عجیب عروسی در آسیا

رسم عجیب عروسی : ازدواج و عروسی از مرسوماتی است که درتمامی نقاط جهان اتفاق میوفتد.با این تفاوت که در بعضی از این نقاط اداب و رسوم قدیم را حفظ میکنند و درست مثل نسلهای پیش از خودشان این مراسم را به جا میاورند.

قطعا این اداب و رسوم در هر جای دنیا متفاوت است.البته از این مورد نگذریم که به تازگی رسم های قدیمی به کنار رفته و شکل غرب گونه ای به مراسم ازدواج داده شده.

در این نوشتار ما به برخی از آنها اشاره میکنیم.

ژاپن – عروسی در قربان‌گاه

رسم عجیب عروسی ژاپن : در مراسم عروسی سنتی ژاپنی از قدیم تا به حال رسم بر این بوده که عروس علاوه بر پوشیدن کیمونوی سفید عروسی گاهی اوقات از فرق سر تا نوک پا را به نشانه پاکی و نجابت کرم و پودر سفید بزند. سر کردن یک کلاه سفید سنتی ژاپنی هم جز ملزومات این روز است. اما عروس‌های مدرن ژاپنی این روزها به جای کیمونوی سنتی سفید، کیمونوی قرمز یا لباس‌های عروس با استایل مدرن و امروزی می‌پوشند. در واقع تقریباً تا ۲۰ سال پیش دامادها وعروس‌های ژاپنی، لباس‌های مخصوص مراسم عروسی را می‌پوشیدند اما پوشیدن شلوار برای مراسمی که در اتاقهای سنتی ژاپنی و به سبک ژاپنی‌ها برگزار می‌شد مشکل بود. از زمانی که دامادهای ژاپنی به رسم غربی‌ها کت و شلوار می‌پوشند نشستن و ایستادن به شیوه غربی‌ها هم باب شده است. مراسم عقد ژاپنی‌ها «شینزن» نام دارد. مراسمی که در جلوی قربان‌گاه یا «شینتو» اجرا می‌شود و داماد، عروس، والدین و خویشاوندان آنها و واسطه‌های عروسی در جلوی قربان‌گاه جمع می‌شوند. پس از اجرای مراسم عقد توسط روحانی و پیشکش نذری‌ها، عروس و داماد مراسم «شیکی سنکن نوگیرا اجرا می‌کنند که در آن هر کدام به نوبت از سه فنجان، ساکی (نوشیدنی سنتی ژاپنی)‌ می‌نوشند؛ این کار نمادی از مشترک شدن در غذا و نوشیدنی در زندگی مشترک است. عروس و داماد پیمانی مبنی بر وفاداری خود می‌خوانند و سپس یک شاخه از درخت مقدس را به خدا تقدیم می‌کنند. افرادی که سبک و سیاق مدرن را به عروسی سنتی ژاپنی اضافه کرده‌اند، مراسم رد و بدل کردن حلقه را هم انجام می‌دهند.

 

چند رسم عجیب عروسی در آسیا

هندوستان – گذاشتن حلقه در انگشت پای عروس

رسم عجیب عروسی هندوستان: از جمله مراسم قابل توجه هندی‌ها در روز عروسی «جشن مهندی» یا همان جشن حنابندان است که در آن دست‌ها، بازوها، پاها و کف دست و پای عروس و داماد را حنا می‌بندند. دوستان و خویشاوندان مؤنث عروس در این مراسم حضوری فعال دارند. یکی از مهم‌ترین رسوم عروسی در هند خرید لباس سنتی هندی (ساری) توسط داماد برای تعویض لباس عروس در روز مراسم است. این تعویض لباس از جمله تشریفات مهم به حساب می‌آید و به معنای واگذاری مسئولیت و سرپرستی عروس از والدین به داماد است. تهیه سنگی که عروس به رسم وفاداری و صداقت بر آن می‌ایستد و داماد حلقه‌ای را در انگشت پای او قرار می‌دهد نیز یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های عروسی هندی‌هاست. پاشیدن برنج و گل بر سر عروس و داماد بعد از اعلام پیمان ازدواج در جمع و نیز گذاشتن علامتی با پودر نارنجی بر پیشانی عروس به نشانه متأهل شدن و خوردن معجونی از ماست و عسل که عروس به داماد تعارف می‌کند هم از جمله رسومی است که هنوز در هندوستان اجرا می‌شود. بعد از این مراسم عروس و داماد با دست کشیدن به پای والدینشان از آن‌ها طلب دعای خیر می‌کنند.

 

آلمان – از شکستن چینی تا اره کردن تنه درخت

رسم عجیب عروسی آلمان : یکی از رسوم عجیب و غریب عروسی مربوط به روز ازدواج آلمانی‌هاست. فامیل عروس و داماد قبل از مراسم عروسی تعداد زیادی ظرف را می‌شکنند و عروس و داماد مجبور هستند آن‌ها را جمع کنند. آلمانی‌ها معتقدند وقتی عروس و داماد با کمک یکدیگر این ظرف‌های شکسته را جمع می‌کنند در حقیقت خود را آماده می‌کنند تا در کنار یکدیگر به جنگ مشکلات زندگی بروند.یکی دیگر از رسم‌های ازدواج در کشور آلمان این است که در بسیاری از دهکده‌های این کشور دوستان عروس یا داماد، عروس را می‌دزدند و در جایی پنهان می‌کنند و داماد باید عروس را پیدا کند. البته این جست‌وجو همیشه از یک کافه شروع می‌شود و داماد حاضران در کافه را دعوت می‌کند تا پس از نوشیدن یک فنجان چای به خرج او، در پیدا کردن عروس به او کمک کنند.اره کردن کنده درخت توسط عروس و داماد در روز عروسی هم یکی دیگر از رسوم آلمانی است که به نظر می‌رسد به منظور ارزیابی مهارت‌های جسمانی عروس و داماد طراحی شده است. پس از انجام مراسم عقد، عروس و داماد باید یک کنده بزرگ درخت را دو نفری اره کنند و البته باید این کار را تنها با دست راست انجام بدهند. درست انجام دادن این کار به معنای شانس موفقیت آن‌ها در زندگی مشترک است.

 

چند رسم عجیب عروسی در آسیا

 یونان – عروس و داماد را گره بزن

رسم عجیب عروسی یونان : در مراسم ازدواج ارتدوکس‌های یونان عروس و داماد را به هنگام جاری شدن خطبه عقد با یک روبان سفید به هم می‌بندند. این روبان گره زده سمبل جدایی ناپذیری عروس و داماد است.

 

 

مکزیک – دیدن عروس ممنوع

رسم عجیب عروسی مکزیک: روز عروسی در مکزیک با هزاران آداب و ریشه سنتی و بعضاً خرافی، پر از رنگ است. لباس عروس از یک رنگ شاد انتخاب می‌شود و در حالی که در برخی مناطق مکزیک عروس ممکن لباس سفید به تن کند اما معمولاً روبان‌های زرد، آبی و قرمز زینت‌بخش لباس سفید عروس است. کت و شلوار داماد هم معمولاً به رنگ روشن است. عروس با همراهی پدر و مادرش قدم به قدم با آداب ویژه‌ای از خیابان به سوی کلیسا حرکت می‌کند. در این زمان نه تنها دیدن عروس برای داماد ممنوع است، بلکه دامادهای جوان هم باید مراقب باشند نگاه‌شان به دنباله لباس عروس نیفتد. داماد در روز عروسی ۱۳ سکه طلا که سمبل عیسی مسیح و ۱۲ یارش است به عروس هدیه می‌دهد. مکزیکی‌ها هم هنگام خواندن خطبه عقد عروس و داماد را با یک روبان به هم وصل می‌کنند تا پیوندشان دیرینه بماند.

 

چند رسم عجیب عروسی در آسیا

بیشتر بخوانید : آشنایی با عکاسی مد