تایم لاین برگزاری مراسم عروسی

timeline_pre_loader
تایم لاین مراسم عروسی
شش تا دوازده ماه قبل از عروسی

تعیین تاریخ دقیق عروسی

انتخاب تاریخ دقیق عروسی با توجه به ساعات کاری، مسافت مهمانها، هزینه ها در ایام خاص و مهمتر از همه فصل مناسب برای برگزاری مراسمتون هست!

اعلام عمومی تاریخ برگزاری مراسم

حتی قبل از اینکه بخواهید کارتهای عروسیتون رو پخش کنید و به صورت رسمی تاریخ عروسیتون رو به همه اعلام کنید، تاریخ مدنظرتون رو با بزرگترها مطرح کنید که مراسم دیگه ای تو اون تاریخ با مراسم شما تداخل پیدا نکنه.

تعیین دقیق بودجه عروسی

با توجه به بودجه ای که برای عروسیتون مشخص میکنید میتونید آتلیه عکاسی و تشریفات مجلس و گروه موزیک و تالار و باغ و … رو انتخاب کنید. پس به بودجتون دقت کنید که همیشه رقم نهایی اون چیزی که حدس میزدید بالاتر میره!

انتخاب و عقد قرارداد با آتلیه عکاسی و فیلم برداری

این یکی از آن مواردی است که اشتباهاتش می تواند جبران ناپذیر باشد. جشن ازدواج شما یک بار اتفاق می افتد و لحظه ها تکرار شدنی نیستند. عکاس و فیلم بردار شما باید تجربه کافی در کارگردانی ، تصویربرداری ، عکاسی و شکار لحظه ها داشته باشد. بتواند ریسک هایی از قبیل : قطع برق و … را به خوبی مدیریت کند. به روز باشد و ده ها نکته دیگر که درخور یک عکاس و فیلم بردار مجالس است. تصور کنید بعد از جشن ، متوجه شوید که برخی از لحظات حساس و مهم فیلم برداری نشده اند و یا شما با خانواده خود عکس ندارید. اینجاست که یک فاجعه اتفاق افتاده است! موقع انتخاب آتلیه حتماً از تجربه اطرافیان کمک بگیرید چون مهمترین خاطرات را ثبت میکنند! داشتن ایده های نو، میزان تجربه، و دیدن نمونه کارها بسیار مهم است. سراغ موسسه هایی که تولید کننده هستند بروید و مطمئن شوید کار مونتاژ را خودشان انجام میدهند (سری کاری نمیکنند!) و تمام جزییات مربوط به زمان حضور عکاس، هزینه اضافه کاری، کیفیت، انتخاب و عقد قرارداد با آتلیه عکاسی و فیلم برداری و تعداد و اندازه عکسها را در قرارداد بنویسید. ریز هزینه ها بسیار مهم است و از نوشتن قراردادهای کلی به شدت پرهیز کنید که اینکار، پر از ریزه کاریهایی است که تا کنون به آن برنخورده اید!

انتخاب و عقد قرارداد با تالار یا باغ

شما و مهمانانتان بیشترین زمان را در تالار یا باغ محل برگزاری جشن سپری می کنید. فضای برگزاری جشن از نظر کوچکی و بزرگی آن ، تزئینات به کار رفته در آن ، نحوه دسترسی به محل برگزاری جشن ، دوری و نزدیکی ، ترافیک و … همگی از عواملی هستند که می بایست در هنگام انتخاب محل برگزاری جشن به آنها دقت کنید. کافی است به یکی دو مورد از این نکات توجه نکنید ، همین برای خراب کردن بهترین شب زندگی شما کافی است.

انتخاب و عقد قرارداد با گروه موزیک

فرقی نمی کند که مراسم شما با موزیک همراه باشد یا با شعبده بازی و لطیفه گویی و یا مولودی خوانی. هرکس به فراخور سلیقه و فرهنگ خود ، برنامه های سرگرم کننده و شاد برای شب عروسی خود در نظر می گیرد. اما باید توجه داشته باشید که این برنامه ها نقش بسیار بسیار مهمی در زیبایی شب جشن شما دارند. اگر می خواهید شبی خاطره انگیز را برای خود و مهمانان خود درست کنید ، برنامه ها را مطابق فرهنگ خود و مهمانانتان برگزار کنید و سعی کنید بهترین اجرا کنندگان را به کار بگیرید. سلیقه اکثریت مهمانان را در نظر بگیرید و خودخواهی را کنار بگذارید.

انتخاب و عقد قرارداد با آرایشگر عروس

شب عروسی ، شبی است که همه چشمها به عروس خیره می شود. البته همه عروس خانم ها زیبا هستند ، اما آرایش و میک آپ نقش مهمی در چهره او دارد. آرایش و میک آپ شما می تواند کاری کند که سالها بعد ، با مشاهده عکس و فیلمعروسی خود ، زیر لب بگویید : چقدر دوست داشتنی شده بودم و یا برعکس ، در دل بگویید : چه آرایش وحشتناکی داشتم! سعی کنید در انتخاب آرایشگر خود ، نهایت دقت را بکنید. اگر آرایشگر را درست انتخاب کنید ، می توانید با هزینه ای معقول ، آرایشی بسیار خوب و درخور داشته باشید.
چهار تا شش ماه قبل از عروسی

خرید یا سفارش حلقه

خرید یا سفارش حلقه

خرید یا سفارش سرویس طلا

خرید جهیزه

دو تا سه ماه قبل از عروسی

تهیه لیست مهمان ها

سفارش کارت عروسی

اطلاعات مربوط به مراسم بعد از تالار و پاتختی هم در کارت یا به صورت جدا چاپ کرده و روز عروسی به مهمان ها بدین.

نظافت و آماده سازی منزل

جهاز برون، تکمیل اثاثیه و چیدن آنها

مشخص کردن برنامه روز عروسی

نوشتن چک لیست پذیرایی و تحویل به مسئول نظارت

رزرو آرایشگاه داماد

انتخاب ساقدوش

مسئول جمع آوری هدایای نقدی و غیر نقدی

مسئول نظارت بر پذیرایی و غذا و خدمات تالار

ترجیحا یک مرد فامیل و از لحاظ نزدیکی درجه سوم بستگی با شما را داشته باشد که مجبور نباشد به خاطر شرکت در مراسم اصلی، نظارت خود را ناقص انجام دهد.

تعیین مسئول مراقبت از کودکان

مسئول مراقبت از کودکان و مدیریت افراد حاضر مخصوصاً هنگام رقص عروس و داماد مسأله مهمی است که در کیفیت خروجی فیلم شما تأثیر به سزایی دارد.

تهیه لیست سفارشی عکاسی

نام  افراد خانواده که حتما میخواهید با آنها عکس یادگاری داشته باشید را بر روی کاغذی بنویسید و به عکاس خود تحویل دهید تا خدای نکرده بعداً پیشمان نشوید که چرا با پدربزرگ یا مادربزرگتان به خاطر فراموشی در روز عروسیتون عکس ندارید!

تعیین تکلیف اجازه یا عدم اجازه عکاسی در مراسم

برای مهمانان خود تعیین تکلیف کنید که به آنها اجازه میدهید که در شب عروسیتان، از مراسم شما با تلفن یا دوربینهای همراهشان عکس بگیرند یا خیر تا خدای نکرده ناراحتی ای در شب مراسم به واسطه تذکر بزرگترها پیش نیاید! بهتر است این مسأله را از قبل در کارت عروسی ذکر نمایید و اگر قصد ندارید برای عکاسی و فیلمبرداری مراسمتا اجازه دهدید، از مسئولین سالن بخواهید این مساله را به میهمانان با رعایت ادب و احترام تذکر دهند و بر روی درب ورودی سالن یک کاغذ با همین مضمون نیز پرینت گرفته و درج نمایید.

رزرو و هماهنگی ماشین عروس

پر کردن چند سی دی یا فلش آهنگ شاد

برای ماشین عروس، برای تحویل به گروه موسیقی مثلا آهنگ ورود یا رقص دو نفره، برای رقص آخر شب و برای مراسم حنابندان و پاتختی یا مراسم بعد از تالار البته اگر با گروه موسیقی هماهنگ نکرده اید.
یک تا دو هفته قبل از عروسی

تحویل گرفتن لباس عروس

تحویل گرفتن کت و شلوار داماد

اخذ مرخصی از محل کار

هماهنگی های لازم برای ماه عسل

توزیع کارتهای عروسی و دعوت از مهمان ها

ترجیحاً بر روی یک کاغذ کوچک، کروکی محل برگزاری مراسم رو هم چاپ کنید و بین کارت عروسیتون بگذارید تا مهمانانتون بتونند به موقع و بی دردسر به محل برگزاری مراسم برسند.

هماهنگی لازم برای حمل و نقل مهمانها

هماهنگی لازم برای اسکان مهمان های خارج از شهر

برسی وضعیت آب و هوا

وضعیت آب و هوا رو از طریق سایت های هواشناسی نظیر weather.com انجام بدید و در صورتی که شرایط خاص آب و هوایی در اون روز هست حتماً پیش بینیهای لازم رو انجام بدید. توجه داشته باشید که معمولا به پیش بینی های این سایتها از ۱ روز قبل میشه اعتماد کامل کرد!

سفارش کیک و شیرینی برای روز عروسی

حضور در محل تالار و یادآوری خواسته ها

اگر بزرگتر های عزیزی دارید که نشستن رو صندلی براشون سخته میتونید به تالار بگین چندتا تخت دور از محل بلندگوها براشون آماده کنه

ملاقات با موسسه عکاسی و یادآوری خواسته ها

ملاقات با گل فروشی و یادآوری نکات مهم

ملاقات با گروه موسیقی و یادآوری های لازم

آماده سازی منزل برای مراسم حنابندان

برنامه ریزی برای مراسم پا تختی و مراسم بعد از تالار

گرفتن پول نو از بانک برای شاباش

دو روز قبل از عروسی

آرایشگاه برای پاک سازی

رنگ مو

خرید میوه شیرینی و آماده سازی برای مراسم حنابندان

روز قبل از عروسی

سفارش گوسفند قربانی و هماهنگی جهت ذبح

انجام تزیینات لازم ، ریسه بندی و چراغانی

مرور مجدد کلیه برنامه های روز عروسی

جمع کردن کیف عروسی

تست آرایش

گرفتن دسته گل برای مراسم حنابندان

رفتن به آتلیه

انجام مراسم حنابندان

خیلی خودتونو خسته نکنید!

خواب راحت

روز عروسی

صرف صبحانه کامل

خرید میوه، شستشو و تحویل به تالار

زمان دقیق تحویل میوه ها را با تالار هماهنگ کنید.

تحویل سفارش کیک و شیرینی و ارجاع به تالار

تحویل آینه شمعدان و شمع به تالار

تحویل ظروف مناسب برای باقی مانده غذا، میوه و شیرینی به تالار

تعیین مسئول نظارت بر پذیرایی تالار

مسئول کردن یک بزرگتر برای نظارت بر پذیرایی و چک کردن با لیست از قبل تعیین شده

استحمام

رفتن عروس خانوم و آقا داماد به آرایشگاه

حمل لباس عروس، سرویس طلا و نهار توسط یکی از همراهان

تحویل ماشین عروس به گل فروشی توسط همراهان

هماهنگی نهایی با آتلیه

عکس گرفتن با فامیلها و بزرگترها

روز بعد از عروسی

خرید میوه و شیرینی برای مراسم پاتحتی

هماهنگی های محضر

بردن شناسنامه ها و شیرینی برای محضر، هماهنگی با آژانس برای حمل و نقل شاهد ها و مهمانهایی که وسیله نقلیه ندارند، بردن حلقه ها و زیر لفظی
اسکرول به بالا