چگونه آشنایی و دوستی را به ازدواج برسانیم

دوست یابی:

امروزه با گسترش روابط اجتماعی و فراگیر شدن ارتباطات مجازی در شبکه های اجتماعی، کشش و میل زیادی به دوستی ها و آشنایی های قبل از ازدواج در بین جوانان ایجاد شده است.

 

در اغلب موارد چنین آشنایی هایی بدون شناخت درست و اصولی پی ریزی میشوند و در طولانی مدت به کشش درونی و ایجاد علاقه های شدید و البته بدون منطق منجر می شوند. ادامه دار شدن دامنه ی چنین روابطی در طولانی مدت می تواند چند نتیجه در برداشته باشد:

 

یا این روابط دوستی به شناخت درست و اصولی منجر می شود  و دو طرف پس از طی یک دوره ی دوستی تصمیم به ازدواج و بستن پیمان زناشویی میگیرند و یا پس از کش و قوس های فراوان، دو طرف یا یکی از طرفین، از ادامه دادن این رابطه ی بی هدف، مایوس و دلزده شده و قید این دوستی را می زند.

 

بهترین محک برای تعیین نوع رابطه ی دوستی این است که ابتدا رابطه تعریف شود و هدف از رابطه شناسایی گردد.


۱_هدف از ادامه دادن این رابطه چیست؟

۲_و آیا این رابطه مرا به این هدف نزدیک میکند یا خیر؟

 

گاهی انسان ها برای پر کردن خلاهای عاطفی خود به یک رابطه ی شکست خورده، ادامه میدهند؛ صرفا به این دلیل که، گمان میکنند بدون این رابطه توان ادامه ی زندگی را ندارند.

 

اما روانشناسان معتقدند که، در مواقعی که تشخیص بحران و یافتن راه حل در روابط عاطفی، برای ما امکان پذیر نیست؛ یک فراق کوتاه مدت اجباری، می تواند تکلیف خیلی از مسائل را روشن کند. چرا که در این برهه میتوان بدون حس وابستگی به پاسخ این سوالات فکر کرد.

 

_آیا ادامه ی این رابطه، هنوز هم میتواند حال مرا خوب کند یا فقط باعث دل شکستگی من خواهد شد؟

  • چرا باید این رابطه را حفظ کنم؟
  • آیا به هر قیمتی حاضرم رابطه ام را حفظ کنم؟
  • آیا میتوانم به پایان خوش آن امیدوار باشم یا خیر؟

 

انسانها در خلوت خود معمولا صادقانه به این سوالات پاسخ می دهند و بر اساس واقعیت های موجود تصمیم نهایی را اخذ میکند.

 

 

ازدواج

در باور عموم مردم، ازدواج، اصلی ترین و اثر بخش ترین انتخاب در زندگی هر فرد محسوب می شود.

پیوندی که در آن نه تنها دو انسان، بلکه دو فرهنگ، دو خانواده و دو دیدگاه مختلف و چه بسا متقابل به هم گره میخورند.

در فرایند شکل گیری یک ازدواج موفق عوامل مختلفی می تواند مهم و موثر باشد. در ادامه ی این مطلب به نکاتی برای یک داشتن ازدواج موفق اشاره می کنیم.

 

چرا ازدواج میکنم؟

 انتخاب شریک زندگی، به فراخور ویژگی های فردی و اخلاقی هر فرد متفاوت و متنوع است. بهترین توصیه ای که روانشناسان حوزه ی ازدواج می کنند این است که قبل از انتخاب شریک زندگی تان، ملاک ها و معیارهای فردی و اجتماعی خود را فهرست کنید.

 

لازمه ی نوشتن چنین فهرستی، رسیدن به خودشناسی و شناسایی ویژگی های فردی و شناخت زیر و بم روحی خودمان است. بی شک اگر من به عنوان یک فرد آماده ی ازدواج، درک درستی از خواسته های خود نداشته باشم؛ نمیتوانم به انتتخاب خود ایمان داشته باشم و معیارهایم را بر اساس آن شکل دهم.

همان طور که در آموزه های دینی ما هم تاکید شده است خودشناسی اولین قدم،  برای شناخت خدا نیز هست. انسان متعالی برای درک موقعیت های برون فردی، ابتدا به ضمیرناخودآگاه خویش رجوع میکند، سپس بر اساس شناخت به دست آمده میتواند توقعات، خواسته ها و ایده های خود از ازدواج را فهرست کند.

روانشناسان معتقدند که دلایل بخشی از افراد برای اقدام به ازدواج، غیر اصولی و نادرست است و با چنین دلایلی نمیتوان انتظار یک ازدواج موفق را داشت.

ازدواج  برای فرار از تنهایی، ازدواج برای عقب نماندن از قافله ی متاهلان، ازدواج به صرف اینکه یک مرحله از زندگی انسان است و باید سپری شود، ازدواج برای فرار از مشکلات زندگی، برای داشتن موقعیت مالی  بهتر و خیلی از دلایل دیگر، جزو این دسته بندی قرار میگیرند.

 

 اگر تصمیم به ازدواج داریم پس قطعا ازدواج ما بیشتر از اینکه حالت معامله را داشته باشد باید یک ازدواج حسنه باشد که بر غنای فکری و اخلاقی ما بیفزاید و آرامش را در زندگی ما حکمفرما سازد.

 

 

شناخت هم و دوستی

از دیرباز در کشور ما بیشتر ازدواج ها به شکل سنتی انجام میگرفت.

به این صورت که دختر و پسر از طریق خانواده ها یا از طریق یک واسطه ی معتبر به هم معرفی می شدند و فرایند آشنایی و ازدواج، زیر نظر مستقیم خانواده ها انجام میگرفت.

اما همان طور که در آغاز یادداشت اشاره شد امروزه با تغییر بافت سنتی جامعه و گسترش روابط آزاد بین جوانان، کشش و میل بیشتری به سمتازدواج مدرن ایجاد شده است.

ازدواجی که در آن دو طرف مستقیما با همدیگر آشنا میشوند و پس از پشت سر گذاشتن مراحل اولیه، خانواده ها را در جریان قرار میدهند.

 

ازدواج سنتی و مدرن

اما در این میان خانواده هایی هستند که ازدواج سنتی و مدرن را با هم تلفیق میکنند و در آشنایی سنتی امکان شناخت دو جانبه و رفت و آمد معمول را به دختر و پسر میدهند تا در کمال آرامش به شناخت از طرف مقابل دست پیدا کند.

تجربه نشان داده است که حذف خانواده از پروسه ی شناخت، معمولا به ضرر دو طرف می انجامد، چرا که حضور و نظارت و راهنمایی بزرگترها جلوی به وجود آمدن خیلی از مصائب و مشکلات را میگیرد و از بروز بحران های روحی و روانی جلوگیری می کند.

اگر یک ارتباط سالم تحت نظارت خانواده ها پی ریزی شود؛ دو طرف در کمال ادب و صداقت و در چارچوب اخلاق می توانند به شناخت درستی از طرف مقابل دست پیدا کنند. بدون اینکه احساسات خام و نسنجیده را وارد روابط کرده و دچار یاس و ناکامی شوند.

 

ازدواج موفق

بی شک طی کردن درست و اصولی مراحل قبلی می تواند یک نتیجه ی شیرین در پی داشته باشد. ازدواج پیوند دو قلب است که می توانند در کنار یکدیگر مسیر روشنی را ساخته و پایه گذار اتفاقات شیرین در زندگی همدیگر شوند.

 

برای داشتن یک ازدواج موفق خیلی از فاکتورهایی که امروزه به آنها می اندیشیم واقعا کارساز نیست و بقا و ماندگاری ازدواج را تضمین نمیکند. یک داستان قدیمی وجود دارد که می گوید:

 

«برای چیزی همسرت را انتخاب کن که میدانی هیچ گاه آن را از دست نخواهد داد»  این داستان را مقایسه کنیم با معیارهای ازدواج های امروزی که متاسفانه بیشتر در برگیرنده ی ظاهر است.

«مادیات، ظاهر زیبا، موقعیت شغلی ، موقعیت خانوادگی و تحصیلات.»

هیچ کس منکر اهمیت معیارهای زیبایی شناسی در امر ازدواج نیست؛ اما مهم این است که این معیار ها در رتبه های اول برای انتخاب قرار نگیرند و معیارهای اخلاقی را تحت الشعاع خود قرار ندهند.

 

رسیدن به قله های موفقیت، کسب جایگاه شغلی عالی، تمکن مالی و چیزهایی از این دست را میتوان پس از ازدواج و در کنار همدیگر نیز به دست آورد اما مشکلات اخلاقی، رفتاری و ناسازگاری ها را نمیتوان بعد از ازدواج حل و فصل کرد.

 

 

نکات طلایی

در دوره ای که زندگی می کنیم، میل و کشش جوانان به ازدواج کاهش یافته است. این امر دلایل گسترده ای دارد و شاید یکی از هزار دلیل  آن را بتوان، گسترش روابط آزاد و سهل تر شدن این گونه روابط دانست. روابطی که در دنیای امروزی شکل می گیرد به دلیل بی هویتی و عمق نداشتن، محکوم به شکست است. روابطی که بدون شناخت عمیق و بدون دخالت خانواده ها در جامعه ی ما شکل می گیرند؛ درصد کمی از آن ها به ازدواج و درصد کمتری به ازدواج موفق ختم می شود.

گاهی باید برای ادامه دادن یا ندادن به یک رابطه از خود سوال کنیم که چرا این رابطه برای من مهم است و اصلا چرا باید به آن ادامه دهم؟

ازدواج مهمترین انتخاب هر فرد در زندگی محسوب می شود. انتخابی که اگر عاقلانه و آگاهانه شکل نگیرد عواقب آن دامن گیر خود فرد و خانواده اش خواهد بود.

پس بهتر است قبل از عملی کردن تصمیم ازدواج، به شناخت خود و علایق و نقاط ضعف و قوت شخصیت خودمان بپردازیم و سپس بر اساس این شناخت فرد مقابل را به زندگی مان وارد کنیم.

اینگونه است که می توانیم شاهد شکل گیری یک ازدواج موفق و با دوام باشیم.

 

سیاستهای مردانه در همسرداری

سیاست های مردانه

بی تردید مشکلات و اختلاف های فراوانی بین بیشتر همسران وجود دارد که با درایت و به کار گرفتن روش های ویژه و کاربردی می توان کلید حل آنها را به دست آورد. اگر زوجین از سر عجله و لجاجت رفتار کنند، گره مشکلات زندگی شان نه تنها باز نخواهد شد بلکه بیشتر و عمیق تر هم می شود.

 

مردان و زنان تفاوت های شخصیتی فاحشی دارند، مردان از طریق چشم جذب می شوند و زن ها از طریق شنیدن و صدا. در روابط بین همسران توجه به این نکته اهمیت ویژه ای دارد. زنان به محبت کلامی بیشتر نیاز دارند. زنان میل دارند پیش از درگیر شدن در روابط زناشویی از نظر عاطفی سیراب شوند، در چنین حالتی آنها احساس ارزشمند بودن می کنند. بیشتر زنان از این امر گله مند هستند که همسرشان تنها برای ارضای نیازهایجنسی خود به آنها رجوع می کنند. اگر شما همسرتان را از نظر عاطفی سیراب کنید هیچ گاه چنین تصوری در ذهن آنها ایجاد نخواهد شد.

 

«گوشه گیر و منزوی نباشید»

تقریبا اکثریت زنان دوست دارند همسرشان گوشه گیر و کم حرف نباشد، دوست دارند که مرد در محیط خانه گوینده و به عبارت بهتر هم صحبت خوبی باشد. اما نباید این نکته را هم فراموش کنید که یک زن بیش از یک گوینده ی خوب به یک شنونده ی خوب و راستین نیاز دارد.

 

«موقعیت های خاص همسرتان را درک کنید»

زنان به لحاظ بیولوژیک، تفاوت های اساسی با مردان دارند. آنها در موقعیت های خاصی نیازمند توجه ویژه از سوی همسران شان هستند. در زمان های خاصی نظیر دوران بارداری، پس از زایمان، و دوره های عادت ماهانه، به دلیل افسردگی های مقطعی و حس تنهایی، نیازمند مراقبت های خاص از سوی همسران شان هستند. پاسخگویی مناسب به این نیاز می تواند رابطه ی شما را استحکام ببخشد.

 

«همسرتان را شناسایی کنید»

زنان دارای حساسیت های ویژه ای هستند، دوست دارند همسرشان درباره ی شناخت آنها تلاش کند و از آنچه آنان را شاد یا ناراحت می کند، اطلاع یابد و در رعایت آنها بکوشد، پس مردان باید با مطالعه و دقت در رفتارهای زنانه، به شناخت دلتنگی ها، شادمانی ها، فراز و نشیب های احساسات همسر خود بپردازند تا در موقعیت های حساس با حمایت از همسرشان، سند دل آنها را برای همیشه به نام خود بزنند.

 

«به او حس امنیت بدهید»

زنان برای داشتن زندگی شاداب و با نشاط، به شدت به امنیت نیازمندند. از این رو احساس امنیت، بهترین و شیرین ترین چیزی است که شوهر می تواند به همسرش تقدیم کند. باید از هر آنچه که امنیت خاطر او را بر هم می زند، دوری نماید. از این رو تلاش برای حفظ امنیت روانی، روحی، مالی، جانی، ناموسی همسر، از وظایف مرد به شمار می رود. زیرا خداوند سرپرستی زن را بر عهده ی مرد قرار داده و از او خواسته است که از همسرش نگهداری کند.

زن اگه حس امنیت داشته باشد، هیچ وقت ترس و دلشوره به وجودش راه نخواهد یافت. اگر او اطمینان داشته باشد که در تمام شرایط، تحت حمایت عاطفی شماست؛ بی شک اعتمادش به شما بیشتر خواهد شد. امنیت را با کلام و رفتارتان در او ایجاد کنید.

 

«احترام به خانواده ی همسر= احترام به همسر»

زنان وابستگی خاصی نسبت به خانواده، به ویژه پدر و مادرشان دارند. این تعلق خاطر در زنان نسبت به مردان بیشتر است. بنابراین از اینکه همسرتان در ابتدای ازدواج تمایل زیادی به دیدار مادر یا پدرش دارد، نگران نباشید و بدانید اگر به این روحیه ی او احترام بگذارید، با گذشت زمان، رو به اعتدال خواهد رفت و این همدلی شما محبت همسرتان را در طول زمان زیادتر خواهد نمود و زمینه ی داشتن زندگی سرشار از محبت و عاطفه را فراهم می کند.

 

«سپاسگزاری از همسر»

هر انسانی از صمیم قلب دوست دارد که از توجه و محبتی که به او بذل می شود، قدردانی کند و از سوی دیگر باز می طلبد که اگر کار نیکی انجام می دهد، مورد شکر گزاری قرار گیرد. این موضوع در رابطه با همسران، از اهمیت افزون تری برخوردار است. پس با تبسم و لبخند می توانید از او تشکر کنید و بگویید که قدر زحماتش را می دانید، زنان زمانی که از سوی همسر و خانواده مورد تمجید قرار می گیرند با انرژی مضاعفی به تلاش می پردازند.

 

«برایش وقت صرف کنید»

معمولا بدون صرف وقت و در نظر گرفتن تدبیرهای لازم، هم نشینی عاطفی بین همسران سامان نخواهد گرفت و عشق و تفاهم دست یافتنی نخواهد بود.همسری که می خواهد احساس بهتری را در زندگی تجربه کند، حتما نیازمند گفتگو و درد دل صمیمانه با همراز و هم سرّ خویش است. گوش دادن مرد به سخنان همسرِ خود و دلگرمی و حمایت مرد به بانو آرامش می دهد. با گفتگو و در کنار هم بودن آنها به تفاوت های همدیگر پی می برند و اخلاق یکدیگر را بهتر می شناسند و همچنین راه های عشق ورزی را یافته و به کار می گیرند، از این روست که صرف وقت و هم نشینی با خانواده بسیار مورد سفارش بزرگان دینی ما واقع شده است.

 

«لج بازی نکنید»

گاهی وقت ها در بعضی زندگی ها، زن و مرد بر سر مسائل بی اهمیت با هم نزاع می کنند. موضوعات کم اهمیتی که شاید برای خانم ها مهم باشد ولی برای مردان فاقد اهمیت است. مثلا نحوه ی چیدمان منزل، خرید لوازم منزل و ….. در چنین مواردی لزومی ندارد که بر سلیقه ی خود پافشاری کنید. خانه محل حکومت زنان است و بهترین روش این است که نحوه ی اداره ی خانه را به همسرتان واگذار کنید. زنان باید در خانه ی خود حاکم باشد که بتوانند قدرت های زنانه ی خود را در جهت بالا بردن سطح رفاه خانواده به کار بگیرند.

 

«مقایسه ممنوع»

یکی از کارهایی که سب دلسردی همسران نسبت به یکدیگر می شود، مقایسه کردن است. مقایسه چه در ذهن صورت بگیرد چه به زبان آورده شود، آثار مخرب بسیاری در پی خواهد داشت. انتخاب این گزاره ی غلط هیچ اثر مثبتی ندارد. بلکه در طولانی مدت سبب سردی روابط بین زوجین می شود. هیچ گاه نمی توان به نتیجه ی قاطع رسید که آیا این مورد که در آن همسرمان را با فرد دیگری مقایسه می کنیم، موجب بهبود زندگی ما خواهد شد یا خیر. ویزگی های فردی هر کس متفاوت است و قطعا با پر و بال دادن به همسرتان می توانید به نکته ی اوج و آرامش دلخواه تان دست یابید.

 

«همسر الویت اول زندگی»

زن ها همیشه دوست دارند که الویت اول زندگی همسرشون باشند، این حس خوب را به آنها بدهید، تا عشقی را که نثارشان می کنید را چند برابر به شما برگردانند.

 

«دروغ گویی ممنوع»

زن ها هوشیار تر از آن هستند که دروغ هایتان را نفهمند! اگر می خواهید همیشه به عنوان یک مرد صادق، به شما تکیه کنند، حتی دروغ های کوچک و کار راه انداز را هم از زندگی تان حذف کنید.

 

«احترام گذاشتن»

زنان همواره دوست دارند که با آنها به صورت محترمانه رفتار شود، همیشه از محبت و عاطفه سرشار شوند پس در برخوردهای گوناگون، این نکته را مورد توجه قرار دهید.

 

«کمک کردن به همسر»

این اعتقاد که کار خانه متعلق به زن هاست را مطلقا فراموش کنید. اگر میخواهید مرد محبوبی باشید، در مهمانی های بزرگ و زمانی که همسرتان نظافت اساسی خانه را شروع می کند، کمک و همراهش باشید. مخصوصا در مهمانی هایی که خانواده ی خودتان در آن حضور دارند.

 

«حمایت کردن»

همیشه و در همه حال پشتیبان و حامی همسرتاون باشید، اجازه ندهید که احساس تنهایی یا نا امنی، مخصوصا در حضور خانواده ی شما داشته باشد. اگر انتقادی از همسرتان شد، سعی کنید به موقع و به شیوه های درست پاسخ گو باشید. چنین مردی، محبوب قلب همسرش خواهد شد.

 

«انتقاد در مقابل بچه ها ممنوع»

اگر انتقادی از همسرتان دارید، حتما در خلوت دو نفره عنوان کنید. مادر بچه ها همیشه باید مثل یک ملکه  و مثل یک فرشته به نظر برسد. هیچ گاه شخصیت او را در مقابل بچه ها زیر سوال نبرید. این بدترین کار در حق یک زن است.

 

«به تغییرات حساس باشید»

همه ی زن ها، دوست دارند برای همسرشان زیباترین زن باشند. تغییرات او را ببینید و نسبت به چهره، پوشش و رفتارهاش حساس باشید.

 

«محبت کلامی فراموش نشود»

حتما در طول روز و در طول هفته، به او یادآوری کنید که چقدر دوستش دارید و بودنش چقدر برایتان ارزشمند است. ابراز عشق از جانب همسر، برای زن ها مثل دو بال پرواز است. محبت کلامی را از زندگی تان حذف نکنید.

 

«همراه خوبی باشید»

اگر در موقع خرید کردن، در موقع تعریف مسائل روزانه، همسرتون را همراهی کنید، قطعا باعث نشاط و ایجاد عشق در او خواهید شد. زن ها مخصوصا وقتی بچه ی کوچکی دارند، بیشتر از همیشه به همراهی شما نیازمند هستند.

 

«امر و نهی ممنوع»

مرد با سیاست، به جای امر و نهی کردن به همسرش، با محبت و ایجاد عشق در وجود او، کارها را پیش می برد. هیچ کس از دیکتاتوری استقبال نمی کند. اما با زبان نرم میشود همه ی مشکلات را حل کرد.

 

«صحبت کنید»

درباره ی تمام مسائلی که ذهن تان را آشفته می کند، با همسرتان صحبت کنید، گاهی ظرافت های زنانه می تواند دردهای شما را التیام بدهد. بی توجهی به همسر، هیچ کمکی به حل مشکلات شما نخواهد کرد. بلکه کانون زندگی تان را  هم تهدید می کند.

 

«وابستگی به خانواده ممنوع»

اگر می خواهید مرد موجه و محبوبی باشید، سعی کنید وابستگی های افراطی به خانواده تان را کمرنگ کنید. معنی این جمله کم کردن ارتباط یا بی محلی کردن نیست. سعی کنید بعد از ازدواج، بیشترین توجه تان به خانواده ی جدیدتان باشد.

 

«مقتدر و کاربلد باشید»

زن ها از مردهایی که اقتدار دارند و می توانند در مسائل مهم تکیه گاه آنها باشند، استقبال می کنند. در کارهای فنی مهارت کسب کنید و تعمیرات کوچک خانه را خودتان به عهده بگیرید. با این کار برقی از رضایت در چهره ی همسرتان خواهید دید.

 

«مشورت کنید»

فکر نکنید چون مرد، رئیس خانواده است؛ باید تصمیم ها را به تنهایی بگیرد. زندگی مشترک یعنی مشورت کردن. مشورت کردن در مسائلی که به هر دوی شما مربوط است، نشان دهنده ی علاقه و احترام شما نسبت به همسرتان است.

آیا آماده ی ازدواج هستید؟؟؟

آیا آماده ی ازدواج هستم؟

برای رسیدن به یک جواب متقن به این پرسش، نیازمند سپری کردن دوره های روانشناسی متعددی هستیم، در این دوره ها سوالات بسیاری را باید پاسخ دهیم و در برابر موقعیت های خاص قرار بگیریم و واکنش مناسب بروز دهیم. مطمئنا بسیاری از افراد به دلیل مشغله هایی که دارند یا به طور کلی، علاقه ای به حضور در این دوره ها و پاسخ گویی به این سوالات را ندارند. اما لازم است بدانیم که بسیاری از زوج های جوان با وجود نداشتن دلایل روشن و قانع کننده برای ازدواج و عدم شناخت کافی از خود، ازدواج می کنند و بعد از تشکیل خانواده آسیب هایی بسیاری را متوجه خود و همسر و زندگی مشترکشان می کنند.

اینکه خداوند، اصل اساسی، برای شناخت خودش را، شناخت درست انسان از خویش قرار داده است؛ نشان دهنده ی این حقیقت بزرگ است که شناخت ما از خویش حتی ارجح تر از خداشناسی است. پس بهتر است برای این مقوله ی مهم و به ظاهر ساده، وقت مناسبی اختصاص دهیم و حداقل به چند پرسش در این خصوص پاسخ دهیم.

عدم ثبات در تصمیم گیری

اگرهنوز به احساسات خود غلبه نکرده اید و قادر نیستید در مواقع مختلف، برای خود تصمیم درستی بگیرید، اگر مدام شک و دو دلی به شما راه می یابد، اگر نمی توانید عقل و احساس خود را توامان به کار بگیرید؛ شما هنوز آماده ی ازدواج نیستید.

 مصالحه کردن را بلد نیستید

پایه ی هر زندگی مشترکی بر تفاهم و گذشت بنا می شود، اگر شما گذشت کردن و کوتاه آمدن از حق خود را یاد نگرفته اید، اگر قرار است برای هر چیزی در زندگی مشترک بجنگید؛ متاسفانه باید گفت، فعلا به ازدواج فکر نکنید. تفاهم به این معنا نیست که دو طرف کاملا مثل هم فکر کنند یا مثل هم رفتار کنند، تفاهم قدرت درک طرف مقابل و قدرت کنار آمدن با اختلافات موجود است.

عدم وجود مهارت حل مسئله

اگر شما در برابر اتفاق هایی که مطابق میل شما نیست، واکنش های هیجانی بروز می دهید، توانایی نه شنیدن ندارید، نمی دانید که وقتی پاسخ منفی به نیازتان می شنوید، از چه راه منطقی وارد شوید که به خواسته تان به شکل مطلوب دست پیدا کنید؛ هنوز برای ازدواج آماده نیستید. مهارت حل مسئله به شما کمک می کند که در مواقع بحرانی تصمیم درست را بگیرید، کمک می کند تا با تعارضات موجود در رابطه ی خود به نحو مطلوبی کنار بیایید و برای دوباره ساختن خود و اصلاح روابط اقدام کنید.

منفعل بودن، وابسته بودن

اگر در برابر اتفاق های اطراف تان منفعل عمل می کنید، اگر جنب و جوش لازم برای دستیابی به هدف را ندارید، اگر نمی توانید به خوبی از خودتان دفاع کنید، اگر شخصیتی وابسته هستید، و مدام باید از دیگران نظرسنجی کنید و مشورت بگیرید؛ اگر قادر نیستید از حق دفاع کنید و مدام خودتان را پشت نقاب ترس و احتیاط پنهان می کنید، اگر هنوز جسارت لازم برای تصممیم گیری در موقعیت های حساس را به دست نیاورده اید؛ شما هنوز مهارت اداره ی زندگی مشترک را پیدا نکرده اید.

هیجان زده بودن، عجول بودن، درگیر ظواهر بودن

اگر با شنیدن حرف ازدواج ، تنها تصویری که در ذهن تان شکل می گیرد، مراسم پر زرق و برق عروسی است، اگر بیشتر از شناخت طرف مقابل، درگیر انتخاب های حاشیه ای هستید، اگر برای ازدواج عجله دارید، چون تنها مجرد فامیل هستید، اگر به ازدواج و آینده نگاهی سطحی دارید، هنوز برای زندگی مشترک ساخته نشده اید.

اگر ذهن تان درگیر است

اگر در حین صحبت با فرد مورد نظر، هنوز فکر می کنید می توانید در آینده گزینه های بهتری داشته باشید؛ بهتر است وقت خودتان را تلف نکنید. و رابطه تان را ادامه ندهید. وقتی برای یک نفر سرمایه ی گران قیمت خود را صرف کنید که تمام زندگی پیش رو را با وی متصور هستید.

اگر به شناخت درستی از علایق تان نرسیده اید

اگر نمی دانید که برای یک سال آینده تان چه برنامه ای دارید، اگر نمی دانید زندگی مشترک تان در چند سال آینده چه سیری را سپری خواهد کرد، اگر برنامه ای برای شناخت فرد مقابل ندارید، اگر میزان شناخت شما از آخرین مدل های لباس عروس، بیشتر از فرد مقابل است؛ فعلا برای ازدواج دست نگه دارید!

اگر هنوز بر سر مسائل حیاتی تان توافق نکرده اید

مسائل حیاتی مسائلی است که به طور مداوم با آنها سر و کار خواهید داشت و البته غیر قابل تغییر هستند، منش های مذهبی، سیاسی، خط فکری، طرز فکر و جهان بینی، طرز زندگی، نحوه ی مدیریت مالی، عادتها و …. همه و همه از مسائل حاد زندگی زناشویی است، که باید قبل از ازدواج بر روی آنها به توافق برسید.

اگر فرد مقابل جذابیتی برایتان ندارد

بسیار پیش می آید که افراد درگیر روابطی می شوند که سرانجام خوشی ندارد، افرادی که از نظر اجتماعی، انسان موجهی هستند، لزوما فرد جذابی برای ازدواج نخواهند بود. شما باید کسی را انتخاب کنید که در حساس ترین مقاطع زندگی، در خصوصی ترین لحظه ها، در سال های پیری و ناتوانی، هنوز برایتان لذت بخش و جذاب باشد.

اگر بهای گرانی می پردازید

اگر برای داشتن رابطه ی خود با طرف مقابل، مجبور به ترک چیزهای ارزشمندی می شوید، باید بسیار محتاط عمل کنید، ترک خانواده، دوستان، زندگی اجتماعی، شغل، ترک وطن و… چیزهای ارزشمندی هستند که به راحتی نمی توانند فدای یک رابطه شوند. وقتی دست به تصمیم نهایی بزنید که ایمان داشته باشید.

اگر درگیر بیماری های جسمی و روانی هستید

طرف مقابل حق دارد که با دیدی وسیع و شناختی کامل شما را انتخاب کند، اگر به دلیل مشکلاتی نظیر اعتیاد، پرخاشگری، ضد اجتماعی بودن و … رنج می برید، برای ازدواج عجله نکنید.

اگر به آینده ی مشترکی فکر نمی کنید

اگر با دیدن زوج های جوان در خیابان، نوزاد های چند ماهه، زندگی های خوش و خرم زناشویی، به وجد نمی آیید؛ قطعا برای ازدواج آماده نیستید. تشکیل خانواده نیاز به شور و هیجان و نشاط دارد.

اگر از تنهایی تان لذت می برید

اگر هنوز از ساعت های طولانی تنهایی تان لذت می برید و لزومی به تغییر این عادت نمی بینید به ازدواج فکر نکنید. چرا که ازدواج یعنی شریک شدن در زندگی و سهیم شدن در لحظه ها و حریم های خصوصی یکدیگر.

کوچک‌ترین گیمبال سه‌محوره‌ دنیا معرفی شد

Osmo Pocket بروزترین گیمبال کمپانی DJI است که توانایی ضبط فایل تصویری ۴K ۶۰fps را دارد و کوچک‌ترین گیمبال سه‌محوره‌ی دنیا به‌شمار می‌آید.

کمپانی DJI چندی قبل از گیمبال تازه خود تحت عنوان Osmo Pocket معرفی کرده است؛ این گیمبال که از سنسوری ۱/۲.۳ اینچ برخوردار است، توانایی ثبت عکس ها ۱۲ مگاپیکسلی را دارد و می‌تواند ویدیوهای ۴K را با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و بیت‌ریت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ضبط کند. 

DJI Osmo Pocket به علاوه از طرف دیگر توانایی این را دارد که ویدیوهای حرکت آهسته (اسلو موشن)‌ ۱۰۸۰p را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه به‌ثبت برساند. این گیمبال، با سود‌مندی از دو میکروفون داخلی می‌تواند صداها را با کیفیتِ بالایی ضبط کند، یکی از این میکروفون‌ها در قسمت پایینی دوربین و دیگری در قسمت پشتی آن قرار می‌گیرند. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است که این میکروفون‌ها از تکنولوژی حذف نویز برخودار هستند و قادر اند صداهای فراوانی پس‌عرصه را تا جایی که شرایط اجازه میدهد کم کنند.

 

کمپانی دی‌جی‌آی برای ضبط ویدیو، حرکت در قسمت‌های مختلف منوی اصلی و انتخاب حالت‌های مختلف تصویربرداری، صفحهء نمایشی لمسی با اندازه‌ی یک اینچ را در این گیمبال قرار داده است.

استفاده کننده می‌تواند به‌سادگی یکی از حالت‌های تصویربرداری ActiveTrack (برای ردیابی یک سوژه)، FaceTrack (ورژن‌ی پیشرفته‌تر ActiveTrack که می‌تواند روی چهره‌ی افرادی ویژه تمرکز و آن‌ها را دنبال کند)، FPV Mode ،Timelapse & Motionlapse و Panorama را انتخاب کند. 

اگر استفاده کننده حس کند که صفحه نمایش یک اینچی این گیمبال نمی‌تواند نیازهایش را بخوبی مرتفع کند،‌ می‌تواند به سادگی موبایل هوشمند خود را از روش درگاه USB Type-C به آن وصل کند؛ مصرف کنندگان سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS قادر اند ابزار خود را به Osmo Pocket وصل و با سود‌گیری از اپ DJI Mimo آن را کنترل کنند.

از روش این اپ می‌توان تصویر زنده‌ی صفحه نمایش اصلی این گیمبال را مشاهده کرد و به علاوه از طرف دیگر از دو حالت تازه (ویژه اپ) به‌ اسم‌های Story و Pro سود گرفت.

 

 

حالت Story با توزیع ده الگوی از قبل تکمیل که شامل حرکات کامل دوربین و آهنگ پس‌عرصه می‌شود، سعی دارد تا پروسه‌ی تولید ویدیو را برای استفاده کننده ساده کند؛ در ضمن، می‌توان بعد از ضبط ویدیو نیز تفاوت با مزه ای را در آن اعمال کرد.

بعد از اتمام روند ضبط ویدیو، اپ DJI Mimo آن را به شما نشان می‌دهد و این امکان را به شما می‌دهد که فایل تصویری ذکر شده را در شبکه‌های اجتماعی، به اشتراک‌ بگذارید.

از جهت دیگر دیگر، حالت Pro که پیشتر آن را در تعدادی دیگر از تولیدات DJI دیده‌ایم،‌ به استفاده کننده امکان می‌دهد تا کنترل کاملی روی تمامی تنظیمات دوربین داشته باشد. این حالت تصویربرداری همان‌طور که از نامش پیدا است (Pro به‌معنای حرفه‌ای) بیشتر ویژه مردم حرفه‌ای است.

DJI مدعی شده است که باتری این گیمبال تازه می‌تواند به‌مدت دو ساعت مداوم، به ضبط ویدیو ۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه بپردازد. این تولیدکننده همراه با معرفی این گیمبال،‌ از تعدادی ابزارهای جانبی نیز برای آن پرده‌برداری کرده است.


 

با این شرایط، علاقه‌مندان قادر اند به‌همراه Osmo Pocket، لوازمی مانند قاب ضدآب، کنترلری ویژه، کیت پیشرفت، قابی ویژه برای شارژ کردن، آداپتوری ۳.۵ میلی‌متری و… را برای دسترسی به قابلیت ها بیشتر تهیه کنند.

گیمبال DJI Osmo Pocket که ۳۴۹ دلار هزینه دارد، از هم‌اکنون برای پیش‌خرید در وب‌سایت رسمی دی‌جی‌آی در معرض است. 

 

چه نوع غذای برای شب عروسی مناسب است؟

غذای عروسی به دلایل مختلف، اهمیت زیادی برای میزبان و مهمان دارد. ما ایرانی ها به مهمان نوازی معروف هستیم، اغلب ما دوست داریم که مهمان ها با رضایت کامل سفره ی مهمانی مان را ترک کنند؛ به همین جهت تمام تلاش مان را به کار می گیریم تا میزبان شایسته ای برای مهمانان مان باشیم.

عروسی هم مهمانی بزرگی است که نحوه ی میزبانی در آن اهمیت ویژه ای می یابد. چرا که بیشتر مهمان های این مراسم شاید برای اولین و آخرین بار گرد هم جمع می شوند و این اهمیت ماجرا را چند برابر می کند.

مهم نیست که مهمانی ما یک مهمانی مجلل و پر از تشریفات باشد، آنچه اهمیت دارد کیفیت خوب غذاست. تعداد زیاد غذا، پیش غذا و دسر و انواع سالاد ها، اغلب باعث سردرگمی مهمانان می شود و بیشتر غذاها در این میان حیف و میل می شود. بهتر است تلاش کنید تا بهترین منو را بر اساس بودجه ی خودتان ترتیب دهید و از کیفیت غذا اطمینان حاصل کنید.

تست غذای عروسی

برای اینکه مطمئن باشید که در شب عروسی تان، غذا در بهترین شرایط پخته و سرو می شود، بهتر است قبل از رزرو تالار، یا باغ تالار انواع غذاها را تست کنید. بهتر است این تست حتی بدون اطلاع قبلی صورت بگیرد. به این شکل که یک شب مهمان همان تالار باشید. حتی می توانید از چند نفر که متخصص هستند برای تایید کیفیت غذاهای رستوران مورد نظر کمک بگیرید.

کیفیت مواد اولیه غذای عروسی

مواد اولیه در پخت یک غذا حرف اول را می زند، برنج ایرانی، گوشت و سبزی تازه، محصولات استاندارد و با کیفیت می تواند یک غذای خوشمزه را تضمین کند.
پس لازم است از این نظر هم اطمینان حاصل کنید که مواد اولیه ای که برای پخت غذا در این تالار به کار گرفته می شود مورد اطمینان و با کیفیت است.

 

ریخت و پاش نکنید

خیلی از عروس و داماد ها تصور می کنند اگر چندین نوع غذا و پیش غذا در منوی عروسی شان نداشته باشند، چیزی کم دارند. این باور عمومی باید تغییر کند که هر چه ریخت و پاش در مراسم عروسی بیشتر باشد، آن عروسی شکوه بیشتری دارد. چرا که از نظر مالی فشار مضاعفی به خانواده ها وارد می شود و این اسراف بی مورد به هیچ عنوان دیده نمی شود. چون هر چقدر که حساب شده عمل کنید، بالاخره چند نفر از مهمانان ناراضی خواهند بود. علاوه بر بعد مادی قضیه، از نظر پزشکی و طب سنتی هم مصرف چندین نوع غذا با مزاج های مختلف، در کنار یکدیگر توصیه نمی شود.

 

منوی غذاهای عروسی

برای مراسم عروسی، اغلب غذاهای رسمی سفارش داده می شود. منظور از غذاهای رسمی، اآن دسته از غذاها هستند که در تمام نقاط کشور فارغ از فرهنگ بومی و جغرافیایی طرفدار دارند. مانند، باقلاپلو، زرشک پلو یا ته چین، انواع کباب ها، مرغ بریان، غاز بریان و یا بره ی بریان.

در کنار غذاهای رسمی و متداول می توان از پیش غذاهای ساده و سبک نیز استفاده کرد. برای دسر بعد از غذا اغلب از دسرهای شیرین استفاده می شود.

 

ظروف غذا:

ظروفی که برای شام عروسی در نظر گرفته می شود خیلی اهمیت دارند. باید توجه کرد که به تناسب منوی سفارش داده شده، ظروف در سر میز قرار بگیرد. ظروف مخصوص سوپ، دسر، غذای اصلی و سالاد باید جداگانه تهیه شود. همچنین می توانید در پایان مراسم از ظروف نگه داری غذا بین مهمانان توزیع کنید. اهمیتی که این کار دارد در این است که از دورریز غذا جلوگیری می کند. هر فرد می تواند باقی مانده ی غذایش را با خود ببرد. اگر چنین چیزی بین تمام رستوران ها باب شود، جلوی بسیاری از اسراف ها در کشور گرفته می شود.

 

چیدمان غذا:

یک مثل قدیمی هست که می گوید غذا قبل از اینکه شکم را سیر کند، باید چشم را سیر کند. همین مثال ساده می تواند اهمیت چیدمان و دیزاین غذا را به خوبی روشن کند. تزئین غذا با سبزی جات مختلف و چیدمان میز غذا اهمیت بسیاری دارد و می تواند نظر مهمانان را جلب کند.

 

 

سنتی یا مدرن:

بعضی از تالار ها این امکان را به شما می دهند که پذیرایی را به دو شکل سنتی یا مدرن انجام دهید. فضای اختصاصی هر بخش می تواند در جلب نظر مهمانان موثر باشد. حتی می توان غذای مخصوص هر بخش را به شکل جداگانه سفارش داد. بخش سنتی عموما شامل چای خانه، تخت و قهوه خانه ی سنتی است و موزیک سنتی در آن پخش می شود. بخش مدرن نیز  شامل کافی شاپ، موسیقی زنده و … است که بین جوان تر ها طرفدار بیشتری پیدا خواهد کرد.

 

پرطرفدار‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه Lens Rentals

وبسایت لنز رنتال چندی قبل فهرست پرطرفدار‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ را پخش کرده که درادامه‌، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

لنز رنتالز (Lens Rentals) مانند هرسال، امسال نیز فهرست پرطرفدار‌ترین تولیدات جهان عکاسی و تصویر برداری را معرفی کرده است. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است این وبسایت بزرگ و مشهور درزمینه‌ی اجاره‌ی انواع ابزارهای عکاسی شامل دوربین، لنز، پهپاد و… فعالیت می‌کند.

لنز رنتالز امسال حدودا تمامی تولیدات عرصه‌ی تصویربرداری را دسته‌بندی و پرطرفدار‌ترین آن‌ها را در خبرها منتشر کرده است. تولیداتی که درادامه می بینید، مصرف کنندگان این وبسایت بیشتر از هر کالا دیگری در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند.

بررسی فهرست منتشرشده‌ی لنز رنتال را با دوربین‌ها شروع می‌کنیم. امسال نیز از قبیل سال قبلی، کانن در صدر جدول جای گرفته و به‌دنبال آن کمپانی‌های سونی و نیکون به‌ترتیب رده‌های دوم و سوم را ازآنِ خود کرده‌اند.

کانن؛ پرطرفدار‌ترین برند تولید کننده‌ی دوربین و لنز در سال ۲۰۱۸

بااین‌حال، سهم کانن درمقایسه‌با سال قبلی با کاهشی حدودا ۳درصدی مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. این درحالی است که سهم دو کمپانی سونی و نیکون درمقایسه‌ با سال پیش با اضافه شدن مواجه شده است. با استناد به معلومات رسمی، سهم سونی در یک سال واپسین از ۲۴.۶۷درصد به ۲۶.۳۱درصد و سهم نیکون در همین بازه‌ی زمانی، از ۱۵.۰۶درصد به ۱۵.۲۸درصد رسیده است.

نکته‌ی حائز ارزش این است که محاسبه و ارقام حال حاضر، تا قبل از توزیع عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی تازه نیکون و کانن جمع‌آوری شده است. لنز رنتالز بیان می کند شهرت دوربین EOS R کانن حدودا دوبرابر بیشتر از دوربین‌های Z۶ و Z۷ نیکونبوده است.

پرطرفدار‌ترین برندهای دوربین سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
اسم برند سهم (به درصد)
کانن ۴۱.۵۷٪
سونی ۲۶.۳۱٪
نیکون ۱۵.۲۸٪
پاناسونیک ۹.۴۱٪
فوجی ۴.۲۷٪
لایکا ۱.۴۹٪
المپیوس ۰.۹۵٪
پنتاکس ۰.۴۹٪
هسل‌بلاد ۰.۲۲٪

 

با استناد به فهرست منتشرشده، Canon ۵D Mark IV و ۵D Mark III موفق به کسب رده‌های اول و دوم پرطرفدار‌ترین دوربین‌ها در سال ۲۰۱۸ شده‌اند. در رده‌ی سوم، دوربین Sony a۷s II جای گرفته و دو کالا Sony a۷ III و Panasonic GH۵ مقام‌های چهار و پنجم را ازآنِ خود کرده‌اند. این یعنی در بین پنج دوربین برتر، دو دوربین در دست به کانن و دو دوربین در دست به سونی و یک دوربین در دست به پاناسونیک هستند. ممکن است دوست داشته باشید که بدانید Sony a۷ III تنها دوربین تازه معرفی‌شده در سال ۲۰۱۸ به‌شمار می‌آید که توانسته در بین پنج مقام‌ی برتر قرار گیرد.

میزان بهره برداری از دوربین‌های کانن در یک سال واپسین، با نزول مواجه شده است

براساس داده‌های Lens Rentals، میزان بهره برداری از دوربین‌های کانن طی یک سال واپسین با نزول مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است نیکون نیز همه‌ساله روندی صعودی طی می‌کند. به ذهن خطور می کند میزان بهره برداری از دوربین‌های این تولیدکننده در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از ۱۵.۰۶ به ۱۵.۲۸درصد رسیده است. لنز رنتالز بیان می کند یقینا دلیل بروز این موضوع به توزیع دوربین D۸۵۰ در انتهای ۲۰۱۷ مرتبط می‌شود؛ اتفاقی که دلیل شد تا مقدار فروش این دوربین برای سال ۲۰۱۸ محاسبه شود. دیگر کمپانی‌ها نیز توانسته‌اند در یک سال واپسین با اضافه شدن مواجه شوند.

هم اکنون فهرست دوربین‌هایی را می بینید که مصرف کنندگان لنز رنتالز بیشتر از دیگر تولیدات در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند:

 

پرطرفدار‌ترین دوربین‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف اسم دوربین
۱ Canon ۵D Mark IV
۲ Canon ۵D Mark III
۳ Sony Alpha a۷S II
۴ Sony Alpha a۷ III
۵ Panasonic GH۵
۶ Sony Alpha a۷R III
۷ Nikon D۷۵۰
۸ Canon ۶D Mark II
۹ Nikon D۸۵۰
۱۰ Canon ۶D

 

درادامه، به فهرست پرطرفدار‌ترین لنزها می‌رسیم که درمقایسه‌با سال قبلی، تغییر محسوسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و بازهم کانن، سونی، سیگما و نیکون به‌ترتیب با سهم ۳۷.۱۷، ۱۴.۵۸،‌ ۱۲.۹۶ و ۹.۶۲درصد در رده‌های اول تا چهارم جای گرفته‌اند. بعد از این چهار کمپانی، ارقام با نزول محسوسی مواجه می‌شود که در جدول پایین می بینید:

 

پرطرفدار‌ترین برندهای لنز سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
اسم برند سهم (به درصد)
کانن ۳۷.۱۷٪
سونی ۱۴.۵۸٪
سیگما ۱۲.۹۶٪
نیکون ۹.۶۲٪
تامرون ۳.۸۵٪
فوجی ۳.۷۴٪
زایس ۳.۶۸٪
پاناسونیک ۳.۴۲٪
برندهای دیگر* ۱۰.۹۹٪

 

لنزهای نسل دومی ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/۲.۸ و ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری f/۲.۸ کانن از نو به پرطرفدار‌ترین لنزهای سال مبدل شده‌اند. درضمن، لنز ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/۲.۸ سونی در رده‌ی سوم جدول جای گرفته‌اند. مضاف بر اینکه، میزان کلی اجاره‌ی لنزهای سونی در یک سال واپسین با رشدی حدودا ۶۰درصدی مواجه شده است؛ اتفاقی که بُروز آن را می‌توان به توزیع لنزهای تازه نسبت داد. لنز رنتالز مدعی است لنزهای FE ۲۴-۱۰۵mm f/۴ OSS و FE ۱۶-۳۵mm f/۲.۸ GM و FE ۱۰۰-۴۰۰mm f/۴.۵-۵.۶ GM OSS بیشترین سهم را در افزایش ۶۰درصدی سونی داشته‌اند.

سهم پاناسونیک نیز طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با اضافه شدن درخورتوجهی روبه‌رو شده است. این تولیدکننده این موضوع را مدیون سه لنز ۱۲-۳۵mm f/۲.۸ X Power OIS II و ۳۵-۱۰۰mm f/۲.۸ X Power OIS II و ۸-۱۸mm f/۲.۸-۴ ASPH است. 

شهرت دو کمپانی سیگما و تامرون در یک سال واپسین با سرعتی کم، با اینحال ثابت گسترش یافته است. دلیل این موضوع بی‌شک به توزیع لنزهای بهبودیافته‌ی تازه این دو کمپانی برمی‌گردد. در جدول پایین، فهرست لنزهایی را می بینید که بیشتر از دیگر لنزها در سال ۲۰۱۸ مصرف کنندگان وبسایت لنز رنتالز اجاره کرده‌اند:

 

پرطرفدار‌ترین لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیف اسم لنز
۱ Canon ۲۴-۷۰mm f/۲.۸L II
۲ Canon ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸L IS II
۳ Sony FE ۲۴-۷۰mm f/۲.۸ GM
۴ Canon ۳۵mm f/۱.۴L II
۵ Canon ۵۰mm f/۱.۲L
۶ Sony FE ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸ GM OSS
۷ Canon ۷۰-۲۰۰mm f/۲.۸L
۸ Canon ۱۰۰mm f/۲.۸L IS Macro
۹ Canon ۱۶-۳۵mm f/۲.۸L III
۱۰ Canon ۱۰۰-۴۰۰mm f/۴.۵-۵.۶L IS II

 

با نگاهی کلی به جداول بالا متوجه می‌شویم تغییر چندانی در خواست‌ی مصرف کنندگان درمقایسه‌ با سال پیش ایجاد نشده و مشابهت‌های فراوانی بین این فهرست با فهرست سال قبلی می باشد. مجدد تأکید می‌کنیم داده‌های این مقاله تا قبل از توزیع عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی کانن و نیکون ثبت شده‌اند. این یعنی محاسبه فروش این تولیدات برنامه ریزی شده است برای سال ۲۰۱۸ ثبت شوند. بی‌شک این موضوع می‌تواند نوید تفاوت جالبی را در فهرست سال آتی بدهد.

چگونگی انتخاب کارت عروسی

مدل کارت دعوت

بهترین انتخاب ممکن چیزی است که سلیقه و پسند شماست. در انتخاب به کیفیت و زیبایی کار باید توجه کنید و سلیقه ی مهمانان را  نیز در نظر بگیرید. حتی می توانید به تناسب نزدیک یا دور بودن نسبت های فامیلی، کارت های جداگانه ای تدارک ببینید.

زمان خرید

بعد از اینکه زمان و مکان دقیق مراسم مشخص شد، می توانید برای سفارش کارت دعوت اقدام کنید. تالار های عروسی معمولا بیست روز قبل از مراسم، کارت های ورودی را تحویل می دهند. در این صورت زمان کافی برای نوشتن کارت دعوت و ارسال آن برای مهمانان را خواهید داشت. سعی کنید کارت دعوت آن دسته از مهمان هایی را که می دانید، روی زمان حساس هستند، به موقع تحویل دهید.

 

مکان خرید کارت دعوت عروسی

برای این کار در هر شهری که هستید، باید راسته ی عرضه کنندگان کارت دعوت عروسی را شناسایی کنید. خرید از مغازه های لوکس بالاشهر، ممکن است کمی گران تمام شود. همیشه سعی کنید لوازم مورد نیاز عروسی تان را از مرکز اصلی خریداری کنید که هم تنوع بالایی دارد و هم قیمت هایش منصفانه تر است. چنین فروشگاه هایی اغلب در نزدیکی مراکز عرضه ی لباس عروس و وسایل سفره ی عقد به وفور به چشم می خورد.

فروشگاه‌های اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی برای بازدید و جستجوی انواع نمونه ها و آشنایی و شکل گیری ایده در ذهن، مناسب هستند. اما توصیه می شود که کارت دعوت تان را به شکل آنلاین سفارش ندهید. چون ممکن است، نتیجه ی نهایی همانی نباشد که دل خواه تان بود. در این صورت نه فرصت جبران برایتان باقی می ماند و نه امکان اعتراض خواهید داشت. شما باید از نزدیک بر انجام تک تک کارها نظارت داشته باشید که اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست پیش می رود.

 

متن کارت دعوت عروسی

سعی کنید تا حد امکان، از نوشتن اشعار و متن های تکراری اجتناب کنید. اگر خودتان دست به قلم هستید که چه بهتر، اگر هم چنین ذوق و هنری ندارید می توانید از نزدیکان خوش ذوق تان  برای نوشتن متن مناسب کمک بگیرید.  متن کارت بهتر است ارتباط نزدیکی با شخصیت عروس و داماد یا شیوه ی آشنایی و … داشته باشد. برخی از سایت ها در قبال هزینه ای اندک، متن های سفارشی می نویسند که نام عروس داماد در متن یا شعر مورد نظر درج می شود.

فونت مناسب برای نوشتن متن

فونت نوشته های روی کارت دعوت عروسی، باید در درجه ی اول خوانا باشد. برخی کارت های دعوت با فونت های عجیب و غریب و ناشناخته نوشته می شوند و خواندن زمان و مکان عروسی مهمانان را دچار دردسر می کند. اما بهتر است از فونت های تکراری و تبلیغاتی نظیر لوتوس یا نازنین نیز  استفاده نکنید. می توانید فونت های مختلف را امتحان کنید و با مقایسه ی آن ها به یک نتیجه ی مطلوب برسید.

هزینه ی کارت های دعوت عروسی

کارت های دعوت بستگی به جنس و نوع کاغذ، زرکوب بودن یا نقوش برجسته، می تواند متغیر باشد. کارت هایی که از کشور ترکیه وارد می شوند، یا کارت هایی از جنس چوب، جزو گران ترین کارت دعوت های عروسی به شمار می روند. میانگین هزینه برای کارت دعوت عروسی از ۵۰۰ تومان تا ۳-۴ هزار تومان است. می توانید بر اساس بودجه ای که در نظر گرفته اید، کارت دلخواه تان را انتخاب کنید.

نحوه ی ارسال کارت های دعوت

رسم قدیمی بر این منوال است که عروس و داماد کارت های دعوت تک تک مهمانان را از درب منزل تحویل دهند و مهمانان نیز برایشان آرزوی خوشبختی می کنند. اما امروزه با گستردگی شهرها، مشکل ترافیک و غیره، تحویل کارت دعوت همه ی مهمانان کمی مشکل به نظر می رسد. می توانید برای مسیرهای طولانی و یا مهمان های شهرستانی، از پست پیشتاز استفاده کنید. البته قبل از ارسال کارت، با تلفن به مهمانان تان اطلاع دهید و مطمئن باشید که حتما کارت به دست شان رسیده است.

 

نکات ریز اما مهم

_اگر تصور می کنید که ممکن است یافتن محل برگزاری جشن، برای عده ای از مهمانان دشوار باشد و آن ها زمان زیادی را برای این مورد صرف کنند، بهتر است کروکی مکان را نیز در پاکت کارت دعوت قرار دهید؛ تا به سهولت بتوانند به مجلس جشن شما  برسند.

_حتما نمونه هایی را که در سایت های اینترنتی دیده و پسند کرده اید، در هنگام سفارش کارت به همراه داشته باشید. چرا که ممکن است با توضیح دادن های شفاهی شما فروشنده متوجه منظورتان نشود.

_پیش از چاپ نهایی، حتما متن کارت، به خصوص ساعت و مکان مراسم را کنترل کنید.

_هنگام نوشتن اسامی مهمانان بر روی کارت دعوت، حتما از یک دست خط زیبا استفاده کنید،  سعی کنید کارت‌ها به هیچ عنوان دچار خط خوردگی نشود، در درج نام مهمانان، دقت کنید تا اسمی از قلم نیوفتد یا اسمی به اشتباه نوشته نشود. چرا که در اغلب موارد باعث دلخوری مهمانان خواهد شد.

 

رفتار های مهمانان در وقت شام عروسی

حتما موافق این نکته هستید، که امروزه برگزاری مراسم عروسی، برای بسیاری از جوانان ما امری دشوار است. با وضعیت اقتصادی نا به سامانی که در آن گرفتار شده ایم، با وضعیت بیکاری و کم شدن توان اقتصادی جوان تر ها، توقع بسیار زیادی است که یک جوان در محدوده ی سنی سی سال، یک مجلس با شکوه و تمام عیار برگزار کند. اما وقتی یک جوان همت می کند و برای دلخوشی خود و همسرش، مجلس جشنی بر پا می کند و تمام سختی ها و سختی ها را به جان می خرد که شبی به یاد ماندنی برای همه ی خانواده، دوستان و آشنایان بسازد، بی شک مهمانان این مراسم هم وظایفی در قبال این تلاش دارند.
در این مطلب می خواهیم درباره ی رفتار های غلط، باور های اشتباه و توقع های نا به جا درباره ی عروسی و به ویژه شام عروسی صحبت کنیم. روی صحبت این مطلب با تمام اقشار جامعه است، تمام کسانی که مهمان یک مجلس عروسی می شوند و رفتارهای ناخوشایندی را از خود به نمایش می گذارند،رفتارهایی که تا مدت ها در روح و جان عروس و داماد ریشه می کند و تبدیل به یک خاطره ی بد از بهترین شب زندگی شان می شود.

 

به خاطر بسپاریم:

-ایراد گرفتن از شام عروسی، دیگر به یک رسم کهنه در مراسم عروسی تبدیل شده است. هر چقدر که این کار  با قدرت و شدت بیشتری انجام شود، انگار وجهه ی بهتری به فرد می دهد.
_اینکه زحمات یک زوج جوان را در آغاز زندگی با یک جمله زیر سوال ببریم قطعا کار زشت و ناپسندی است.

_اینکه در یک عروسی با تنوع غذایی رو به رو نشویم و تنها با یک یا دو نوع غذا از ما پذیرایی کنند، نه تنها اتفاق بد، زشت و ناخوشایندی نیست، بلکه جای تحسین هم دارد.
_جلوگیری از بریز و بپاش های غیر ضروری، به معنای این است که دو جوان روی پای خودشان ایستاده اند و به پدر و مادرها فشار مضاف وارد نکرده اند.
_با صرفه جویی در مخارج عروسی،که  اسراف صورت نگیرد. همه ی مهمانان در کمال شادی و مسرت، در کنار هم حضور داشته و به جشن و پایکوبی پرداخته اند.
_با دیده ی تحقیر و توهین به کم و کاست عروسی هیچ کس نگاه نکنیم، چرا که با این کار، علاوه بر خدشه دار کردن شان و منزلت عروس و داماد، مانع شکل گیری چندین مجلس شادی دیگر نیز خواهیم شد.
_جوانان را به ساده زیستی ترغیب کنیم تا ازدواج به امری آسان و خوشایند تبدیل شود. با این کار از ازدواج گریزی تعداد کثیری از جوانان نیز جلو گیری می کنیم، جوانانی که به دلیل فشارهای مالی و هزینه های سنگین ازدواج تن به ازدواج نمی دهند.

 

 

 

عادت های بد :

۱_ایراد گرفتن از نحوه ی سرو غذا
۲_ایراد از سرویس پذیرایی
۳_مقایسه ی کیفیت عروسی با عروسی های دیگر
۴_ایراد گرفتن از تنوع غذایی کم
۵_ایراد گرفتن از رفتار مهمانان دیگر
۶_تحقیر میزبان به دلیل خوشایند نبودن سرویس دهی
۷_ایراد گرفتن از کیفیت پایین غذا
۸_ غر زدن بابت دلخواه نبودن غذا
۹_ایراد گرفتن از پوشش عروس و داماد
۱۰_ایراد گرفتن از نحوه ی آرایش عروس و مهمانان
۱۱_معرفی تالارهای پذیرایی دیگر که خدمات بهتری ارائه می دهند
۱۲_به رخ کشیدن
۱۳_قضاوت های ناعادلانه کردن
۱۴_بدگویی کردن
۱۵_تحقیر و مسخره کردن
۱۶_زیر سوال بردن خدمات ارائه شده

و هزاران کار ناشایست دیگر که همه ی ما در مراسم های عروسی کم و بیش با آنها سر و کار داریم. افرادی که از روی نادانی و شاید غرض ورزی، در مهمانی های مختلف، آشوب به پا می کنند و سعی می کنند با زیر سوال بردن همه ی کارهای انجام شده، نشان دهند که شان مجلس عروسی پایین است.

فرهنگ سازی کنیم:

ما بر این باوریم که انسان ها شریف و قابل احترام هستند. هیچ انسانی را بر اساس توان مالی نمی سنجیم و قضاوت نمی کنیم. تلاش انسان ها را ارج می نهیم و تا حد امکان و توان مان برای برپایی مجالس شادی کمک می کنیم. برای بالا بردن سطح رفاه عمومی می کوشیم.
ازدواج های موفق، باعث ساخته شدن، خانواده هایی شاد و موفق خواهند شد و در این خانواده ها فرزندانی رشد خواهند کرد؛ که آینده ی کشور در دستان آنهاست. اگر به گسترش ازدواج کمک کنیم، به ریشه کن کردن فساد در جامعه کمک کرده ایم و برای فرزندان مان جامعه ی امن و عاری از هر آلودگی و ناپاکی ساخته ایم.

در آخر در شادی های جمعی، نحوه ی رفتار و تعامل ما بسیار اهمیت دارد. این رفتارها، انرژزی هایی از خود ساطع می کنند که در چرخه ی زمان به خود ما بر خواهد گشت. پس بکوشیم که همواره انرژی های خوب و شادی بخش به پیرامون خود ساطع کنیم.

 

 

 

در انتخاب دسته گل عروس به چه نکاتی توجه بکنیم

درباره ی مراسم عروسی و ارکان مختلف آن خرافات بسیاری وجود دارد. بخشی از این خرافات جزو لاینفک مراسم های عروسی ایرانی شده اند. بخشی از آن ها ریشه در اعتقادات مردم باستان دارند و بخشی از آن ها از کشورها و فرهنگ های دیگر الهام گرفته شده اند.

_پرت کردن سیب یا انار بر سر عروس

در بسیاری از شهر ها و روستاهای ایران، این رسم هنوز هم به قوت خود پا برجاست. اینکه داماد در شب عروسی، قبل از اینکه عروس وارد منزل خود شود یک عدد سیب یا انار را به سمت او پرتاب می کند. این دو میوه ی بهشتی نماد خوشبختی و زایش در فرهنگ عامه هستند. این حرکت نوعی سمبل برای طلب خوشبختی در زندگی است.

_پرت کردن دسته گل عروس

رسم پرت کردن دسته گل عروس به سمت مهمانان، رسمی است که از کشور انگلستان به فرهنگ ایرانی وارد شده است. در فرهنگ کشور های دیگر به ویژه در اروپا ، رسم بر این قرار بوده که مهمانان بخشی از لباس عروس را به عنوان یادگاری و به این نیت که برایشان خوش یمن است؛ با خود به همراه می بردند.
خب مشخص است که هیچ عروسی دوست ندارد لباس نازنینش در شب عروسی توسط مهمانان شرحه شرحه شود! احتمالا رسم پرت کردن دسته گل برای مهمانان مجرد، برای همین ابداع شده تا جلوی این عمل را بگیرد.
اکنون در بسیاری از مناطق ایران نیز چنین رسمی وجود دارد. که عروس بعد از پایان مراسم، دسته گل خود را به سمت مهمانان مجرد پرت می کند،  اعتقاد بر این است که هر کس که بتواند این دسته گل را بگیرد، عروس آینده خواهد بود. در بسیاری از مراسم های عروسی، بر سر تصاحب این دسته گل ممکن است جنگ و دعوا راه بیوفتد.
هر چند که گرفتن این دسته گل هیچ تضمینی برای بخت گشایی ندارد؛ اما همچنان جزو رسم و رسوم پر طرفدار به شکل جدی دنبال می شود.

_حفظ و نگهداری از دسته گل

معمولا تک تک، عناصر موجود در جشن عروسی برای عروس خانم ها حکم خاطره را دارند. عروس خانم ها تلاش می کنند که آنها را برای خود حفظ کنند. دسته گل عروس هم جزو یکی از همین عناصر مهم است.
برای اینکه دسته گل تان را به شکل خود حفظ کنید؛ می توانید با اسپری ثابت کننده، یا تافت مو حالت گل ها را ثابت کرده و سپس آن را از به صورت سر و ته از یک جای تاریک و دور از دسترس آویزان کنید. بعد از چند روز، گل ها با حفظ حالت طبیعی  شان خشک می شوند و می توانید در یک گلدان از آن نگهداری کنید.

روش دیگری هم وجود دارد و آن هم این است که گل های مراسم های مختلف، اعم از خواستگاری، بله برون، نامزدی و عقد و عروسی را یک جا به یک گلفروش تحویل دهید، تا با یک طراحی زیبا به شکل یک سبد گل برایتان تزئین کنند. چنین ایده ای حتما عملی خواهد بود به شرطی که شما از گل های مراسم تان  به خوبی نگهداری کرده باشید.

_ست کردن دسته گل با ساقدوش ها

اگر می خواهید در مراسم تان ساقدوش داشته باشید، می توانید در طراحی لباس و همچنین دسته گل عروس با آن ها هماهنگ شوید. دسته گل عروسی تان را انتخاب کنید و در کنار آن دسته گل شبیه برای ساقدوش ها هم سفارش دهید. در حال حاضر دسته گل هایی با فرم گل های وحشی بسیار در بین عروس ها و ساقدوشان باب شده است.

همچنین می توانید به جای دسته گل، از دستبندهای زیبا استفاده کنید. چنین دستبندهایی که با گلهای طبیعی و روبان و مروارید تزیین شده اند؛ می تواند جلوه ی زیبایی به شما در لباس عروس ببخشند.

گوشواره های مناسب برای عروس

در میان تمام زیورآلاتی که عروس خانم در روز عروسی، از آن ها استفاده می کند، گوشواره جایگاه خاص و ویژه ای دارد. انتخاب نوع گوشواره به چند عامل بستگی دارد. نخست به نحوه ی شینیون موهای شما در روز عروسی، دوم به یقه ی لباس عروس تان و در نهایت به نوع خود گوشواره. در این مقاله به نحوه ی انتخاب گوشواره و انواع مختلف آن پرداخته ایم.
گوشواره های آویز از پرطرفدار ترین و جذاب ترین انواع گوشواره هستند که عموما بین خانم ها محبوب هستند. گوشواره هایی با آویزهای الماس، مروارید، نگین های کریستالی و نگین هایی از سنگ های قیمتی از این دست گوشواره ها هستند.

 

 

 

 

مدل مو

اگر تصمیم دارید چنین گوشواره ای (مانند عکس های بالا ) را در روز عروسی تان استفاده کنید، حتما به آرایشگر تان پیشنهاد دهید که شینیون مویی را برای تان انتخاب کند که موها حالت جمع شده داشته باشند. چرا که این کار باعث می شود گوشواره ی شما جلوه ی بیشتری داشته باشد. چرا که گوشواره ها تاثیری باور نکردنی در زاویه و خط فک شما دارند. اما اگر مدل موی باز برایتان اهمیت دارد، سعی کنید به نحوی آن ها را شینیون کنید که گوشواره هایتان را نپوشاند.

یقه ی لباس عروس

در صورتی که گوشواره ی آویز در سرویس طلای عروسی تان خریداری کرده اید و تصمیم دارید از آن ها در روز مراسم عروسی تان استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که چنین گوشواره هایی در لباس هایی با یقه های باز، دکلته یا لباسی با بند های نازک، جلوه ی زیباتری خواهد داشت. همچنین سادگی لباس تان باعث می شود، گوشواره بیشتر دیده شود. اگر گوشواره تان پر زرق و برق است و گردنبد ست اش را هم در اختیار دارید، می توانید با انتخاب پوشش و مدل موی ساده تر، از هر دوی آن ها استفاده کنید که مکمل زیبایی شما باشند.

 

سنگینی در گوشواره های آویز

اغلب خانم ها از سنگینی این نوع گوشواره گله می کنند و به دلیل همین مشکل نمی توانند به مدت طولانی از این نوع گوشواره استفاده کنند. اما باید گفت که، سنگینی این قبیل گوشواره ها به مدل، متریال و نوع سنگ های به کار رفته در آن ها بستگی دارد. شما می توانید با امتحان چند نوع متفاوت از گوشواره های آویز به راحتی به این نکته پی ببرید.

جنس گوشواره

جنس های متعددی برای سرویس های عروس و همچنین زیورآلات دیگر وجود دارد. از جمله، طلا، نقره، استیل، برنز، الماس و …. می توانید بر اساس سلیقه و بودجه ای که در اختیار داردی از انواع مختلف این جواهرات استفاده کنید.

گوشواره هایی از جنس مروارید و الماس

چنین گوشواره هایی چهره ای درخشان به شما خواهند داد و باعث درخشش شما در مجلس عروسی تان خواهند شد. ترکیب مروارید و الماس می تواند مدل های بی نهایت زیبایی را بسازد. مدل هایی که در بین اغلب خانم ها بسیار پر طرفدار و محبوب هستند.

 

 

گوشواره های کلاسیک

طرح های کلاسیک همیشه طرفداران خاص خودشان را دارند. ترکیب این مدل های کلاسیک با طرح های مدرن، می تواند ایده ی بسیار خوبی باشد که باعث شکوه و زیبایی شما در مراسم عروسی تان خواهد شد.

 

در انتها چند نمونه از جدیدترین مدل های گوشواره را با هم ببینیم